Македонија - До 4.000 евра казна за „криво“ лепење плакати

Од 10.000 до 25.000 денари за граѓани и од 150.000 до 250.000 денари за претпријатија е казната за лепење плакати на место што не е за таа намена. Надлежните од Град Скопје велат дека постери и рекламен материјал може да се постават само на точно определени паноа и билборди, а дозвола треба да се побара од фирмите што стопанисуваат со нив. - Градот има предвидено 50 локации наменети за бесплатно рекламирање за време на изборната кампања. Доколку граѓаните или партиските активисти залепат плакати на јавна површина на комунални објекти, фонтани, канделабри, клупи, градската комунална инспекција поднесува прекршочна пријава против сторителите. Лепењето плакати на ѕидовите од станбените згради или на деловни простории треба да го санкционираат Куќните совети или сопствениците на просторот - велат надлежните од Градот. Од ЈП „Комунална хигиена“ велат дека постојано ги чистат скопските улици од одлепените плакати. - Не сме виновни што граѓаните не го почитуваат комуналниот ред. Многумина ѓубрето го фрлаат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 461 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 209 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 214 | | | веќе видена

Хајнц Кристијан Штрахе, заменик на австрискиот премиер Себастијан Курц, во саботата ја понуди својата оставка со цел да се спречи распадот на коалициска влада ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - До 4.000 евра казна за „криво“ лепење плакати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: