Државата сама себеси си продала поскапи садници

За акцијата Засади ја својата иднина , која Владата ја поддржа и плати , цените за садници и за подготовка на почвата биле набилдани , а не биле консултирани експерти за да се добијат успешни резултати . Ова го тврдат експерти и извори на Дневник , кои сметаат дека акцијата добила многу повеќе популистичка димензија , без да се води сметка дали резултатите ќе бидат успешни . Според податоците што ги соопшти Министерството за земјоделство , шумарство и водостопанство , Владата за садниците и за подготовка на почвата потрошила 73 милиони денари или еден милион и 200 илјади евра . Од нив , 500 милиони евра биле платени за садници , а 700 илјади евра за подготовка на почвата . Парите се обезбедени од буџетот на Министерството , од програмата за проширена репродукција на шумите . Садниците беа платени по просечна цена од 15 денари за една садница . Од вкупната бројка , 500 илјади беа набавени на јавен оглас , а остатокот од Македонски шуми велат во Министерството . Цената од 15 денари за садница , според експерти ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 182 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 190 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државата сама себеси си продала поскапи садници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: