Ни остана во аманет сонот на Габи - да ја внесеме Македонија во ЕУ

Комеморација во Владата за поранешната вицепремиерка Габриела Коневска-Трајковска Со комеморативна седница во Владата вчера и беше изразена почит на поранешната вицепремиерка за евроинтеграции Габриела Коневска - Трајковска, која почина завчера по долго и тешко боледување. - Загубивме голем пријател и професионалец, а Македонија загуби голем човек. Останавме без личност која со својата визија успешно чекореше и ја носеше Македонија напред, но најмногу изгуби семејството Трајковски и Коневски. На сите нас ни останува во аманет сонот на Габи - да ја внесеме Македонија во Европската унија за доброто на сите граѓани на државата, истакна на комеморацијата вицепремирот и министер за финансии Зоран Ставрески, кој во име на Владата изрази сочуство до семејствата Коневски и Трајковски. Ставрески нагласи дека Коневска-Трајковска беше министер со најмногу енергија во себе, со целосно и неизмерно вложување во работата, се со цел да го оствари нејзиниот и наш сон - европска Македонија. - За жал, таа не дочека да ја види ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Владата одржа комеморација во чест на поранешната вицепремиерка за европски интеграции Гарбриела Коневска-Трајковска, на својата седница во четвртокот (11-ти февруари). Коневска-Трајковска почина во средата по долго боледување. Таа имаше 39 години. (A1, Сител - 11/02/10)
| | веќе видена | слични

Како исклучителна личност, искрена и полна со ентузијазам ќе остане запаметена поранешната вицепремиерка за евроинтеграции Габриела Коневска-Трајковска, беше речено на комеморативна седница што ја одржа Владата вчера, пред нејзиното погребување на Градските гробишта во Бутел. Коневска-Трајковска почина завчера, по долго и тешко боледување, а зад себе остави три и полгодишна ќерка, богата биографија и успешна кариера. - Габриела Коневска-Трајковска беше министер со најмногу енергија во себе, со целосно и неизмерно вложување во работата, се со цел да го оствари нејзиниот и наш сон, европска Македонија – истакна на комеморацијата вицепремирот и министер за финансии Зоран Ставрески, кој во име на Владата изрази сочувство до семејствата Коневски и Трајковски. Комеморација за поранешната вицепремиерка се одржа и во капелата на Градските гробишта „Бутел“, пред да биде извршена погребната церемонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 128 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ни остана во аманет сонот на Габи - да ја внесеме Македонија во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: