МВР усвои Антикорупциска програма

Донесениот документ предвидува процесот на спроведување реформи во македонската полиција да биде целосно заокружен најдоцна до 2012 г.
Во Антикорупциската програма се забележува дека фикусот ќе биде ставен на за засилената борба против корупцијата, развојот на демократијата и подобрување на меѓуетничките односи. Приоритетит до кои ќе се држи Министерството за внатрешни работи се владеење на правото и успешно обезбедување политичка и безбедносна стабилност на земјата и нејзината интеграција во Европската унија и НАТО, но и имплементација на одредбите од Охридскиот мировен договор и натамошна реализација на обврските кои произлегуваат од преговорите со ЕУ и НАТО.
Стратегијата на Владата на Република Македонија е поддржување и засилување на реформските активности за подобрување на квалитетот на јавните институции, креирање ефикасна полициска служба која ќе биде сервис на граѓаните и успешно ќе се справува со сите видови на криминал и криминално однесување, вклучително и сите појавни облици на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

 МВР усвои Антикорупциска програма

Од:
До кого (е-маил):
Порака: