Македонија - Херодот и Тукидит на помош во преговорите

Грчките медиуми со песимизам гледаат на претстојната посета на специјалниот претставник на ООН, Метју Нимиц, на Скопје и на Атина констатирајќи дека, и покрај изборите, македонските власти нема да бидат попустливи за спорот со името. Некои грчки весници се противат и на сложеното име „Горна Македонија“ тврдејќи дека поголем дел од античкиот регион со тоа име сега и припаѓа на Грција. Весникот „Етнос“ наведува дека новиот круг преговори за спорот со името е наложен од САД и оти тоа ќе биде „средба на слепо“. И „Елефтери ора“ зазема ист став, дека САД се решителни да го затворат спорот со името во најкус можен рок и ја тераат Атина „да јаде македонски хамбургер со американски кечап“. „Та неа“ во посетата на Нимиц кон крајот на неделата не гледа оптимистички и наведува дека и Македонија и Грција имаат мали надежи дека спорот ќе биде решен при оваа посета. Грчката интернет-страница „њуз ин“ не ја исклучува можноста од доставување нов предлог за спорот со името. „Елефтеротипија“ пишува дека на претстојните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 295 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев од граѓанската трибина на кандидатот за претседател, Стево Пендаровски во Тетово, рече дека кандидатката на ВМРО ...
сите 213 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 151 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Херодот и Тукидит на помош во преговорите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: