Истрошени сме, сакаме пензија

Судиите поведоа постапка за оценување на одредбата од Законот за внатрешни работи, бидејќи, според нив, со неа се воведуваат поинакви услови за пензионирање од оние што важат за сите други вработени - 64, односно 62 години возраст - Не можам и не сакам повеќе да работам, јас сум истрошен човек, изјави вчера Бранко Камчев, претставник на полициските службеници на протестот што се оддржа пред зградата на Уставниот суд. Тој, како еден од пензионерите што требаа да заминат во пензија, вели дека голем дел од нив униформата ја облекле со неполни 15 години возраст, веднаш по излегувањето од училишните клупи. Голем дел од службениците кои според измените на Законот за внатрешни работи требаа да заминат во пензија, беа собрани пред зградата на судот кој стави времена мерка со која се одложи спроведувањето на одредбата. Оние кои недостасуваа на протестот, според организаторите, поради здравствената состојба не биле во можност да го искажат својот револт. Претседателството на Полицискиот синдикат своите аргументи ...
| | веќе видена | слични

Околу 400 полицајци вчера протестираа пред зградата на Уставниот суд незадоволни од одлуката со која се оневозможува нивното предвремено пензионирање. Со пораките „Судии, не дозволувајте да ве возат политичарите“, „Додека другите добиваат акции, ние добиваме куршуми и рани“, како и „Достојно пензионирање е најмалку што очекуваме од општеството“, полицајците го изразија своето незадоволство. Мирниот протест полицајците го почнаа со државната химна, а потоа ги кажаа своите барања и аргументи. - Во моментов уште два закона се во сила и произведуваат правно дејство во делот на пензионирањето на сличен или идентичен начин како и Законот за внатрешни работи - за служба во АРМ и за правата на претседателот на Република Македонија и неговото семејство по престанок на неговата функција. Од морален аспект, пак, се работи за судбината на луѓето кои на свои плеќи го понесоа товарот на осамостојувањето на Македонија - изјави Тихомир Климоски, претседател на Полицискиот синдикат. Воислав Зафировски, пак, потсети дека во ...
| | веќе видена | слични

Со химната на Македонија и со транспаренти "Судии, не дозволувајте да ве возат политичарите", над 900 полицајци од цела Македонија вчера мирно протестираа пред платото на зградата на ССМ во Скопје каде што е сместен и Уставниот суд. Полицајците се револтирани од времената одлука на оваа институција, со која им беше забрането да заминат во пензија од први јануари годинава. Претседателството на Полицискиот синдикат, по јавниот собир, вчера во Уставниот судот предаде и писмо во кое објаснува зошто треба позитивно да се изјасни за спорната одредба од Законот за внатрешни работи. Синдикатот се повикува на стратегијата за реформи во полицијата која Владата ја усвои во 2003 година, а која е изработена со помош од Европската комисија. Според оваа стратегија, во Македонија треба да има фиксен број од 7.200 полициски службеници. "Со ова законско решение, во следните пет години ние ја исполнуваме преземената обврска и го сведуваме бројот на полициски службеници на 7.200. Без целосна имплементација на стратегијата за ...
| | веќе видена | слични

Достоинствени во професијата и достојни за пензија, судии не дозволувајте да ве возат политичарите. Со овие пораки испишани на транспарентни 100-ина полицајци пред Уставниот суд во понеделник го изразија својот револт поради времената мерка за укинување на одредба од законот за внатрешни работи. Со оваа мерка 940 полицајци кои по Нова година требаше да заминат во пензија ќе останат без регулиран статус. Основните прашања, според полицајците на кои што треба да даде одговор Уставниот суд, се дали спорната одредба е спротивна на уставното начело за еднаквост на граѓаните. “Дали вработените во министерството на кои времено не се однесува оваа одредба се ставени во нерамноправна положба”, запрашаа од полицискиот синдикат. “Еднаквоста на граѓаните наједноставно се објаснува со тоа дека граѓаните при еднакви обврски треба да уживаат и еднакви права. Дали некој треба 24 часа да биде во служба и да го жртвува своето здравје и живот за туѓ живот”, рече Тихомир Климоски, претседател на Македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да ...
сите 229 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 67 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 56 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Истрошени сме, сакаме пензија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: