Два случаја на вирусот коксаки во градинката „Пролет“ во Козле

Надлежните медицински служби преку родителите ја известиле детската градинка „Пролет“ во oпштина Карпош, која се наоѓа во населбата Козле, дека две деца што престојуваат во нивната установа се заболени со вирусот коксаки. Управата на градинката „Пролет“ веднаш го известила Центарот за јавно здравје, односно одделението за епидемиологија, по што била извршена дополнителна дезинфекција во групите каде што престојуваат децата, како и во другите простории на објектот. Како што информираат од Општина Карпош, преземени се сите мерки неопходни при вакви случаи. Покрај тоа, превентивно, според протоколот, специјалист извршил прегледи и врз другите деца, при што било констатирано дека вирусот коксаки не бил проширен меѓу нив. Престојот во градинката се одвива без прекин, со вообичаената динамика и без дополнителни пречки.
| | веќе видена | слични

Звук на косење трева, но не и на градежна механизација, можеше да се слушне околу купиштата градежен шут кои сè уште се наоѓаат на местото на единствената градинка во Шуто Оризари – „8ми Април“, која минатата година во пожар изгоре до темел. Двете дечиња на Алмедина Халим , кои ја посетувале градинката, сега ги чува дома. Во адаптираните простории на средното општинско училиште, каде по пожарот привремено се згрижуваат децата, според неа нема доволно простор и работното време е пократко. „Повеќе ми одговараше старата градинка која ми беше поблиску. Претходно децата таму беа згрижени по цел ден. Ги носев од 8 до 16 часот, додека сега градинката работи од 9 до 13 часот, а децата немаат ни каде да преспијат“, вели Халим додека нејзините дечиња довикуваа зад неа. Во јули минатата година беше потпишан договор за обнова и проширување на градинката во рок од 18 месеци, со 700.000 долари помош од Кралството Норвешка. 10 месеци по оваа убава вест за граѓаните од Шуто Оризари, тие сведочат дека во последниот период, ...
| | веќе видена | слични

Детската градинка „Олга Мицеска” во Кичево се реновира, со цел да се овозможат подобри услови за престој на децата.– Почнавме со внатрешниот дел на објектот и тој скоро во целост е реновиран. Набзо ќе започнеме и со надворешното реновирање на објектот, како и хортикултурно средување на дворот на градинката. Планираме со помош на општината наскоро да градиме и паркиралиште за потребите на родителите кои сега се принудени од подалеку да ги носат децата преку улица немајќи соодветно место за паркирање, рече Садик Ахмети, директор на градинката.Градинката „Олга Мицеска” е единствена градинка која функсионира во Кичево и таа ни од далеку не ги исполнува потребите на кичевчани кои се принудени да чекат ред за да ги згрижат децата во ова установа.Наскоро во Кичево се очекува да биде пуштена во употреба и ново изградената градинка во населба „Пашино” која се планира од септември кога ќе почнаат новите уписи на децата да започне со работа.
| | веќе видена | слични

Шеесетина деца ќе бидат згрижени во новата детска градинка „Детелинка“, која денеска почна да работи во состав на ЈДУ „Ангел Шајче“ во Куманово. Градинката се наоѓа во приземјето на некогашниот Пионерски дом, на површина од 350 метри квадратни. Има три занимални со една група јасли и две групи поголеми дечиња, потоа гардероби, кујна и тоалети. На отворањето на градинката присуствуваше министерката Мила Царовска, која рече дека заложба на Владата е за 50 проценти да се зголеми сместувањето на децата во градинките. „Министерството за труд и социјална политика и Владата за овој објект вложија околу 5 милиони денари, инвестиција која секогаш ќе даде резултати. Вложувањето и инвестицијата во најмалите дава економски раст на државата многу подоцна. Во 2019 година со Светска банка и со Владата стартуваме со една програма за унапредување на квалитетот на претшколското образование, затоа што програмата треба да е прилагодена на новите општествени текови“, рече Царовска. Во наредниот период Општина Куманово треба да ...
| | веќе видена | слични

Објектот се наоѓа во поранешниот „Пионерски дом“ Куманово и е од цврста градба со површина од 347,47 метри кавдратни, а Министерството за труд и социјална политика за негова реконструкција одвои околу пет милиони денари. Министерката за труд и социјална полтитика Мила Царовска на денешното отварање посочи дека ова е ивестиција во иднината, во најмалдите, им се обезбедува подобар старт на децата во образованието и понатамошен развој на државата. Таа нагласи дека целта на Владата е да се зголеми за 50 проценти опфатот на децата во предучилишно образование, посочувајќи дека постојано се вложува во објекти. - Од 2019 година заедно со Светската банка и Владата стартуваме програма за унапредување на квалитетот на предучилшното образование, бидејќи тоа треба да е прилагодено на новите општествени текови кои се случуваат и да ги подготвиме децата пред да тргнат на училиште да имаат основни знаења и предзнања не само формални како букви и бројки туку за нивното современо живеење и вложување во општеството понатаму, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Денеска се отвори новиот објект „Детелинка“, во рамките на градинката „Ангел Шајче“ во Куманово. Се работи за адаптиран простор за згрижување на 62 деца, на возраст од 9 месеци од 6 години. Објектот со 3 занимални и други пропратни простории е на површина од 348 м2.Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во нејзиното обаќање потенцираше дека ова е уште еден конкретен чекор за зголемување на опфатот на деца во предучилишни установи во Република Македонија.Министерството за труд и социјална политика во рамките на својот буџет издвои 3.789.000 денари за изведување на градежно-занаетчиски работи и 1.513.112 денари за опремување на просторот. МТСП исто така обезбедува средства за редовно вршење на дејноста во овој објект преку блок дотации.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Шеесетина деца од предучилишна возраст од Куманово ќе бидат згрижени во новиот објект „Детелинка“ на детската градинка „Ангел Шајче“, што денеска свечено беше пуштен во употреба.Објектот се наоѓа во поранешниот „Пионерски дом“ Куманово и е од цврста градба со површина од 347,47 метри кавдратни, а Министерството за труд и социјална политика за негова реконструкција одвои околу пет милиони денари. Министерката за труд и социјална полтитика Мила Царовска на денешното отварање посочи дека ова е ивестиција во иднината, во најмалдите, им се обезбедува подобар старт на децата во образованието и понатамошен развој на државата. Таа нагласи дека целта на Владата е да се зголеми за 50 проценти опфатот на децата во предучилишно образование, посочувајќи дека постојано се вложува во објекти.– Од 2019 година заедно со Светската банка и Владата стартуваме програма за унапредување на квалитетот на предучилшното образование, бидејќи тоа треба да е прилагодено на новите општествени текови кои се случуваат и да ги подготвиме ...
| | веќе видена | слични

Уписите започнаа, родителите брзаат да ги запишат децата во еден од седумтте објекти во јавната општинска установа. Последниве десетина години, Советот на општина Куманово, континуирано носи одлуки со кои и се дозволува на градинката да  запише поголем број деца во однос на расположливиот капацитет. Родителите кои сакаат нивните деца да бидат згрижени во установата од 1 септември, ќе мора да ги достават барањата до 10 јуни годинава. Комисија ќе ги разгледува пријавите, вклучително и оние кои досега биле одбиени. На последната седница, советниците едногласно подржаа одлука да отпочне со работа реконструираниот објект „Детелинка“. - Околу 700 деца чекаат за прием во градинката. Очекуваме голем број нови пријави, сите нема да можат да бидат згрижени во установата. Што се однесува до новиот објект, децата веќе се примени, изјави директорката на градинката, Марина Алексовска. Борбата на установата за отварање нови објекти и проширување на капацитетите на постоечките трае со години наназад. Куманово е еден од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 165 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 276 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 237 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 219 | | | веќе видена

Тамара Тодевска уште еднаш ја воодушеви публиката со својата прекрасна изведба на песната „Proud“ на евровизиската финална вечер во Тел Авив, Израел.Само ...
сите 168 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Два случаја на вирусот коксаки во градинката „Пролет“ во Козле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: