Полицијата ги чува штабовите на СДСМ и домовите на неговите пратеници


Кордони со полиција и во четвртокот вечерта се поставени пред домовите на пратениците од владејачката СДСМ кои ден претходно гласаа за Законот за јазици, кој огромен дел од македонската јавност го доживува како вовед во двојазичност и тивка федерализација на земјата кој е донесен насилно во парламентот Како што пренесува порталот Република, повикувајќи се на информации од теренот, полициското присуство е дополнително засилено од изминатата ноќ, а полицијата вечерва го обезбедува и седиштето на СДСМ во Скопје, како и штабовите на партијата низ градовите. Информациите засега не може официјано да се потврдат. Од Република се обиделе да стапат во контакт со портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, но тој ги одбил телефонските повици на порталот. Во исто време, пратеникот од владејачката партија Ферид Мухиќ изјави дека заедно со другите колеги од СДСМ се договориле денеска да се кријат дома и да не ја иритираат јавноста. „Со колегите пратеници се договоривме да седиме дома. Нема да побарам заштита, предраматично е да ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Илија Димовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Без ракавици" на Алфа ТВ истакна дека начинот на донесување на Законот за јазиците е преседан кој можеби ќе се повтори во иднина од некоја друга власт.Тој потенцираше дека истите пратеници за време на Шарената револуција учествувале на протестите пред домовите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, додека сега тоа се повторува пред нивните домови– Не го поддржувам таквиот пристап на протести, но да ги потсетам дека тие лично учествуваа во исти такви протести пред куќите на градоначалници, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во периодот на Шарената револуција – истакна Димовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Партијата Левица испрати демант до редакцијата на „СКАЈ“ во врска со објавена вест. Во продолжение го пренесуваме демантот интегрално: Врз основа на член 16 од Уставот на Република Македонија, бараме да извршите исправка на веста што ја објавивте во врска со нашата денешна прес-конференција, под наслов „Левица: Протестите пред домовите на пратениците се оправдани“. Насловот воопшто не соодветствува на ставовите искажани на прес-конференцијата, ниту пак нашиот член Здравко Савески даде таква изјава. На новинарско прашање дали Левица ги поддржува протестите пред домовите на пратениците кои гласале за Законот за употреба на јазикот, нашиот член изјави: „Правото на мирен протест е гарантирано право во Уставот на Република Македонија, но треба да се внимава да не се премине границата на уставно регулираното право и законски регулираното право. Граѓаните имаат право да го изразат своето незадоволство, но при тоа не смеат да ја нарушуваат безбедноста и човековите права на останатите граѓани без разлика колку не се ...
| | веќе видена | слични

Партијата Левица испрати демант на објавената вест на А1он.„Врз основа на член 16 од Уставот на Република Македонија, бараме да извршите исправка на веста што ја објавивте во врска со нашата денешна прес-конференција, под наслов „Левица: Протестите пред домовите на пратениците се оправдани“.Насловот воопшто не соодветствува на ставовите искажани на прес-конференцијата, ниту пак нашиот член Здравко Савески даде таква изјава. На новинарско прашање дали Левица ги поддржува протестите пред домовите на пратениците кои гласале за Законот за употреба на јазикот, нашиот член изјави: „Правото на мирен протест е гарантирано право во Уставот на Република Македонија, но треба да се внимава да не се премине границата на уставно регулираното право и законски регулираното право. Граѓаните имаат право да го изразат своето незадоволство, но при тоа не смеат да ја нарушуваат безбедноста и човековите права на останатите граѓани без разлика колку не се согласуваат со нивните ставови и нивното поведение.“Од овој став во никој ...
| | веќе видена | слични

Насилното донесување на Законот за јазици е прекршување на Уставот, велат од „Левица“. Насилното донесување на Законот за јазици е прекршување на Уставот, велат од „Левица“. Според партијата, протестите пред домовите на пратениците од СДСМ се оправдани, но велат дека треба да се внимава и да не се нарушуваат мирот и безбедноста. Според нив, власта го поделила народот по етничка припадност, со што, како што велат, бил оставен простор владата да краде, а народот да се занимава со поделеноста.
| | веќе видена | слични
7 копии

Политичката партија Левица поддржува унапредување на сите јазици во Македонија, но сметаат дека Охридскиот договор не ги унапредил правата на Албанците, а законот за јазици, пак, го зголемува јазот и го зголемува национализмот. Според Левица, имајќи го предвид фактот дека децата од албанска и од македонска националност учат во различни паралелки и во различни смени, и со тоа се поттикува национализмот. Македонците и Албанците нема сега да се сакаат повеќе со законот за јазици. Видлива е омразата меѓу двете етнички заедници и истата се продлабочува. СДСМ и ДУИ имаат свои цели, односно ДУИ сака да се наметне како спасител кај Албанците и со тоа да ја врати довербата. СДСМ сака да добие албански гласачи, надополнувајќи ги македонските гласови кои ги изгубиле поради преговорите со Грција за името, вели, Џејлан Велиу од Левица. Политичката партија смета дека е прекршен Уставот со начинот на изгласувањето на законот. Тие прашуваат, дали ако Албанците во иднина бидат помалку од 20 отсто, нивните права ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Од денот кога беше усвоен Законот за јазици во Собранието пратениците на СДСМ не можат мирно да спијат. Тие се цел на постојани напади и протести пред нивните домови. Пратеничката Фросина Ременски од СДСМ најави кривични пријави до Јавното обвинителство, додавајќи дека поседува факти дека протестите пред нејзиниот дом ги организирал Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Карпош. Таа со обвинувања и до полицијата со тврдење дека не постапило според законот за да ја заштити неа и нејзиното семејство во текот на протестите пред нејзиниот дом. Но, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски негира дека протестите се организирани од неговата партија. Според него, тие се прават во знак на револт од одлуките на оваа владејачка гарнитура. Премиерот Зоран Заев ги осуди протестите кои се случуваат веќе неколку денови пред домовите на пратениците од редовите на СДСМ, оценувајќи ги како потценување и нарушување на приватноста на партијата. Бесиан Лека
| | веќе видена | слични

Донесувањето на Законот за јазици и протестите пред домовите на пратениците од СДСМ се најкоментирани теми од нашите читатели. Протести, протести... Сега пред домовите на пратениците од СДСМ, во Скопје, Велес, Прилеп... против изгласувањето на Законот за јазиците во Собранието. Мошне активната посетителка на нашата веб-страница, Динка Јованова, постирала по неколку пати под сите информации во врска со ова: „Излези, Фросе мори, вересијата да си ја платиш тригодишна“, или: „Нема балони со боја, не се плаши“, напишала Динка по нашата информација за протестите на група незадоволни граѓани пред куќата на пратеничката Фросина Ременски во скопската населба Бардовци. Миладинка Чочевска со коментарот како да ги прашува сите незадоволници што своето несогласување го изразуваат повредувајќи ја приватноста на своите сограѓани: „Зошто не одевте пред домовите на пратениците на ВМРО кога намерно тепаа млади момчиња и палеа по нарачка кафеани и автомобили... Во оваа држава живеат повеќе националности. Зарем вие сте луѓе, ...
| | веќе видена | слични

Својот излив на гнев пред домот на потпретседателката на владината СДСМ, Фросина Ременски, учесниците на протестите го објаснија со нејзината поддршка за Законот за јазиците. Денеска, Ременски собирот го опиша како толпа упатена од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Карпош. Додава дека веќе поднела кривична пријава во Јавното Обвинителство против лицата кои ја загрозиле нејзината безбедност. По гласањето на Законот за јазиците, неколку пратеници од СДСМ во последните неколку дена се навредувани на социјалните мрежи,но и на протестите организирани пред нивните домови. Ременски ја нарекувале “предавничка“ на македонскиот народ, па дури и и се заканувале по живот. На пратеничка од СДСМ во Виница веднаш по гласањето во Парламентот, во средта, и беше запален автомобилот. Премиерот Зоран Заев ги осуди постапките и вети заштита за семејствата на пратениците. Но опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги отфрла тврдењата дека стои зад протестите, истовремено осудувајќи ги постапките кон нивните политички противници. Партијата ...
| | веќе видена | слични

МВР презема дејствија против лицата кои изминатите денови протестираа пред домовите на дел од пратениците на СДСМ, соопшти премиерот Заев. Според него, протестот е уставно право на граѓаните, но тоа што се прави пред домовите на пратениците и пред членовите на нивните семејства е кршење на приватноста на домот. Пратеничката од СДСМ Фросина Ременски, пред чија што куќа вчера се одржаа протести, најави дека ќе поднесе кривични пријави против учесниците. По донесувањето на Законот за употреба на јазиците, македонски граѓани протестираа пред домовите на неколку претставници во законодавниот дом од СДСМ. Најтешко помина пратеничката Славица Шуманска – Митова од Виница, на која што и беше опожарен автомобилот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата ги чува штабовите на СДСМ и домовите на неговите пратеници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: