Фердинанд ја даде најдобрата илустрација за стилот на игра на Роналдо и оној на Меси


Начинот на кој Рио Фердинанд го прославуваше голот на Лионел Меси во мечот против Челси стана вирален на социјалните мрежи, а за тоа колку го почитува аргентинскиот мајстор, легендата на Манчестер Јунајтед говореше и во својот стручен коментар кој го даде во студиото на „Би-Ти Спорт“. Поранешниот капитен на „црвените ѓаволи“ е еден од ретките кои постојано избегнува да избере страна кога се во прашање споредбите меѓу Кристијано Роналдо и Лионел Меси, бидејќи има исклучително големо мислење за двајцата играчи кои ги доживува на навистина различен начин. Рио се обиде да ја посочи главната разлика меѓу Роналдо и Меси давајќи навистина добар илустрација за стилот на игра кој го негуваат, притоа посочувајќи ги двајцата како најдобри играчи без конкуренција. – Меси и Кристијано се најдобри играчи во светот. Разликата меѓу нив двајца е во тоа што Кристијано го има менталитетот „дај ми ја топката во шеснаесетникот каде можам да дадам гол“, додека Меси е сестран и понекогаш се враќа на улогата дефанзивен играч за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лионел Меси и Кристијано Роналдо се играчи кои долго време владеат и ја одбележуваат оваа генерација во фудбалот, но од втор план, односно во нивна сенка се споменуваат неколку играчи кои ги споредуваат со нив како Нејмар, Еден Азар… со тоа што во таа група е и Кевин Де Брујн. Белгиецот е еден од главните виновници за добрите резултати на Манчестер Сити, особено во оваа сезона каде „граѓаните“ се во игра за тројната круна. Веќе го обезбедија Лига Купот, титулата во Премиер лигата само треба да ја потврдат, додека во четвртфиналето на Лигата на шампионите ќе ги одмерат силите со Ливерпул. Меѓутоа Де Брујн не сака да биде споредуван со Аргентинецот и Португалецот, бидјеќи позиции на кои играат се сосема различни. - Невозможно е да ме споредувате со нив. Нашите позиции се сосема различни. Тие играа повисоко на теренот и даваат десет пати повеќе голови од мене. Ако јас дадам 10 во сезона, тие ќе постигнат 100. Ама јас имам други задачи на теренот, - истакнал Кевин за белгиските медиуми.
| | веќе видена | слични

Останато | Познато е дека многу големи фудбалски имиња се влечеа по судници за затајување на данок, но ниту еден од нив не заврши во затвор, ако беа таму ќе беше формиран најдобриот тим кој светот го видел... Против Роналдо во моментов се води судска постапка за затајување на данок, но и неговиот случај се очекува да заврши како тој на Меси и да помине само враќање на сумата и парична казна. Меси и Роналдо не се единствените кои затајувале данок. Новинарот и колумнист Фил Бол во твит направи тим од фудбалери кои доколку би биле обични смртници би завршиле зад решетки. Тимот е предводен од Жозе Мурињо кој исто како и богатите фудбалери бараше начини како да и плати помалку на државата. Тимот од фудбалери кои требаа да завршат во затвор доколку имаа ист третман како и обични луѓе би бил: Буфон, Маскерано, Марсело, Пикер, Рамос, Модриќ, Алонсо, Нејмар, Меси, Роналдо, Ди Марија. Тренер: Жозе Мурињо. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Една од ѕвездите на Манчестер Сити, Кевин де Бруин е уморен од споредбите со Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Според плејмејкерот, на теренот тие исполнуваат различни улоги од него. – Невозможно е да се споредите со нив. Нашите позиции се сосема различни. Тие играат многу понапред од мене и бележат 10 пати повеќе голови. Ако постигнам 10 гола, тие ќе постигнат 100. Јас имам други задачи на теренот, изјави Де Бруин за „Хет Беланг ван Лимбург“. Белгискиот репрезентативец, исто така, зборуваше за тврдата игра против него од страна на противниците. – Не чувствувам дека сум цел на моите противници. Прекршоците се дел од фудбалот. Не плачам кога ќе ме удраат. Ги стискам забите и продолжувам, со или без болка. Таков е контактниот спорт, заклучи тој.
| | веќе видена | слични
3 копии

Капитенот на Италија и на Јувентус, Џанлуиџи Буфон направи споредба меѓу Лионел Меси и Кристијано Роналдо, асови кои долго време доминираат во светот на фудбалот и се сметаат за најдобри во оваа генерација. Џиџи во својата досегашна кариера многупати се има соочено со Аргентинецот и Португалецот, а неговиот одговор на ова секогаш актуелно прашање е следен: - Тоа се двајца различни играчи. Меси е покомплетен, почнува од подлабоко, технички е поквалитетен и има визија на игра која повеќе се однесува на плејмејкер, отколку на финишер. Роналдо бидејќи е постар, стана убиец во казнениот простор. Во споредба со минатото, повеќе ја чува својата енергија и повеќе не игра на крила за да направи трик или го понижи противникот, но со една топка во шестнаесетникот може да креира шанса за гол, - истакна Буфон.
| | веќе видена | слични

Капитенот на Јувентус и италијанската репрезентација, Џанлуиџи Буфон на одличен начин ги опиша двајцата најдобри фудбалери во светот, Меси и Кристиано Роналдо. Двете ѕвезди доминираат со светскиот фудбал веќе цела деценија и нивното ривалство е огромно, па често се поставува прашањето кој е подобар. „ Роналдо и Меси се комплетно различни фудбалери. Меси е покомплетен фудбалер, игра поназад, има поголеми технички квалитети и поголема визија за играта. Може да игра како плејмејкер, а во исто време е фантастичен реализатор“. „Кристиано, можеби зошто е повозрасен, во последно време се претвори во убиец во казнетиот простор. За разлика од порано Роналдо побеќе ја штеди енергијата и не се троши со непотребни дриблинзи на крилото. Со една топка во казнетиот простор постигнува гол“, објасни Буфон. Буфон утре со Италија ќе игра против Меси, а во четвртфиналето од Лигата на шампиони ќе се исправи против Роналдо.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо беше прогласен за најдобар фудбалер на синоќешната церемонија која се одржа во Лисабон организирана од страна на фудбалската федерација на Португалија, а ако на истата го издвои најважниот рекорд кој го остварил во 2017 година, во изјава за домашните медиуми даде една интерсна изјава поврзана за минатото. Пред неколку години, во една споредба на Меси и Роналдо, Сеп Блатер го нарече Португалецот командант кој парадира на теренот, а иако тогаш поранешниот претседател на ФИФА доби доста забелешки за начинот на кој го интерпретираше движењето на Кристијано на теренот, ѕвездата на Реал сега открива дека му се допаѓа прекарот кој го доби од Швајцарецот. – Командант. Навистина многу ми се допаѓа тој збор, тој прекар. Тоа означува личност која е лидер, моќ и ми се допаѓа тоа уметничко име. Јас уживам во тоа да бидам лидер и да бидам пример за другите, – вели Роналдо.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо е убеден дека нема подобар фудбалер од него во светот. Португалецот кој е актуелен освојувач на „Златната топка“, синоќа ја доби наградата за најдобар фудбалер во Португалија за 2017 година. Ѕвездата на Реал Мадрид во говорот по добивањето на наградата не заборави да потенцира дека е најдобар не само во неговата земја, туку во цел свет. „Секогаш кажувам дека сум најдобар, верувам дека е така, а тоа го докажувам и на теренот. Минатата година беше исклучително добра за мене, како на индивидуално така и на клупско ниво. Тоа беше историска година за Реал и освои пет титули. Освен петте трофеи, јас ја освоив и петата „Златна топка“, бев прогласен за најдобар и во ФИФА, а поставив рекорд и со тоа што за само три месеци добив три деца. Оваа награда ја посветувам на моите четири деца“, рече Роналдо на церемонијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ја доби наградата за најдобар играч во својота земја за 2017 година, а оваа прилика ја искористи да испрати уште една порака до сите негови критичари или оние кои не се согласуваат со него. Тој уште еднаш гласно, јасно и директно посочи оти смета дека е број еден на светот, а тоа го поткрепи со титулите и индивдуалните признанија. - Секогаш велам дека сум најдобар зошто верувам и го докажувам тоа на теренот. Ова е одличен момент кој сакам да го поделам со соиграчите. Ова е неверојатна година на индивидуално и колективно ниво, ова беше историска година за Реал Мадрид. Пет трофеи во една година, петта Златна топка и втора награда од ФИФА, - истакна Кристијано.
| | веќе видена | слични

Напоредно со ривалитетот на Кристиано Роналдо и Лео Меси на теренот, продолжува и оној помеѓу медиумите од Мадрид и Барселона. Денешното издание на каталонски „Спорт“ објави дека напаѓачот на Барселона останува пред својот ривал од Реал Мадрид по ефикасност. Оваа сезона Португалецот има постигнато неверојатни 37 гола на 35 меча, што статистички значи дека постигнува 1.05 гола по натпревар, додека Меси е со 0,81 гола по натпревар (35 во 43 меча). „Бројките не лажат. Роналдо останува далеку оние 1,21 гола по меч (73 на 60 меча) кои Меси ги имаше во сезоната 2011/12“, тврди каталонски „Спорт“. Весникот тврди дека ѕвездата на Барселона е поефикасен и во Лигата на шампиони, каде Роналдо е рекордер по постигнати голови. Таму коефициентот на Португалецот е 0,79, додека тој на Меси изнесува 0,81. Меѓутоа, од почетокот на 2018 година Португалецот е како прероден со 1,61 гола по натпревар, додека Меси има коефициент 0.88. Top Scorers In Europe This Season: 1⃣ Cristiano Ronaldo 37 Goals 2⃣ Mo Salah 36 Goals 3⃣ Harry ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 323 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фердинанд ја даде најдобрата илустрација за стилот на игра на Роналдо и оној на Меси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: