Судењето за предметот на СЈО „Траекторија“ одложено за 18. декември


Стартот на судењето за предметот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство е одложен за 18 декември. Судот го прифати барањето на одбраната на обвинетите за визуелно и тонско снимање на рочиштата. Адвокатите тврдат дека нивното барање е во согласност со Кривичниот законик. „Сакаме сè она што ќе се случува и сè она што ќе биде кажано, да не внимаваме, да не мораме да се грижиме за тоа на кој начин истото е внесено во записник, туку од тонскиот записник да провериме и да бидеме сигурни дека сè што се случува е реално внесено“, изјави адвокатот, Еленко Миланов. Во предметот „Траекторија“ обвинети се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт Миле Јанакиевски и поранешниот директор на ЈП за државни патишта Љупчо Георгиевски. Според Специјалното обвинителство во текот на 2012 и 2013-та година, ги пречекориле своите овластувања во изборот на компанија за изградба на автопатиштата Миладивци-Штип и Кичево-Охрид и го оштетиле државниот буџет ...
| | веќе видена | слични

Специјалното јавно обвинителство извести дека е одобрен обвинителниот акт за предметот познат под името „Титаник 3“. „Обвинителниот акт што е поднесен од страна на ова Јавно обвинителство на 29 јуни 2017 година, е одобрен на 11 декември годинава, од страна на Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 Скопје“, соопшти СЈО.
| | веќе видена | слични
6 копии

Одобрено е обвинението во случајот „Титаник 3“ за изборни измами, со што ќе почне судењето. Во случајот ќе им се суди за уништување изборен материјал, на координаторот на ДУИ во Собрание, Ејуп Алими и на Исмет Гури, кој бил член на Општинската изборна комисија на изборите во 2013 во општина Чаир. Обвинителниот акт што е поднесен од страна на СЈО на 29 јуни 2017 година е одобрен на 11 декември годинава од страна на Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 Скопје.
| | веќе видена | слични
9 копии

Советот за оценка на обвинителен акт при Кривичниот суд го одбори обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот познат како „Титаник 3“. Во овој случај СЈО ги обвини координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина Чаир. Двајцата се товарат за „уништување изборен материјал“ во случајот „Титаник 3“ на СЈО. Името на судијата и датумот за почеток на судењето дополнително ќе бидат одредени.
| | веќе видена | слични

Во овој случај СЈО ги обвини координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина Чаир. Двајцата се товарат за „уништување изборен материјал“ во случајот „Титаник 3“ на СЈО. Името на судијата и датумот за почеток на судењето дополнително ќе бидат одредени./МИА
| | веќе видена | слични

Советот за оценка на обвинителен акт го одобри обвинението за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 3“. Обвинението е поднесено од страна на СЈО на 29 јуни, а Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 Скопје овој предмет го одобрил пред два дена. Овој случај на СЈО се однесува на уништување на изборен материјал, а обвинети се координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина Чаир. Датумот за почеток на судењето дополнително ќе бидат одредени.
| | веќе видена | слични

Обвинителниот акт за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 3“ е одобрен. Обвинителниот акт е поднесен од СЈО на 29 јуни. Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 Скопје овој предмет го одобри пред два дена.Овој случај на СЈО се однесува на уништување на изборен материјал, а обвинети се координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина Чаир.Датумот за почеток на судењето дополнително ќе бидат одредени. Ејуп Алими во јуни во писмена изјава за Алсат М соопшти дека ќе соработува со органите на правдата за да се докаже вистината во врска со покренатите обвиненија.„Убеден сум дека ова обвинение за кое дознав од медиумите нема никаква основа, но мислам дека независноста на оваа институција е најдобар начин да се докаже вината или невиноста на секој човек. Останувам во служба на правдата. Во меѓувреме очекувам да се почитува презумпцијата на невиност, додека тоа не се потврди во судска постапка“, изјави ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Судиите од Управниот суд, кои се обвинети во случајот за изборни измами „Титаник 2“, се повикале повторно на имунитетот што Судскиот совет им го одзеде на седница во август, дознава „Макфакс“. Советот за оценка на обвинението при кривичниот суд не прифати за злоупотреба на службената положба да одговараат петте управни судии Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Рангелова, Анета Џигерова и Газмент Фејзула, кои донесуваа одлуки за прегласување во општините Чаир и Струмица. Одлуката на Судскиот совет беше резултат на барањето на судијката Верка Петковска за оценка на имунитетот на обвинетите судии. Сега предметот по жалба на специјалното јавно обвинителство е на одлучување во Апелациониот суд, кој треба да реши дали ќе ја преиначи или потврди одлуката на првостепениот суд. Според информации на „Макфакс“, судиите изјавиле дека делото злоупотреба на службената положба и овластувањето од Кривичниот законик, за кое се обвинети, може да биде извршено само со директна умисла. Судиите тврделе ...
| | веќе видена | слични

Речиси секојдневните судења за случаите на СЈО против поранешните високи функционери, како и протворањето пратеници осомничени за насилствата во Собранието на 27 април и протестите на ВМРО-ДПМНЕ против, како што велат, „теророт и изживувањето“ се главни теми во медиумите. Печатените медиуми и интернет порталите „вријат“ од информации за судењата на поранешните први луѓе на власта, инаку членови на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, осомничени за криминални дејанија и злоупотреба на службените овластувања. Нова Македонија информира дека денеска продолжува судењето за „Насилство во Центар“ и за „ шамарите “ за што јавноста слушна од разговорот помеѓу Груевски и Јанакиески во „бомбите“. Информацијата за судењето на првообвинетите, Груевски, Јанакиески и пратеничката Даниела Рангелова ја објавува и порталот Фокус.мк. СДСМ: Никола Груевски и Миле Јанакиески за шамари за Жерновски Embed code Copy and paste the embed code below. The code has been copied to your clipboard. https://www.slobodnaevropa.mk/a/26966321.html ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот за оценка за обвинителен акт при кривичниот суд го прифатил обвинението на сјо за предметот „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности. Ќе им се суди на политичари од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, но овој предмет го опфаќа и претседателот на ДПА, Мендух Тачи и поранешниот член на државната изборна комисија, Бедредин Ибраими. Сепак советот не го прифатил предлогот за злоупотреба на службената положба да одговараат и петте судии од Управниот суд. Претходно судскиот совет им го одзеде имунитетот на управните судии, Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Рангелова, Анета Џигерова и Газмент Фејзула, кој ги штитеше од кривична одговорност. Меѓу обвинетите функционери се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, членот на дик предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Срцев, поранешните членови на ДИК, Анета Стефановска и Влатко Сајковски. Предметот „Титаник 2“ се однесува на местење на резултати од локалните избори во 2013 година. Според бомбите што ги објави опозицијата, Мијалков и Тачи се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. ...
сите 216 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 222 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 174 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судењето за предметот на СЈО „Траекторија“ одложено за 18. декември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: