Пласман во финалето на Ролан Гарос на Ѓоковиќ му го носи првото место на АТП листата

Новак Ѓоковиќ со новиот триумф над Рафаел Надал, односно седмата титула во низа од почетокот на сезоната значително ја намали предноста на првиот тенисер на светот на врвот од АТП листата. Ѓоковиќ според најновата АТП листа зад Надал заостанува 405 бода и дојде во ситуација тој да се прашаува за новиот пласман на врвот. Ѓоковиќ на Ролан Гарос брани чевртфинале, однсоно 360 бода и доколку стигне до финалето кое носи 1.200 бода, сигурно ќе стане првиот тенисер на светот, независно од постигнувањето на Надал. Дури и да не се пласира во финалето, Ѓоковиќ и понатаму може да го оствари својот сон и тоа во случај Надал да не ја одбрани титулата.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ собра доволно поени за настап на завршниот тениски настан сезонава, мастерс-купот, што ќе се игра во ноември, во Лондон. Со импресивните резултати и игра, кои му донесоа серија од 37 победи без пораз, од почетокот на сезоната, ова е рекордно брзо обезбеден настап на завршниот турнир, на кој ќе играат осумтемина најдобри годинава. Пред да се одигра „Ролан Гарос“, вакво постигнување досега има обезбедено Рафаел Надал. Ѓоковиќ толку рано не обезбедил учество на мастерс-купот. Ноле блеска сезонава. Реди успеси, титули, заработи многу пари и поени и е на чекор на преземање на врвот на светската ранг-листа. Сега заостанува само 405 поени зад лидерот Рафаел Надал, а пласман во финалето на „Ролан Гарос“ му гарантира прво место, без разлика што ќе направи водечкиот тенисер на планетата.
| | веќе видена | слични

Светскиот тениски рекет број еден, Шпанецот Рафаел Надал, призна дека неговиот најголем кошмар сезонава, Србинот Новак Ѓоковиќ, е најголем фаворит за триумфот на вториот годинашен Грен слем турнир Ролан Гарос. - Новак игра најдобро од сите. Во последните неколку месеци тој е на повисоко ниво од останатите. Прави неверојатни работи, игра со голема самодоверба и тој е најголем фаворит за освојување на турнирот во Париз, изјави Надал. Шпанецот од почетокот на сезоната загуби четири финалиња, сите од Новак. Надал не успеа да стигне до титулите во Индијан Велс, Мајами, Мадрид и Рим.
| | веќе видена | слични

Четврти пат од почетокот на годинава во АТП Мастерс финале играа Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, и четврти пат победник е Ѓоковиќ. Српскиот тенисер победи во два сета во Рим за реприза на финалните средби со Надал во Индијан Велс, Мајами и Мадрид, негова седма титула во 2011-та и 39-та победа по ред.Прашањето кое се поставува во тенисот сега е, може ли некој да го запре Новак Ѓоковиќ? Можеби се уште е број два на АТП ранг листата, но Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на светот. Со победата во Рим, по таа минатата недела во Мадрид, Ѓоковиќ му ја презеде на Шпанецот и омилената подлога на земја, а само прашање на време е и кога и официјално ќе стане прв светски рекет. Ѓоковиќ на ниеден начин не покажа дека е уморен од синоќешниот исцрпувачки меч против Енди Мареј во полуфиналето и повторно со стабилна игра доминираше над Рафа Надал победувајќи го со 6-4 6-4. Веќе виден е системот на Ѓоковиќ против неговиот ривал, во кој во ниеден момент не ја испушта иницијативата и на секој подем на Надал ...
| | веќе видена | слични

Со вчерашната победа против Станислас Вавринка, Новак Ѓоковиќ ја забележа 36-тата последователна победа во текот на оваа сезона и од рекордот на најдолги серии без пораз, кој е во сопственост на Аргентинецот, Гиљермо Виљас го делат десет триумфи. Српскиот тенисер во моментов е на четвртото место со пет победи помалку од Роџер Федерер и Бјорн Борг, втор со 44 триумфи е Иван Лендил додека Виљас е на првото место со 46 победи на АТП турнирите.
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ на 405 бода до првото место Новак Ѓоковиќ се доближи на само 405 бода до првото место на АТП-листата, откако четврти пат во серија го совлада Рафаел Надал, триумфирајќи на Мастерс турнирот во Рим. Српскиот тенисер ја продолжи својата низа победи на 37 меча и го освои седмиот турнир во 2011 година, откако со 6:4, 6:4 го совлада светскиот рекет број еден во финалето во Рим. За да го преземе првото место, на Ѓоковиќ му треба да стигне до финалето на Ролан Гарос или барем Надал да не ја одбрани оваа титули, но прво ќе има можност да го собори рекордот на Џон Мекинро од 42-0. - Поинтересно е сега, кога некој друг освојува турнири, покрај Федерер и Надал, но кога ќе помислам колку бодови ќе треба да бранам следната година... Рафа е се уште крал на земјени терени, тој е најдобриот играч на оваа подлога во историјата на тенисот. Но, овие победи ми даваат огромна самодоверба во пресрет на Ролан Гарос. Отсекогаш знаев дека можам да ги победувам најдобрите, но сега сум посамоуверен - изјави Ѓоковиќ. Надал му ...
| | веќе видена | слични

Новаќ Ѓоковиќ стигна до титулата на тенискиот мастерс-турнир во Рим, вкупно седма сезонава, со победата над Рафаел Надал во финалниот меч со 6-4, 6-4 по сетови Ѓоковиќ е непоразен годинава со вкупно 37 победи по ред, од кои четири се во мечевите со Надал, по што српскиот тенисер е сé поблиску до првото место на АТП-листата. Разликата меѓу Ѓоковиќ и Надал на АТП-листата е само 405 бода, пред гранслем-турнирот „Ролан Гарос“, кој почнува в недела. Во женска конкуренција, Марија Шарапова ја освои титулата во Рим откако во финалето со 6-2, 6-4 беше подобра од Саманта Стосур.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ ја продолжува победничката серија на импресивен начин. Српскиот тенисер по четврти пат сезонава беше поуспешен од првиот светски рекет Рафаел Надал, овој пат во финалето на мастерс-турнирот во Рим вреден 2,75 милиона евра. На земјениот терен во Рим, Ѓоковиќ го победи Надал во два сета со 6-4, 6-4 и со крупни чекори се приближува кон првата позиција на светската листа на АТП. Надал останува водечки тенисер во светот и по поразот од Ѓоковиќ во Рим, но сега разликата меѓу нив изнесува само 405 поени. Шпанецот има 12.070 поени, а Ѓоковиќ 11.665. Трет на листата на АТП е Роже Федерер со 8.390 поени. Во финалето во Рим, Ѓоковиќ ја забележи 37. победа во серија сезонава со која стигна до седмата титула. По двете победи, прво во Мадрид и сега во Рим, над „кралот на земјените терени“, Ѓоковиќ покажа дека е еднакво добар и може да доминира на секоја подлога. - Неверојатно е што успеав да го победам Надал двапати по ред за 7-8 дена, а тој е најдобар играч на земја на сите времиња. Презадоволен сум. Мислам ...
| | веќе видена | слични

Фантастичната серија настапи на српскиот тенисер на почетокот на оваа сезона уште сега му обезбеди настапи на завршниот Мастерс куп во Лондон на крајот од оваа година. Со своите одлични игри во првите четири месеци од новата сезона Новак Ѓоковиќ успеа да постигне нешто што му појде од рака и на Рафаел Надал во 2009. година. Србинот, исто како и Шпанецот пред две години, пред стартот на Ролан Гарос успеа да обезбеди пласман на завршниот Мастерс куп во Лондон. Ѓоковиќ со триумфот токму над Надал во финалето на Мастерсот во Рим ја продолжи својата серија победи на 37. во низа и со тоа се закити со својата седма титула оваа сезона. Ова е петта година по ред како Србинот обезбедува место за завршниот турнир на сезоната, кој при крајот на ноември ќе се одржи во Лондон. Ѓоковиќ сега има само 405 бодови помалку од првиот на АТП листата Надал и на Ролан Гарос, кој стартува следната недела би можел да се искачи на врвот.
| | веќе видена | слични

Светскиот рекет број 1, Рафа Надал смета дека Новак Ѓоковиќ ќе биде апсолутниот фаворит пред Францускиот Опен откако загуби од Србинот во два сета на земја вторпат по ред во финалето на Мастерсот во Рим во неделата. Шпанецот, кој има пет титули на Ролан Гарос во последните пет години, загуби со 6:4/6:4 во Италија, само седум дена откако му беше прекината серијата на земја во Мадрид. "Тој игра најдобро во моментов. Последните неколку месеци тој е на сосема поинакво ниво и прави неверојатни работи. Самодовербата му е до небото. Јас сум втор во трката, и мојата цел да бидам прв што е можно побргу", вели Надал. Но, Шпанецот, кој има девет гренд слем титули во споредба со двете победи на Ѓоковиќ на Австралискиот Опен, сепак посочи дека на големите турнири како во Париз работите се малку поинакви. "Големите шампиони не се само тие кои можат да победуваат секоја недела, туку тие кои можат да чекаат до вистинскиот момент. Јас во минатото го победував, но сега е обратно. Секогаш има такви моменти во кариерата", ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 165 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 276 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 237 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 219 | | | веќе видена

Тамара Тодевска уште еднаш ја воодушеви публиката со својата прекрасна изведба на песната „Proud“ на евровизиската финална вечер во Тел Авив, Израел.Само ...
сите 168 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пласман во финалето на Ролан Гарос на Ѓоковиќ му го носи првото место на АТП листата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: