Доминик Строс Кан обвинет за сексуален напад врз собарка во хотел

Директорот на ММФ уапсен Извршнит директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс Кан, е уапсен доцна завчера во Њујорк под обвинение за сексуален напад врз собарка во хотел. Строс Кан се обидел да ја напушти земјата но во последен момент бил симнат од авионот што полетувал за Париз. Уапсен е на њујоршкиот меѓународен аеродром Џон Ф. Кенеди", десетина минути пред да полета за Париз, каде што денеска требаше да учествува на средба со претставници на евро зоната. Првиот човек на ММФ се товари дека завчера во хотелот Софител" додека собраката ја расчистувала неговата соба, излегол гол од бањата, ја нападнал, ја фрлил на креветот и ја принудил на орален секс. По наводниот настан 32-годишната собарка и нејзините колеги веднаш го пријавиле случајот во полиција. Првиот човек на ММФ во брзање го напуштил хотелот оставајќи лични работи и мобилен телефон во собата. Њујоршката полиција информира дека против Строс Кан се покренати обвиненија за обид за силување, сексуален напад и за задржување на лице против ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска потврди дека извршниот директор Доминик Строс Кан нема никаков имунитет од кривично гонење. Строс Кан беше приведен во саботата во Њујорк под обвинение за сексуално насилство врз собарка во хотелот „Софител”. - Имунитетот на извршниот директор е ограничен и не важи за таа афера - истакна портпаролот на ММФ, Вилијам Мари. ММФ предвидува имунитет за своите вработени, но само за „дејствија извршени од нив при исполнување на службените должности”. Но, и во такви случаи ММФ има право да го повлече нивниот имунитет. Судот во Њујорк вчера одлучи Строс Кан да остане во притвор и одби тој да биде ослободен со кауција во висина од еден милион долари. Обвинителството побара шефот на ММФ да остане во притвор поради опасноста тој да избега во Франција. Следниот претрес е закажан за 20 мај. Ако Строс Кан биде прогласен за виновен, може да биде осуден на 20 години затвор. Шефот на ММФ ги отфрлил обвиненијата. Адвокатот Бенџамин Брафман истакна дека е „многу веројатно” неговиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Апсењето на Доминик Штрос Кан, под обвинение за сексуално насилство, го отстрани најголемиот противник на Никола Саркози, за претседателската трка во 2012 година во Франција и ги зголемува шансите за негов реизбор за втор мандат. Информациите за обвинението на собарката против директорот на ММФ, го шокираа целиот свет. Само доколку судскиот процес биде брз и доколку Штрос Кан биде прогласен за невин, тој може да се надева да се кандидира за претседателската функција со поддршка на Социјалистичката партија, анализира “Ројтерс“, пренесува Нетпрес. Поранешниот француски министер за финансии ќе се изјаснел за невин по обвиненијата за сексуално кривично дело. Француските власти инсистираа на тоа дека Штрос Кан треба да се смета за невин додека не се докаже спротивното. Но, и покрај можноста, директорот на ММФ да биде ослободен, овој настан може во голема мера да влијае на настапот на социјалистите на есенските претседателски избори. Вакви сериозни обвиненија не значи и поштедување на репутацијата на Штрос Кан, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не, тој не може Се беше наредено за Доминик Строс-Кан, главниот човек на ММФ, следниот месец да ја објави неговата кандидатура како кандидат на француските социјалисти за претседателските избори следната година. Анкетите постојано покажуваа дека тој е најпопуларниот социјалистички кандидат и најдобриот избор во трката да го победи претседателот Никола Саркози. Но апсењето на Строс-Кан во Њујорк на 14 мај, за наводни сексуални напади, ги распраши овие планови во воздух и со тоа најверојатно и да ја уништи неговата политичка иднина. Строс-Кан беше уапсен кога веќе беше качен во авион на „Ер Франс“ на меѓународниот аеродорм „Кенеди“, неколку минути пред да полета. Полицијата во Њујорк изјави дека е обвинет за „криминално сексуално злодело, обид за силување и незаконско задржување во врска со сексуален напад“ врз собарката во хотелот на Менхетен. Извештаите наведуваат дека Строс-Кан го напуштил хотелот набрзина. Неговиот адвокат Бенџамин Брафман за Ројтерс изјави дека неговиот клиент ќе се изјасни дека е невин. ...
| | веќе видена | слични

Доминик Строс-Кан, досегашен шеф на ММФ и кандидат за претседател на Франција, сега седи во затвор во Њујорк. Вистинска политичка катастрофа за Фондот и Франција и речиси сигурно заговор - сметаат многу Французи. Еден од првите кои јавно проговорија на таа тема беше Жан-Кристоф Комбаделис, еден од најпознатите пратеници од редовите на социјалистите. „Обично не верувам во теории на заговор, но се` уште се сеќавам дека на Доминик Строс-Кан му беше речено дека го очекува вистински пекол, доколку направи барем еден чекор во насока на кандидатура за претседател“, нагласува Комбаделис. Наводно веќе е откриен и оној, кој ја „наместил“ целата афера - Џонатан Пине, млад активист од страната на конзервативците, кој само некоклу минути по апсењето на Строс-Кан во Њујорк, на својот профил на Твитер напишал: „Строс-Кан вмешан во тежок инцидент во Њујорк.“ Информацијата наводно ја добил од друг пријател. Како Пине можел да го знае тоа? Само ако некој од членовите на партијата на Саркози ја подготвил стапицата. Арно Дасие, ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан треба да размисли за можноста да поднесе оставка, за да не настрада организацијата од скандалот со покренатите обвиненија против него за сексуално насилство, изјави денеска австрискиот министер за финансии Марија Фектер. - Земајќи го предвид фактот дека беше одбиено ослободувањето со кауција, тој самиот треба да сфати дека и нанесува штета на институцијата, рече Фектер.Доминик Строс-Кан во саботата беше уапсен во САД по обвинение за силување на собарка во њујоршки хотел, а вчера судот го отфрли барањето да биде ослободен со парична гаранција.
| | веќе видена | слични

За само два дена извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доменик Штрос – Кан, поради обвинението дека сексуално нападнал собарка од еден њујоршки хотел, од луксузниот апартман заврши во еден од најозлогласените американски затвори. Откако судот во Њујорк вчера го отфрли неговото барање да биде пуштен на слобода со кауција, Штрос – Кан е префрлен во затворскиот комплекс на островот Рикерс, во ќелија со површина помала од 12 квадратни метри, каде за разлика од апартманот кој се плаќа 3.000 долари за вечер во кој престојуваше пред три дена, тука му е дозволено да има само шолја за кафе, сапун, шампон и паста за заби. Од затворот соопштуваат дека поради безбедносни причини, Штрос – Кан е одвоен од другите затвореници, меѓу кои има членови на банди и други лица затворени за тешки дела, јавува Ројтерс. Шефот на ММФ нема да мора да престојува цело време во ќелијата, но кога ќе излегува од неа, секогаш ќе биде придружуван од чуварите и ќе биде држен подалеку од другите затвореници. Би Би ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите на првиот човек на ММФ тврдат дека тој има алиби во случајот со наводното силување собарка во Њујорк, а од друга страна, во јавноста се појавуваат други жени, кои тврдат дека во минатото биле жртви на сексуално малтретирање од страна на Строс-Кан Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан, кој во неделата беше уапсен поради наводно силување собарка во Њујорк, вчера беше подложен на испитување, при што од него биле земени форензички докази и ДНК-примерок, кои ќе помогнат во расветлување на целиот случај. Светските медиуми пренесуваат дека Строс-Кан вчера се појавил и пред судот во Њујорк, поради обвинувањето за криминално сексуално однесување, обид за силување и противправно лишување од слобода. Директорот на ММФ за прв пат се појавил во јавноста, со лисици на рацете и придружуван од њујоршки полицајци. Адвокатот на Строс-Кан, кој беше уапсен на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“, додека се обидувал да замине за Франција, нагласил дека неговиот клиент ќе се произнесе за ...
| | веќе видена | слични

Најмоќната финансиска институција во криза?! Драма, земјотрес, вчудовидувачко, збунувачко, громогласно, шок и голема несреќа... Вака француските медиуми реагираа на веста за секс-скандалот со претседателот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Штрос-Кан, во хотел во Њујорк. Светската економија не остана имуна на оваа афера. Веста ги размрда берзите, ја доведе во прашање транспарентноста на вчерашниот состанок на министрите за финансии од еврозоната, кои дискутираа за заемите на Португалија и Грција, и иницираше раст на рејтингот на францускиот претседател, Никола Саркози. Бројни аналитичари истакнаа дека иако работата на најмоќната финансиска институција во светот не зависи од еден човек, сепак, може да претрпи значителна штета. Заменикот на Штрос-Кан, Џон Липски, ја презеде функцијата претседател на ММФ. Фондот треба да добие нов претседател, според шпекулациите на медиумите, во јули годинава. “Ова може да биде соодветна можност дел од брзорастечките економии, како Кина и Индија, да ја искористат ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Штрос Кан, кој беше уапсен во Њујорк, вчера беше подложен на медицински испитувања поради обвиненијата за сексуален напад. Кан ги отфрла сите обвиненија, јави „Би-Би-Си“. Шефот на ММФ доброволно се согласил на тестирање за ДНК, во обид да си го исчисти образот од обвинувањата дека се обидел да ја силува собарката во хотелот „Софител“ во кој престојувал. Полицијата вчера бараше повреди на неговото тело нанесени од борбата со собарката, која се бранела. По прегледот требаше да се појави пред судот во Њујорк каде што ќе се брани од обвиненијата. - Мојот клиент е уморен, но добро се чувствува. На барање на американската администрација, се согласи на медицински преглед. Потоа, пред судот, силно ќе се брани од сите обвинија – изјави неговиот адвокат Вилијам Тејлор. Изјавата од адвокатот доаѓа откако собарката и официјално го посочила Кан како напаѓач во процедурата за препознавање меѓу пет кандидати. Кан нема дипломатски имунитет и ако го осудат, може да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 461 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 209 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 221 | | | веќе видена

Хајнц Кристијан Штрахе, заменик на австрискиот премиер Себастијан Курц, во саботата ја понуди својата оставка со цел да се спречи распадот на коалициска влада ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доминик Строс Кан обвинет за сексуален напад врз собарка во хотел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: