Ели и Ники ја однесоа Евровизија во Азербејџан

Песната Running scared на Ели и Ники од Азербејџан победи на 56. Евровизија во Дизелдорф, Германија. Иако не важеа за главни фаворити, дуото со 221 поен по гласањето на 43 држави го освои првото место и кристалниот микрофон и ги остави позади себе Италија, Шведска, Украина и Данска. Многу сме возбудени и среќни. Ви благодариме. Срцето ни е полно", беа зборовите на победниците. На големо изненадување на присутрните Франција и Велика Британија иако важеа за главни фаворити, не се најдоа меѓу првите пет, најдобар пласман од екс ју претставниците имаше Дино Мерлин, кој заврши на шестотот место, а во големото финале последна беше Швајцарија. ТОП 5 1-Азербејџан-221 2-Италија-189 3-Шведска-185 4-Украина-159 5- Данска-134 Влатко Илиевски 16. во второто полуфинале Македонија со Влатко Илиевски и нумерата Русинка" годинава во Дизелдорф со 36 поени се пласира на 16. место во втората полуфинална вечер на Изборот за песна на Евровизија. Може да се каже дека ова е еден од најслабите македонски евровизиски резултати. ...
| | веќе видена | слични

На 56. издание на Изборот за песна на „Евровизија“, Македонија забележа еден од своите најслаби резултати - во второто евровизиско полуфинале заврши на 16. место, со освоени 36 поени. Зад нас се пласираа единствено претставниците на Летонија, Кипар и на Холандија. За „Русинката“ на Влатко Илиевски гласаа: Белорусија (7), Босна и Херцеговина (10), Израел (3), Молдавија (1), Словенија (8) и Украина (7). Своите поени во полуфиналето Македонија ги даде на: Босна и Херцеговина (12), Словачка (3), Украина (6), Молдавија (5), Шведска (2), Бугарија (1), Израел (7), Словенија (10), Романија (4), Белорусија (8). Во финалето, осум бодови и дадовме на Србија, 10 на Словенија, а 12 на Босна и Херцеговина. На Грција и дадовме три поени, иако не добиваме ништо за возврат. Минатата година, со „Јас ја имам силата“, Ѓоко Танески на полуфиналето го освои 15. место, со 37 поени. Македонија е 16. во второто полуфинале На 56. издание на Изборот за песна на „Евровизија“, Македонија забележа еден од своите најслаби резултати - во ...
| | веќе видена | слични

Ел и Ники со песната „Running Scered“ освоија 221 поен, на вторто место се пласира претставникот на Италија, Рафаел Гуалаци со песната „Follia d`amore“ со 189 поени, а трет беше претставникот на Шведска Ерик Саде со 185 поени. Французинот Амаури Васили, кој пред Евросонгот важеше за главен фаворит за победа, не се пласира ниту меѓу првите 10 композиици, а неславно помина и популарната британска брупа „Блу“. Финалната вечер на Евросонгот, во која настапија 25 земји, почна со шоуто на еден од водителите Штефан Раб, кого го придружуваа 43 девојки кои личеа на минатогодишната победничка, Германката Лена Мaјер. Во ревијалниот дел настапи германскиот музичар Јан Дилеј со бендот „Диско Број 1“. Финалето на Евросонгот го следеа околу 35.000 гледачи во салата во Дизледорф и, според проценките, уште над 100 милиони пред малите екрани. Македонскиот претставник на овогодишниот Евросонг, Влатко Илиевски настапи на втората полуфинална вечер во четвртокот и не успеа да се пласира во финалето.
| | веќе видена | слични

Поглед Македонија и оваа година остана нем набљудувач на Изборот на песна за Евровизија, што се одржа по 56. пат во Диселдорф, Германија. А сигурна сум дека избравме претставник и го испративме да се натпреварува. Долгоочекуваниот музички спектакл за нас заврши уште пред да почне, откако македонскиот претставник Влатко Илиевски и неговата „Русинка“ не успеаја да обезбедат доволен број поени за пласман меѓу финалистите на главната вечер на која победи дуото Ел и Ники од Азербејџан. В година ќе се пее во Баку, а ние не само што не успеавме да се приближиме до десетте финалисти туку бевме и далеку подолу на табелата, забележувајќи еден од најслабите пласмани во нашата евровизиска историја - сместувајќи се на 16. место од вкупно 19 полуфиналисти. Ни приближно немавме сила за влез во финале, па единствено што ни преостана е - наместо на сцена, да си седиме во публика на финалната вечер и да им се воодушевуваме на претставниците на 25 земји-финалисти. И овој пат не успеавме. Причините допрва ќе се бараат и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 166 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 362 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 228 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 147 | | | веќе видена

Многу сум среќна со овој резултат за мене и за мојот тим. Ние сме победници и едвај чекам оваа позитивна енергија да ја споделам со Вас. Ова е пораката која ...
сите 67 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ели и Ники ја однесоа Евровизија во Азербејџан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: