Вељановски ги распиша изборите

2 копии

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски вчера ја потпиша одлуката за распишување на предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 5 јуни. Распишувањето на изборите следува по одлуката на пратениците кои во четвртокот вечерта гласаа за распуштање на Собранието. Во обраќањето по потпишувањето на одлуката Вељановски рече дека суверенитетот произлегува и им припаѓа на граѓаните. -Собранието одлучи дека легитимитетот на парламентарните политички субјекти треба да биде проверен од граѓаните на предвремени парламентарни избори. Апелирам до сите политички партии за одговорноста што секој од нив ја има во обезбедување услови за одржување на фер и демократски избори, рече Вељановски. За него е разбирливо дека партиите ќе настојуваат да обезбедат колку е можно поголема поддршка за нивните ставови, но истакна дека секоја партија има обврска да придонесе во создавањето на конструктивна атмосфера и во јакнењето на меѓусебната доверба. -Апелирам на одговорно и достоинствено однесување на членовите и ...
| | веќе видена | слични

Од вчера Владата може да носи само одлуки што ќе обезбедат непрекинато функционирање на државниот апарат Вељаноски ја потпиша одлуката за избори и повика на достоинствена кампања Владата на премиерот Никола Груевски од вчера е техничка. Таа ќе може да носи само одлуки што ќе обезбедат непрекинато функционирање на државниот апарат. Нови владини одлуки и мерки со кои ќе се промовира владината политика не се дозволени. Ова е првата последица од одлуката на собранискиот спикер Трајко Вељаноски вчера да ги распише изборите за 5 јуни, откако еден ден претходно парламентот се самораспушти. Тој ги повика граѓаните да излезат на предвремените избори и да го кажат својот став кому му ја даваат довербата да ја води државата во следните четири години. - Сите политички партии се одговорни да обезбедат услови за одржување фер и демократски избори. Разбирам дека политичките партии ќе настојуваат да обезбедат што поголема поддршка, но секоја партија во наредниот период има шанса и обврска да даде придонес да се зајакне ...
| | веќе видена | слични

Во наредните денови ќе почне да се расчистува енигмата околу кандидатите за претстојните предвремени избори, кои спикерот Трајко Вељаноски ги закажа за 5 јуни, терминот што пред две недели го најави премиерот Никола Груевски. Иако неформалната кампања е одамна почната, партиите се' уште не ги откриваат адутите со кои ќе истрчаат на овие втори едноподруго вонредни парламентарни избори за време на петгодишниот мандат на Груевски. Веројатно, еден дел од пратениците ќе ги гледаме повторно во пратеничките клупи, ќе има и старо-нови лица, но и сосема нови личности. Освен „традиционалните“ играчи, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА, на овие избори за првпат среќата ќе си ја испробаат и Обединети за Македонија, Демократска десница, Достоинство. А во албанскиот блок Демократската национална преродба на Руфи Османи и НД на Имер Селмани, која, исто така, премиерно ќе истрча на парламентарни избори. Во изборната трка ќе се вклучи и ВМРО-Народна на Љупчо Георгиевски, а соло-настап најавија и ЛДП, ДОМ и други помали партии. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 302 | | | веќе видена

Експлозијата што ја предизвика бомбашот на снимката е најсмортоносната , зашто тој со експлозивот во ранецот седна меѓу верниците во црквата, за по неколку ...
сите 398 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

На граѓанската трибина на кандидатот Стево Пендаровски вечерва се обрати и своја поддршка даде и министерот со потекло од Тетово, Едмонд Адеми, кој упати ...
сите 210 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 151 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вељановски ги распиша изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: