Христос воскресна, навистина воскресна


23 копии

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца. Оваа црковна традиција потекнува од првиот век по Христа, односно тоа се практикувало уште во времето на светите апостоли – христови ученици и нивните наследници. За тоа ни сведочи Светото предание. Велигденското јајце е старо колку и Христијанството и црквата го прифатила во својата традиција и практика како симбол на Христовото Воскресение. Првите христијани и современици на апостолите почнале да бојадисуваат јајца и да ги подаруваат на Велигден, поздравувајќи се со радосниот поздрав Христос Воскресе! На тоа отпоздравувале: Вистина Воскресе! Така ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 април. Денеска е Воскресение Христово – Трет ден. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како што завршува секој ден на ова наше време. Христовото станување од мртвите е потврда на сите негови зборови, на сите негови ветувања. Подоцна апостол Павле ќе зборува: Ако Христос не воскреснеше, ќе беше залудна вашата вера, ќе беа залудни вашите надежи, зашто ќе верувавте и ќе се надевавте напразно. И навистина е така, бидејќи Христос не ветуваше привремена поправка на нашите животни услови, како што ветува на пример некој политичар, економист, кој ги проучил космичките закони па вешто се раководи според нив, туку ветуваше една сосема нова реалност, како креатор кој е моќен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е. Тоа се случило на третиот ден по неговата смрт, сметајќи го и денот на смртта т.е. првиот ден недела по Велики Петок. Православните христијани на тој ден се поздравуваат со поздравот „Христос воскресна“ на што се одговара „Навистина воскресна“. Македонските јавни личности за велгиденските празници ги поминаа во домашна атмосфера, некои го искористија времето и отпатуваа на краток одмор, некои за првпат бојадисуваа јајаца. Еве како македоснките јавни личности ги поминаа празниците. Тамара Тодевска за првпат бојадисуваше јајца. Да не помисливте дека не сум вапсала јајца, мое ремек дело напиша Сања Сани Гроздановска на Фјесбук. Среќен Велигден пријатели на Инстаграм, напиша Лила Филиповска. Христовата светлост нека Ви го осветли патот…Душата нека Ви ја исполни со радост. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како што завршува секој ден на ова наше време. Христовото станување од мртвите е потврда на сите негови зборови, на сите негови ветувања. Подоцна апостол Павле ќе зборува: Ако Христос не воскреснеше, ќе беше залудна вашата вера, ќе беа залудни вашите надежи, зашто ќе верувавте и ќе се надевавте напразно. И навистина е така, бидејќи Христос не ветуваше привремена поправка на нашите животни услови, како што ветува на пример некој политичар, економист, кој ги проучил космичките закони па вешто се раководи според нив, туку ветуваше една сосема нова реалност, како креатор кој е моќен и способен да ја создаде таа реалност, поинаку кажано, како господар над животот и смртта. Утрото на третиот ден ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Христијанските верници – оваа година заедно и православните и католичките, денеска слават втор ден Велигден, кој е државен празник и неработен ден во Република Македонија. Воскресението Христово завчера на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а Велигденска миса беше одржана во католичката црква Срце Исусово. Празнувањето продолжува со воскресенски литургии. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан по повод вториот ден Велигден денеска ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Центар. Христовото Воскресение Велигден се смета за најголем христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток кога, пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца.
| | веќе видена | слични

Во храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје, Архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан по повод овој најголем празник одржа свечена литургија.  Свештенството испрати порака - љубов, мир и спокојство во секој дом. Граѓаните и денеска ги посетија православните храмови во чест на овој најголем празник Воскресението Христово. Со христијанскиот поздрав Христос Воскресна – Навистина воскресна православните верници се поздравуваат се до Вознесението Христово односно до верскиот празник Спасовден. Денеска втор ден Велигден слават и католичките верници. 
| | веќе видена | слични
6 копии

Христијанските верници денеска слават втор ден Велигден. Воскресението Христово завчера на полноќ беше објавено во сите храмови на македонската православна црква, а велигденска миса беше одржана и во католичката црква „Срце Исусово“. Празнувањето денеска продолжува со воскресни литургии.
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот Бакрачески, заедно со бројни верници радосната вест за Христовото Воскресение ја дочека во црквата Св. Богородица – Каменско. Градоначалникот Бакрачески посака празникот Велигден да ги исполни со верба сите верници и благослов сите верници да ги води по правичниот пат. Градоначалникот заедно со бројните верници од земјава и странство во црквата Св. Богородица – Каменско, ги проследија сите верски обичаи кои се однесуваат на големиот христијански празник.
| | веќе видена | слични

Христијанските верници денеска слават втор ден Велигден, кој е државен празник и неработен ден во Република Македонија. ТВ Нова утринава беше пред црквата “Света Петка“ во населба Аеродром.
| | веќе видена | слични

Верниците денеска го слават вториот ден од големиот христијански празник Велигден. Оваа година заедно и православните и католиците го слават Велигден. Денеска е државен празник и неработен ден во Република Македонија. Воскресението Христово завчера на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а Велигденска миса беше одржана во католичката црква Срце Исусово. Празнувањето продолжува со воскресенски литургии. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан по повод вториот ден Велигден денеска ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Центар. Христовото Воскресение Велигден се смета за најголем христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Велигден е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток кога, пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца. На третиот ден од Христовата смрт до неговиот гроб дојдоа прво жените мироносици и ја најдоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Христос воскресна, навистина воскресна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: