Вардар и во реваншот го совлада Митјиланд и се пласира на Фајнал Фор


„Вардарки“ во возвратниот меч од четвртфиналето на Лигата на шампионите славеа во Скопје со 26:24 Ракометарките на Вардар уште еднаш го повторија она што претходните три сезони го постигнуваа, се пласираа на завршниот „Фајнал Фор“ турнир во Лигата на шампионите откако победија и во реванш натпреварот со Митјиланд, овојпат со 26:24. Предноста од два гола од првиот натпревар (28:26) во Данска не беше гаранција за лесен меч, а гостинките во најголем дел од средбата беа рамноправен противник. Првото полувреме Митјиланд го заврши со водство од 12:11. Вардар овој сегмент од натпреварот го одигра неповрзано во редовите, со слаба реализација и многу технички грешки. Само во првото полувреме имаше 11 технички грешки, но и осум одбрани на Амандин Лејно. Среќа што и гостинките не беа доволно сконцентрирани, па и тие возвраќаа со грешки. На почетокот на второто полувреме Митјиланд поведе со највисоки 15:12, резултат кој им одговараше. Во тие моменти тренерот на вардарки во игра ги внесе Тамара Мавсар и Сара Ристовска. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред три години „црвено – црните" беа елиминирани од Фленсбург исто така во четвртфиналето, само затоа што Германците постигнаа еден гол повеќе на гости Ракометарите на македонскиот шампион Вардар, конечно дочекаа да добијат можност да му се одмаздат на германскиот бундеслигаш Фленсбург за елиминацијата во четвртфиналето од Лигата на шампионите, од пред три години. Овие два тима ќе се сретнат во истата фаза од натпреварувањето во елитното натпреварување и оваа сезона, а првиот меч е закажан за денеска во Германија од 17.30 часот. Тренерот на „црвено – црните", Раул Гонзалез, најави дека ќе одат на победа уште на првиот натпревар и дека нема да го чекаат реваншот во Скопје. Единствен хендикеп за македонскиот шсмпион на првиот натпревар е неиграњето на бекот Игор Карачиќ, кој поради висока температура не отпатува со тимот за Германија. -Напорно работевме изминатата недела, добро трениравме и со исклучок на Карачиќ кој има проблеми, сите играчи се спремни. Ако сакаме пласман на Ф4 мора да одиграме уште во ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар вечерва ( 17-30ч. ) му гостуваат на Фленсбург , ова е прв натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Тренерот Раул Гонзалес ги има на располагање сите ракометари за овој многу важен натпревар. Вардар сака да се пласира на Ф4 во Келн , Гонзалес потенцира дека екипата ке игра да победи и во Германија, Штербик смета дека Вардар има сили за пласман на завршниот турнир. „Стигнавме тука каде што сакавме да бидеме. Флензбург е екипа која многу ја ценам, пред неколку години ја освои Лигата на шампионите и постојано е конкурент за титулата во Германија. Сепак, мислам дека ние имаме екипа која конечно годинава може да ја искористи шансата за пласман на Ф4 во Келн. Нема да биде лесно, но убеден сум и верувам дека нашата екипа дека може да направи еден чекор нанапред, како за Вардар, така и за македонскиот ракомет”.
| | веќе видена | слични

Дуелот меѓу македонскиот првак и Фленсбург е попладнево (сабота, 17:30 ч.). „Црвено-црните“ веруваат во успех со повторување на играта од завршниот СЕХА Вардарци посакуваат реприза на играта од финалето во СЕХА-лигата за победа над Фленсбург уште во првиот меч во четврт-финалето во Лигата на шампиони (ЛШ). Македонскиот првак попладнево (сабота, 17:30 ч.) му гостува на бундеслигашот во „Фленс арена“ во обид да направи брејк и во голема мера да го расчисти патот кон фајналфор-турнирот во Келн. „Подготвени сме за предизвикот. Неизвесен е само Игор Карачиќ, кој не тренираше цела недела поради болест, но сите други работеа максимално. Ако сакаме успех, не треба да го чекаме мечот во Скопје. Мора да се обидеме да победиме и таму. Свесни сме што не' чека. Квалитетот на противникот е неспорен, играат добро и во одбрана и во напад. Ние треба да играме како на фајналфорот во СЕХА. Имам полна доверба во овие момчиња“, порача Раул Гонзалез, тренер на Вардар и селектор на Македонија. „Црвено-црните“ по четврти пат ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот бундеслигаш Фленсбург утре (17.30 ч.) во „Фленс Арена" ќе го пречека македонскиот шампион Вардар, во првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампионите. За разлика од прв четвртфинален дуел меѓу овие екипи во Лигата на шампионите пред три години, овој пат бундеслигашот му ја препуштаат фаворитската улога на Вардар за пласман на фајнлфор турнирот. -Момент во нападот функционираме извонредно. Но, одбраната ќе биде клучното прашање и тука мора да се подобриме – истакнува тренерот на Феленсбург, Љубомир Врањеш. И во едниот и другиот табор се уште е во добро сеќавање драматичното четвртфинале во ЛШ од 2014. Тогаш Фленсбург победи на домашен терен со 24:22, а на реваншот во Скопје, славеше Вардар со 25:27, но германскиот тим со повеќе постигнати голови во гости се пласира на Ф4 -Во мислите ни е тоа дека може да го повториме она што го направивме пред три години. Против ваква силна екипа како Вардар, одбраната ќе биде клуч за успехот истакнува капитенот на Фленсбург, Тобиас Карлсон.
| | веќе видена | слични

Фленсбург утре (17.30 ч.)во „Фленс Арена“ го пречекува Вардар, во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. За разлика од оној прв четвртфинален дуел меѓу овие две екипи во Лигата на шампионите пред три години, овој пат Германците му ја препуштаат фаворитската улога на Вардар. Во најавата пред четвртфиналето од Фленсбург го истакнуваат фактот дека македонскиот шампион игра извонредна сезона во која заврши на првото место во групната фаза и обезеди директен пласман во Топ 8 . За разлика од „црвено-црните“ Фленсбург до четвртфиналето стигна со триумф против Мешков Брест во осминафиналната пресметка. Тимот предводен од Љубомир Врањеш, го пречекува Вардар од лидерската позиција во Бундеслигата на која се зацврсти со последниот триумф против Бергишер (32-25). Играта на Фленсбург на овој меч, носи оптимизам во Фленсбург пред дуелот со македонскиот шампион за место на Ф4 во Келн. „ Во овој момент во нападот функционираме извонредно. Но, одбраната ќе биде клучното прашање и тука мора да се ...
| | веќе видена | слични

Вардар четврти пат во низа ќе игра во четврт-финалето од ракометната Лига на шампионите и се надева дека ќе избори прв настап на завршниот турнир во Kелн. Сезонава како и пред четири години за пласман на Ф4-турнирот противник ќе им биде германскиот Фленсбург. И овој пат како тогаш првиот меч од четврт-финалето Вардар го игра во Германија (денеска, 17.30 ч), а реваншот е во Скопје (четврток, 19 ч). Тогаш Фленсбург стаса на фајналфор-турнирот само поради повеќе голови постигнати во гости, а сега Вардар се надева дека историјата нема да се повтори и дека македонскиот првак прв пат ќе биде дел од завршницата. Германците истакнуваат дека Вардар е фаворит во овој двомеч. Предноста за Вардар е што сезонава во оваа фаза влегува како тим што ги прескокна осминафиналните натпревари бидејќи во групната фаза заврши како првопласиран. Тоа значи дека македонскиот тим е поодморен и посвеж, а кон тоа придонесува и фактот што натпреварите на домашната сцена за „црвено-црните“ не се толку напорни како оние на Фленсбург во ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна јавност повторно е на нозе, спроти решавачкиот двомеч на Вардар со германски Флензбург за пласман на завршниот Ф4-турнир, на кој, пак, ќе се решава новиот клупски ракометен владетел на Европа. И додека вардаровите ракометари веќе се во потребниот набој пред утрешниот прв натпревар што се игра во Германија, ракометната јавност почувствува вкус на горчина од сервираните „луто-кисели прилози на главното јадење“, односно коментари и став на првиот човек на Вардар, Сергеј Самсоненко, изречени на завчерашната прес-конференција, пред заминувањето на екипата на пат. Претседателот на клубот, повикувајќи се на некакви „интерни информации“, искажа сомневање за можни непријатни случувања од страна на судиите од Данска, при што направи, во најмала рака кажано, една несреќна паралела, инсинуирајќи елементи од последниот натпревар од домашното првенство меѓу Металург и Вардар.„Лесно е да се фалиш со тактика седум на шест кога на секое пробивање на пивот е досуден пенал, или во најмала рака 9 метри. ...
| | веќе видена | слични

Оваа година ракометниот клуб Вардар повторно пред себе ќе го имаат германскиот претставник во четврфиналето на ЛШ, кој им е должник за елиминацијата од пред две години. Предводникот на екипата, Љубомир Врањеш се надева на повторување на исходот од претходниот двобој, но знае дека овојпат ќе биде уште потешко против цврстиот Вардар. „Тие се многу силни оваа сезона. Ќе биде екстремно тешко за нас да преминеме преку оваа пречка, но се надеваме дека повторно ќе се пласираме во Келн и историјата ќе се повтори, а ние ќе бидеме победници во меѓусебното четвртфинале. Судбината ќе биде во наши раце и во Европа и во Бундеслигата“ , изјави 43-годишниот Врањеш за германските медиуми.
| | веќе видена | слични

Четири години последователно играме во четврт-финалето на Лигата на шампионите, но годинава триумфиравме во Регионалната лига, ја имаме нашата најдобра сезона, а и како екипа дејствуваме најзрело. Очекувам позитивен резултат на гости, а потоа пред полна сала во Скопје вкупно да славиме, изјави вардаровиот капитен Стојанче Стоилов, на вчерашната прес-конференција пред четвртфиналните мечеви во ЛШ на Вардар со германски Фленсбург.- Играме против ривал што многу го почитуваме, кој има титула во ЛШ и е кандидат за шампион во Германија. Знам дека нема да ни биде лесно, но верувам во мојата екипа, во публиката, а и во тоа дека македонскиот ракомет заслужи чекор понапред во ЛШ - рече голманот Арпад Штербик.Вардарци утрово патуваат за Фленсбург, а првиот меч го играат в сабота (од 17.30 ч.) на гости. Реваншот е на 27 април (од 19 ч.) во Скопје.- Подготовките за мечот со Фленсбург се одвиваат нормално, а единствено поради висока температура неизвесен е бекот Игор Карачиќ. Сега е потребно да се фокусираме на првиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар и во реваншот го совлада Митјиланд и се пласира на Фајнал Фор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: