СВР Охрид со честитка до верниците по повод Велигден


По повод големиот Христијански празник Велигден, до сите православни и католички верници од СВР Охрид упатуваат искрени честитки за среќно и долговечно празнување на Христовото Воскресение. „Посакуваме достоинствено и величествено велигденско празнување, нека столбот на нашата вера Велигден ги исполни нашите домови и семејства со здравје, љубов, среќа, со чиста мисла, почит, солидарност и толеранција кон сите наши сограѓани. Како служба, длабоко сме убедени дека со единство и заедничка верба во поубава иднина, градиме стабилна, безбедна и демократска држава што се темели на целосно почитување и унапредување на основните човекови права и слободи, правдата, единството и на сите вистински вредности во општеството. Блискоста и партнерството со граѓаните, законитоста, професионализмот, етичноста, транспарентноста и отчетноста се основните постулати врз кои почива нашето работење кон изградба на стабилен безбедносен систем што успешно ќе се справува со новите безбедносни предизвици. За многу години Велигден, ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите стендап комичари и актери во Македонија, Сашко Коцев за прв пат со свое самостојно шоу доаѓа во Охрид. „Стенд ап детоксикацијата“ на Сашко за охридската публика е резервирана за сабота, 6-ти мај 2017 година во големата сала на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид. Почетокот на настанот е во 20 часот. Билетите по цена од 200 денари веќе се пуштени во продажба во музичката продавница Зи Зи Топ.
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите стендап комичари и актери Сашко Коцев за прв пат со свое самoстојно шоу во Охрид. Коцев во Охрид ќе настапи на 6-ти мај 2017 (сабота) во 20:00 часот во големата сала на НУ Центар за култура "Григор Прличев". Билетите по цена од 200 денари веќе се пуштени во продажба во музичката продавница Зи Зи Топ.
| | веќе видена | слични

Велигден во Охрид го дочекаа и двајца Руси, вљубеници во Охрид. Александар Бурдин и неговата сопруга Лејсен Ахмедова живеат на релација Охрид – Русија, затоа што многу им се допаѓа Охрид. Тие православните обичаи ги извршија во Охридските цркви, а вапцаа и Велигденски јајца. Велат дека руската и македонската традиција за Велигден се многу слични. Александра Ристоска
| | веќе видена | слични

Aко го сакаме Охрид колку што велиме дека го сакаме, тогаш секој треба да вложи малку од себе во промоцијата на градот, особено во празничниот Охрид. Како медиум, како скромен проохридски интернет портал, во најмала рака можеме да го промовираме нашиот град и празничните убавини преку написи и фото записи. Ние тоа го правиме постојано. Пулсираме во ритамот на случувањата, ги запишуваме и ги овековечуваме. Така е и овие денови. Тука сме да ги пренесеме преку текст и фотографии Велигденските празнувања на охриѓани и на илјадниците гости кои го одбрале Охрид за да уживаат празнично.
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СВР Охрид со честитка до верниците по повод Велигден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: