Иванов за „Винер Цајтунг“: Формирање Влада без мандат е противправен акт


Престедатлот Иванов во интервју за австискиот Винер Цајтунг со став дека е противправо да се формира влада без определн мандат. Запрашан за евентуална можност да се бира Влада во Собранието, без мандат од страна на претседателот, Иванов со одгвоор. „Тоа е само желба. Тоа е правно неиздржано. Таква влада нема да има легитимитет. Ова јасно е наведено во нашиот Устав. Согласно член 90 од Уставот, само претседателот на државата може да го определи мандатот за состав на Влада. Во таков случај би имало две влади. Актуелната, која е техничка влада, и влада која што е без легитимност од претседателот, односно без уставна основа. Значи ќе влеземе во уште поголема криза“ - изјави Иванов. Во интервјуто, претседателот Иванов објаснува дека од прогласувањето на независноста на Република Македонија, секогаш прво пласираната партија на изборите го добивала мандатот за составување на Влада. За тоа што ќе се случи доколку некогаш се избере претседател на Собрание, а лидерот СДСМ повторно се договори со партиите на ...
| | веќе видена | слични

СДСМ чека потег од ДУИ за деблокирање на Собранието, Ахмети се надева дека Груевски и Заев ќе најдат решение за деблокирање на политичките процеси Татјана Поповска Иако и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ демантираат дека партиските лидери Никола Груевски и Зоран Заев имале директни средби и преговарале од ДУИ се децидни во тврдењето дека вакви средби има и дека од нив очекуваат суштински договор кој ќе значи деблокирање на Собранието. Наспроти тоа СДСМ чека конечен договор со ДУИ за да се преземат конкретни чекори за деблокирање на Собранието, бидејќи како што велат без стабилно мнозинство тоа е невозможно. Политичките лидери во суштина влегоа во политички лавиринт, поради што е целосно неизвесно дали и кога ќе има конкретни чекори за деблокирање на Собранието и брз трансфер на власта. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи и вчера тврдеше дека деновиве се одржале неколку средби меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. „Според нашите информации, веќе неколку дена се одржуваат лидерски средби помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и ние тоа ...
| | веќе видена | слични

Архивска фотографија: Лидерот на СДСМ Зоран Заев и претседателот Ѓорге Иванов Неделникот Фокус, повикувајќи се на свои армиски извори, објави дека претседателот Ѓорге Иванов планира од резерватот Јасен да командува со апсењето „пучисти“. Република, пак, смета дека сонот за Голема Албанија станува реалност. Фокус – Иванов од Јасен ќе командува со апсењето „пучисти“ Како ексклузивна, уште на насловната страница, Фокус ја најавува информацијата добиена од високи извори во АРМ, дека Иванов од шумскиот резерват „Јасен“ на планината Караџица, во близина на Скопје, ќе командува со апсење „пучисти“! Фокус, имено, дознава дека пред Велигден била организирана посета на специјално избран армиски и разузнавачки тим од страна на претседателот и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на воено-инфра-структурните објекти во шумскиот резерват во мисија на подготовка на објектите за сместување на Груевски, Иванов и нивните семејства за време на евентуална воена состојба. Фокус додава дека воениот штаб и засолништето во „Јасен“ треба да му ...
| | веќе видена | слични

1 Не е за чудење дека на Тодор Петров и на министерствата за локална самоуправа и за правда им текнало да поднесат иницијатива до Уставниот суд да се укине членот на законот со кој се ограничува мандатот на локалните власти на четири години. Ние тука веќе одамна не се чудиме на ништо. Особено не се за чудење иницијативите да се остане на власт по секоја цена. Па затоа сега ни изгледа сосема нормално кога на иста линија се и Тодор Петров и министрите на ДУИ. Оти, за остварување на заедничката цел да се остане на власт тие ги надминаа и верските разлики што изгледаа ненадминливи, кога лани во февруари баш луѓе на ДУИ го натепаа Петров поради крстот што сакаше да го дигне во Бутел. Не ме плаши мене тоа што министрите на ДУИ и Тодор Петров поднеле иницијатива до Уставен суд, како да станува збор за судот на Северна Кореја. Ме плаши дека Судот може таа иницијатива и да ја усвои. А најмногу ме плаши дека оваа иницијатива е еден од завршните потези за убиство на институциите во Македонија. По ова што следува? ...
| | веќе видена | слични

Али Ахмети чека решение за кризата наредните денови од Никола Груевски и Зоран Заев – од Мала Речица и покрај категоричните деманти на лидерскиот двоец Заев - Груевски остануваат на ставот, средби има. „Ние имаме информаци дека средби меѓу лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ Зоран Заев има. Не можам да кажам од каде ни се информациите, но тие се точни.Ние како ДУИ го охрабруваме политичкиот дијалог со цел што поскоро да се дојде до решение.“ - вели во телефонска изјава за ТВ 24 портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Дека решение на кризата и деблокада на Собранието очекува од екс и сегашниот коалициски партнер, неколкупати порача и лидерот на ДУИ, Ахмети. И додека од ДУИ децидни лидерите на маса барааш излез, од партиите на Заев и на Груевски и денеска демантираат. Од Бихаќка децидни – Заев нема зошто да се гледа со Груевски. „Имаше средби преку кои се дојде до Договорот од Пржино чија крајна цел беше одржување избори, кои се одржаа, а чиј резултат никој не го оспори, сега на ред е избор на Претседател на ...
| | веќе видена | слични

Решението за деблокада на Собранието и избор на новата влада, лидерот на ДУИ Али Ахмети го очекува како исход од разговорите меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, наспроти негирањето на двете македонски партии дека двајцата лидери одржуваат тајни средби. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи останува на ставот дека има средби меѓу Груевски и Заев. Од ДУИ не сакаат да зборуваат за детали, но како што велат средбите се за да се одблокира Собранието и конечно да се формира новата влада. Од СДСМ, пак, иако не откриваат како ќе го деблокираат парламентот, најавија дека за неколку дена ќе биде избран новиот претседател на Собранието, а наскоро и новата влада. Пратеникот од коалицијата предводена од СДСМ, Енес Ибрахими вчера го потврди тоа. - За неколку дена ќе има претседател на Собранието, а наскоро и нова влада - рече на прес-конференција во Собранието пратеникот Ибрахими и додаде дека по доделувањето на мандатот на СДСМ ќе се разговара кој ќе биде дел од Владата, а ќе се знае и кој ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов подготвува терен за прогласување на воена состојба и апсење на „пучистите“ на чело со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пишува денеска неделникот „Фокус“ во специјална сторија со наслов Иванов од Јасен ќе го командира апсењето на пучистите. Станува збор за резерватот „Јасен“ кој се наоѓа на 20 километри од Скопје во кој се наоѓаат бункери од времето на југословенската армија. Извор од АРМ потврдил дека пред Велигден, во овој регион престојувала воена делегација избрана од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со мисија за подготвување на објектот за засолнување на највисоките државни и партиски лидери пред сè Иванов, Груевски и нивните семејства, во случај на воена состојба. Високи офицери посочуваат дека во бункерите кои се отпорни и на хемиски отрови, можат да се сместат околу 100 лица. „Сценариото за кое сведочат и воено-полициски кругови, но и од контраразузнавањето, би се реализирало ако СДСМ и албанските партии кои имаат мнозинство од 69 пратеници одлучат да го прекинат блокирањето на ...
| | веќе видена | слични

ДУИ останува на тврдењето дека има средби на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, иако од двете партии негираат. Аналитичарите оценуваат дека и покрај јавно спротиставените ставови, на крајот кризата ќе треба да се реши преку таков формат, пишува Радио Слободна Европа . Од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ категорично ги демантираат информациите дека нивните лидери Никола Груевски и Зоран Заев деновиве одржуваат средби. Ваквата информација во јавноста ја пласираа од ДУИ, актуелниот владин коалициски партнер со ВМРО-ДПМНЕ и новиот партнер во парламентарното мнозинство на СДСМ. Портпаролот на партијата, Бујар Османи и денеска, покрај негирањето од двете партии, останува на тврдењето дека има средби, кои тие ги охрабруваат. Покрај тоа што негираат, од СДСМ и на прашањето дали би прифатиле таква средба велат дека не гледаат која би била темата на евентуални идни разговори. „Имаше средби преку кои се дојде до Договорот од Пржино чија крајна цел беше одржување избори, кои се одржаа, а чиј резултат никој не го оспори“, наведуваат ...
| | веќе видена | слични

Како што дознава „Фокус“ од високи извори во АРМ, пред Велигден била организирана посета на специјално избран армиски и разузнавачки тим од страна на претседателот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на воено-инфраструктурните објекти во шумскиот резерват „Јасен“. Тимот бил испратен во мисија на подготовка на објектите за сместување на Груевски, Иванов и нивните семејства, за време на евентуална воена состојба. Воениот штаб и засолништето во „Јасен“ треба да му послужат на претседателот за командување со операцијата на апсење на „пучистите“ откако СДСМ и партиите на Албанците ќе изберат собраниски спикер и влада. Повеќе во новиот број на неделникот „Фокус“.
| | веќе видена | слични

Илустрација-лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Никола Груевски гласаат на изборите на 11 декември ДУИ останува на тврдењето дека има средби на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, иако од двете партии негираат. Аналитичарите оценуваат дека и покрај јавно спротиставените ставови, на крајот кризата ќе треба да се реши преку таков формат. Од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ категорично ги демантираат информациите дека нивните лидери Никола Груевски и Зоран Заев деновиве одржуваат средби. Ваквата информација во јавноста ја пласираа од ДУИ, актуелниот владин коалициски партнер со ВМРО-ДПМНЕ и новиот партнер во парламентарното мнозинство на СДСМ. Портпаролот на партијата, Бујар Османи и денеска, покрај негирањето од двете партии, останува на тврдењето дека има средби, кои тие ги охрабруваат. Покрај тоа што негираат, од СДСМ и на прашањето дали би прифатиле таква средба велат дека не гледаат која би била темата на евентуални идни разговори. „Имаше средби преку кои се дојде до Договорот од Пржино чија крајна цел беше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 239 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов за „Винер Цајтунг“: Формирање Влада без мандат е противправен акт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: