Ванчо Петрушевски: Нашите непријатели сакаат да се откажеме, но нема откажување!


2 копии

Легендарниот македонски актер Ванчо Петрушевски пред насобраните граѓаните пред Собранието, на протестот за заедничка Македонија, кажа дека нашите непријатели во моментов не мируваат, пратеничката од Албанија Месила Дода ја негираше нашата држава, тој кажа дека протестира против оние кои не ја осудиле. -Јас сум Иван Петрушевски, Ванчо, Рамче, Сотка, Јаков, Чика Димитрије, Мемо, Селим, Цаци и уште многу други. Денеска ја сум овде за да протестирам, прво протестирам за флагрантното кршење на Македонија, ние сме нападнати со Тиранска Платформа, но нашите непријатели не мируваат, не напаѓаат, пратеничката Месила Дода ја негираше нашата држава, протестирам против сите оние кои не го осудија ова, нашиот протест е за заедничка Македонија, овој протест е се помасовен и помасовен, и се повеќе вродува со плод. За нас кои учествуваме во овој протест, знаат сите и Европа и Русија и Америка, знаат и нашите непријатели, кои сакаат да се откажеме, нема откажување, порача Петрушевски. Ванчо Петрушевски напомена да на овој ...
| | веќе видена | слични

Последователниот бран протести во Македонија вчера ја доживеа својата кулминација. Скопје и 43 градови, ги мобилизираа дел граќаните на Македонија кои стојат зад иницијативата „За Заедничка Македонија“. Пред македонскиот парламент каде што се оддржуваа разговорите на еврокомесарот Јоханес Хан беа неколку дестетици илјади граѓани кои се против „тиранската платформа“ и за зачувување на унитарноста на државата. Илјадници луѓе излегоа и во речиси сите поголеми градови во Македонија Претставниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ иако денеска не добија позитивен одговор за средба со еврокомесарот Јоханес Хан сепак, сметаат дека нивната порака силно ќе биде слушната поради големиот број на граѓани кои застанаа во одбрана на унитарноста.Тие порачаа дека нема да дозволат бинационална држава и уривање на државата со странски платфрми и мешања. Тие сметаат дека со синоќешниот 23ти ден, ова се најмасовните протетни маршеви кои низ 43 населени места во Македонија на улица извадиле илјадници луѓе. Во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" вечерва во Велес организира најголем мирен протест досега.Маршот, вообичаено, почна пред споменикот на Панко Брашнаров во Новиот дел на Велес од каде продолжи по главната улица, до центарот на градот.Учесниците со развиорени македонски знамиња и црвено-жолти симболи на државноста мирно и достоинствено ја искажааа својата решеност, како што рекоа, да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на Македонија, во одбрана на Уставот, името, грбот и знамето.Пред присутните се обрати Менче Андреевска, македонист и подржувач на иницијативата „За заедничка Македонија. Потенцира дека тие како просветари и пред се македонисти кои на младите им го предаваат во училиштата македонскиот јазик, нема да дозволат македонскиот јазик да биде втор официјален во земјава.– Ова е Македонија и македонскиот јазик бил и ќе биде единствен официјален јазик во Македонија, потенцира Андреевска.
| | веќе видена | слични
4 копии

Маршот, вообичаено, почна пред споменикот на Панко Брашнаров во Новиот дел на Велес од каде продолжи по главната улица, до центарот на градот. Учесниците со развиорени македонски знамиња и црвено-жолти симболи на државноста мирно и достоинствено ја искажааа својата решеност, како што рекоа, да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на Македонија, во одбрана на Уставот, името, грбот и знамето. Пред присутните се обрати Менче Андреевска, македонист и подржувач на иницијативата „За заедничка Македонија. П отенцира дека тие како просветари и пред се македонисти кои на младите им го предаваат во училиштата македонскиот јазик, нема да дозволат македонскиот јазик да биде втор официјален во земјава. – Ова е Македонија и македонскиот јазик бил и ќе биде единствен официјален јазик во Македонија, потенцира Андреевска.
| | веќе видена | слични
4 копии

На платото пред Домот на културата во Кичево вечерва продолжи граѓанскиот протест на иницијативата „“За заедничка Македонија”. Уште еднаш беше испратена пораката за унитарна Македонија. – Драги сограѓани Македоници, Албанци, Турци, Роми, Власи, Срби, Бошњаци,…, навистина е чест да се биде дел од масовните протести во нашата татковина, каде што над 200.000 граѓани се излезени со една цел – заедничка унитарна Македонија, на сите граѓани, рече Даме Силјаноски од граѓанската иницијатива. Народот е, додаде, тој што ќе ја реши ова криза. – Бараме итно повелкување на тиранската платформа и организирање нови избори каде политичките парти отворено ќе ги престават своите платформи, а граѓаните тогаш ќе знаат што е најдобро за Македонија, потенцира Силјаноски. Протестот заврши со вообичаениот марш низ улиците на Кичево.
| | веќе видена | слични

Уште еднаш беше испратена пораката за унитарна Македонија. – Драги сограѓани Македоници, Албанци, Турци, Роми, Власи, Срби, Бошњаци,…, навистина е чест да се биде дел од масовните протести во нашата татковина, каде што над 200.000 граѓани се излезени со една цел – заедничка унитарна Македонија, на сите граѓани, рече Даме Силјаноски од граѓанската иницијатива. Народот е, додаде, тој што ќе ја реши ова криза. – Бараме итно повелкување на тиранската платформа и организирање нови избори каде политичките парти отворено ќе ги престават своите платформи, а граѓаните тогаш ќе знаат што е најдобро за Македонија, потенцира Силјаноски. Протестот заврши со вообичаениот марш низ улиците на Кичево.
| | веќе видена | слични

Претставниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ иако денеска не добија позитивен одговор за средба со еврокомесарот Јоханес Хан сепак, сметаат дека нивната порака силно ќе биде слушната поради големиот број на граѓани кои застанаа во одбрана на унитарноста. Тие сметаат дека на 23-от ден ова се најмасовните протестни маршеви кои низ 43 населени места во Македонија на улица извадиле илјадници луѓе. Во Скопје беше најмасовно бидејќи имаше организиран превоз и од другите градови. Демонстрантите вообичаено од собирот пред владата се упатија кон собранието на Република Македонија повторувајќи ги барањата до политичарите целосно да ја отфрлат платформата од Тирана која директно е закана за унитарноста и суверенитетот на Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 184 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 185 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ванчо Петрушевски: Нашите непријатели сакаат да се откажеме, но нема откажување!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: