Монако со лекција за Сити (ВИДЕО)


Тимот од кнежевството ќе игра во четвртфиналето на ЛШ Фудбалерите на Монако приредија големо изненадување и го елиминираа Манчестер Сити во осминафиналето од Лигата на шампионите. Францускиот тим славеше со 3:1 и на тој начин се избори за пласман во четвртфиналната фаза, поради гол повеќена гости откако првиот меч заврши со 5:3 за Сити. Мбапе ја најави победата на домашните и погоди по само 8 минути игра, а Фабињо во 29 минута зголеми и на 2:0 за Монако. Во вториот дел „граѓаните“ заиграа поофанзивно и со голот на Сане во 71 минута ги имаа посакуваните 2:1. Радоста на гостите траеше кратко, а ја прекина Бакајоко со голот во 77 минута, со кој донесе 3:1 за составот на Монако. По последниот судиски свиреж следуваше големата радост на домашниот тим, кој поради гол повеќе на гости оди понатаму.
| | веќе видена | слични

Одбиен првиот финансиски „напад“ на Пари Сен Жермен на новата сензација на францускиот фудбал која игра во редовите на Монако. Тоа не е чудно. Тоа е реалност во сегашноста на европскиот фудбал и иднина на светскиот фудбал. А во сета оваа финансиска фрка која допрва ќе следува, една константа е непобитна: „ Килијан Ембапе е играч за големи дела!“ Не е тоа така само поради неговата ефикасност во осминафиналето од Лигата на шампионите, кога го трасираше патот на Монако до четвртфиналето преку победа над Манчестер Сити, ниту поради погодоците кои во првата сезона од професионалниот фудбал го издвојуваат од, на пример, Кристијано Роналдо и Лионел Меси кога тие беа на негови години, туку она кое не се мери со статистички нумерации. Кој што го гледаше остана импресиониран од начинот на играта, леснотијата на движењата и завршниците со кои ги разоружува противничките одбрани. А кога е таква ситуацијата, цената вртоглаво расте. Беше само прашање на време кога ќе се јави ПСЖ, еден од платежно најмоќните клубови на ...
| | веќе видена | слични

Монако ја одби првата понуда за нивната сензација, Килијан Мбапе. Имено, понудата била од нивниот ривал во првенството и актуелниот шампион на Франција, ПСЖ. Сумата е вртоглава, односно нереална за играч кој има само 18 години, без разлика на неговиот талент и потенцијал. 80 милиони евра биле лесно одбиени од раководството на „кнезовите“, кои пред извесно време јасно порачаа дека Мбапе нема да го напушти Монако уште многу години. Иако цената е астрономска, перформансите и бројките на Мбапе сезонава се сензационални. Во последните 10 натпревари во сите конкуренции постигна 11 гола, вклучувајќи ги и трите против Сити во двата меча во рамките од осминафиналето во Лигата на шампиони. Неговиот талент ја маѓепса цела Европа, па дури и Дидие Дешамп, кој го повика за сениорската репрезентација, добивајќи шанса пред Марсијал, Лаказет и Бензема. „Нема да го продадеме во Парис Сен Жермен. Засега тој ќе остане играч на Монако. Размислуваме и да му понудиме нов договор, но, без разлика, тој ќе биде во Монако до следното ...
| | веќе видена | слични

Килијан Мбапе е вистинска сензација оваа сезона и веќе успеа да добие планетарна популарност и покрај тоа што има само 18 години, а причина за тоа дефинитивно е неговиот неверојатен фудбалски блесок со кој освен навивачите на Монако, ги воодушеви и сите искрени фанови на фудбалската игра. Француската фудбалска јавност пред извесно време му го додели епитетот „новиот Анри“, а за каков фудбалски талент станува збор најдобра отслика се бројките кои обично никогаш не лажат. Мбапе постигна 19 голови на досега одиграните 32 натпевари во сите натпреварувања, а тоа го натера Дидие Дешамп да го вклучи во репрезентацијата и да го награди со прв повик за најсилната селекција на актуелниот европски вицешампион. Повикот во репрезентацијата секако му донесе дополнително внимание од јавноста, а во последноте интервју кое го имал со „Телефут“, Мбапе ги избрал и најдобрите 11 фудбалери на сите времиња. Голман: Џанлуиџи Буфон Одбрана: Роберто Карлос, Паоло Малдини, Серхио Рамос, Кафу Среден ред: Роналдињо, Зинедин Зидан ...
| | веќе видена | слични

Клубот од малото кнежевство сака добро да го наплати големиот интерес за 18 годишниот Килијан Мбапе па постави цена од рекордни 120 милиони евра18 годишниот Французин експлодираше на фудбалската сцена оваа сезона, се најавува како следната голема ѕвезда па го привлече вниманието на сите големи клубови ширум Европа.Според медиумите од Шпанија, Монако веќе ја одредил цената за Килијан Мбапе и таа нема да им се допадне на гигантите.Реал Мадрид во 2012 имаше неуспешен обид да го ангажира играчот, па „Кралевите“ сега одново се распрашуваат за големиот талент.Ако пред пет години клубот од Сантијаго Бернабеу можел да го ангажира Килијан Мбапе за мала сума, сега ќе треба да го направи најголемиот трансфер во историјата.ТВ каналот Ла Секста вели дека Флорентино Перез стапил во контакт со својот пријател Жорж Мендеш, кој не е агент на играчот туку советник на сопственикот на Монако, рускиот милијардер Дмитри Риболовлев.Супер агентот ги изестил „Кралевите“ дека Монако за услугите на својот бисер бара неверојатни 120 ...
| | веќе видена | слични

Тој е сегашноста, но и иднината на светскиот фудбал. За кој параметар во неговата игра да „се фатите", ќе се дојде до идентичен одговор... „Килијан Мбапе е играч за големи дела". Не сам поради ефектот во осминафиналната серија со Манчестер Сити, ниту поради оние компарациисо Кристијано Роналдо и Лионел Меси во нивните помлади денови, односно почетоци. Туку поради она што не е мери со статистиката. А кој и да го гледал, сигурно забележал со неговиот начин на игра, леснотија на движење и пред се, завршницата со која ги растура противничките одбрани. А кога е така тогаш, секако, неговата цена расте вртоглаво. И беше само прашање на време која ќе се (по) јави ПСЖ, еден од најмоќните платено способни клубови на светот. И се јавија „светците", барем така тврди весникот „Паризиен", дека се подготвени да платат 80. милиони евра за напаѓачот, кој се чини, брзопотезно ги освои сите, па и селекторот на Франција, Дидие Дешамп кој го повикан во националниот тим. За момче од 18 години - 80.000.000 евра!? Откако пред ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Монако, Килијан Мбапе ги натера фудбалските гиганти да полудат по него. Медиумите во Франција тврдат дека од ПСЖ се подготвени да извадат 80 милиони евра за 18-годишниот фудбалер. Во исто време во Шпанија тврдат дека Реал Мадрид се подготвува да го собори рекордот за најскап трансфер и да бројот 120 милиони евра за него. Килијан Мбапе има договор со Монако до летото 2019 година. Љубопитна подробност е дека Жорже Мендеш не се води официјално како агент на Мбапе, но го советува францускиот репрезентативец. Килијан постигна 19 гола во сите натпреварувања од почетокот на сезоната, како 12 од погодоците се во Лига 1.
| | веќе видена | слични

Пресвртите во фудбалот се доста честа појава. И не се ограничени само на еден меч, туку и во текот на цела сезона и знаат да варираат од сјај до очај. Од борба за опстанок во првата лига, до натпревари за тронот на фудбалска Европа, од спасување од испаѓање во трета лига, до повторна борба за трофеј во Лигата на шампионите – сето тоа во само петнаесетина сезони. Секако, станува збор за Монако. Годината е 2002. Крај на сезоната е. Монако, сепак, некако, на три кола пред крајот, обезбедува опстанок во Лига 1. Навивачите на клубот од Монте Карло се прашуваат зошто претседателот Кампора клупата на клубот му ја довери на тогаш 32-годишниот Дидие Дешамп, кој само два месеци претходно ја заврши својата фудбалска кариера? Кампора ги убедува навивачите дека некогашниот капитен на Франција треба да добие шанса и дека ќе направи големи подвизи. И беше во право. Веќе следната сезона во последното коло Монако го замина Марсеј и го освои второто место, што значи и директен пласман во групната фаза од Лигата на шампионите ...
| | веќе видена | слични

Веројатно веќе милион пати сте ја чуле таа приказна. Тие споредби со пославните земјаци. Килијан Мбапе веднаш го проследија очекувања од француската нација дека конечно го добиле наследникот на Тиери Анри. Од друга страна, многумина се сомневаа. Но, дури и оние кои најтешко потпаѓаат под влијание на пропагандата, ќе мора да признаат: Мбапе навистина има потенцијал да стане следната мегаѕвезда на светското фудбалско небо. Бидејќи ни Кристијано Роналдо, ни Лионе Меси, никој на тие години не играше фудбал како Килијан Мбапе. Во дуелот со Каен постигна два гола и изнуди еден пенал, за 3:0 за Монако, со што за уште еден чекор го приближи до освојувањето на француската титула. Во почетокот на второто полувреме Фабињо од пенал ја удвои предноста на „Кнезовите“ и натпреварот ја загуби резултатската неизвесност. Но, Мбапе повторно беше во центарот на вниманието. Во 81-та минута, по центаршут на Жоао Мутињо, Мбапе демонстрираше дека умее да биде голгетер и со глава. Тоа можеби беше и најлесниот потег кој го изведе ...
| | веќе видена | слични

Килијан Мбапе без никаква конкуренција е најголемата сензација во светскиот фудбал, не само поради огромниот талент што го поседува, туку и поради начинот на кој се справува со притисокот кој го носи голем клуб како Монако на само 18-годишна возраст. Неверојатниот француски тинејџер имаше постигнато 17 голови во текот на сезоната до денешниот дуел со Кан, а своите импресивни бројки ги збогати со нови два гола со кои всушност беше најзаслужен во новата комотна победа на Монако од 0:3. Напаѓачот на Монако го отвори резултатот во 13-та минута откако со еден потег „извади од копачки“ двајца противнички дефанзивци, а во 88-та минута ги постави конечните 0:3 со прецизен удар со глава. Во меѓуврерме во листата на стрелците се запиша Фабиња од белата точка, но уште поважно е тоа што за пеналот се избори нестварниот фубалски бисер Мбапе. За тоа каква партија имаше Мбапе, најдобро говори реакцијата на фановите на Кан кои со стоечки овации го испратија младиот напаѓач кога го напушти теренот во 87-та минута. La France ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 262 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 73 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Монако со лекција за Сити (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: