Хан доаѓа во вторник


Токму недоделувањето на мандатот најверојатно е причина поради која европскиот комесар кој учествуваше како посредник во преговорите меѓу партиите, за доаѓање во главниот град во вторник. Се очекува „од актовката“ Јоханес Хан да извади засилен притисок врз претседателот Иванов. Дел од медиумите брифираат повикувајќи се на неофицијални извори од Европската комисија дека Хан доаѓа за да го предомисли шефот на државата, пред да отпатува за Австралија, а кој моментално се наоѓа во Азербејџан на службено патување. Засега е неизвесно дали Хан ќе има средби и со лидерите на партиите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Скопје, 21 март 2017 (МИА) - Брзо формирање нова влада посветена на спроведување на реформите, почитување на изборните резултати, имплементација на договорот од Пржино и воздржување од разгорување меѓуетнички тензии, се главните пораки кои еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, им ги упатиле на политичките лидери на денешните средби во Скопје. Во заедничкото соопштение на Хан и тројката европарламетарци објавено по разговорите со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети, на Беса Билал Касами и на Алијансата на Албанците Зијадин Села, се наведува дека „било повторено многу јасно оти сите политички лидери, вклучувајќи го и претседателот, мора да ги почитуваат резултатите од последните избори, и дека во една демократија, секој мора да го признае парламентарното мнозинство“. - Затоа го охрабруваме претседателот итно да ја преиспита својата позиција. Нема време за губење. Сега очекуваме сите политички лидери и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По завршувањето на средбите со лидерите на политичките партии евркомесарот Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл оставија писмено соопштение во кое ги презентираат ставовите на ЕУ по оваа посета на Скопје наместо да одржат прес-конференција, како што беше закажано. Во писменото соопштение тие го повторуваат ставот на ЕУ дека „сите лидери во земјата, вклучително и претседателот, мора да се почитуваат резултатите од последните избори“. Иако не покажаа почит кон граѓаните на Република Македонија кои побараа средба со комесарот и европратениците, „во интересот на граѓаните и државата“ очекуваат сите политички лидери и институции да дозволат демократските процеси непрекинато да течат. Тие го повикаа уште еднаш претседателот да постапи против своите убедувања дека со Тиранската платформа се нарушува суверенитетот на Македонија и да го додели мандатот на партии кои не се оградиле од платформата создадена во туѓа држава, во кабинетот на премиер на друга држава. „Повикуваме на брзо ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, пристигна во Скопје заедно со тројца пратеници од Европарламентот. Веднаш по пристигнувањето во Скопје, Хан јасно потврди за што е дојден во Македонија преку порака која ја упати од својот Твитер профил, пишува Правда.рс за случувањата во Македонија. – Нема време за губење. Патот на Скопје кон ЕУ е отворен по состанокот со Европскиот Совет. Но часовникот отчукува. Потребно е лидерство наместо тактики. Економијата трпи, напиша Хан. Набрзо претседателот Иванов, кого Правда.рс го опишува како државник за пример, ја отфрли можност да се сретне со Хан бидејќи доцна ќе се враќа од посетата на Будимпешта. Во соопштението од неговиот кабинет се вели дека Иванов не планира да оствари средба со Хан, а тоа и претходно му било соопштено на шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје. – Претседателот Иванов му ги изнесе своите ставови на Хан на нивната последна средба минатиот месец, а тие остануваат непроменети. Тој јасно и недвосмилено порача дека нема да го додели ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Низ улиците во 43 градови вчера излегоа над 250 илјади македонски граѓани , а се проценува дека само пред Собранието на Република Македонија во Скопје има над 100 илјади граѓани, пишува српски Телеграф. Бриселскиот еврокомесар Хан во Скопје е пречекан со паролите „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ , додека на улиците во 43 градови низ целата држава излегоа над 250 илјади луѓе. Хан со тројца еврокомесари допатуваа во Скопје се со цел да и помогнат на Македонија да излезе од повеќе годишната политичка криза и да ги смири тензиите, посебно по завршувањето на вонредните парламентарни избори во декември, пишува српскиот портал. Македонија речиси и три месеци по изборите нема формирано влада, нема ниту претседател на собранието, а не се распишани ниту локалните избори бидејќи тоа немаше кога да се случи. Во текстот порталот вели дека Хан и порано побарал од претседателот Иванов да потврди дали е сигурен во донесената одлука дека нема да го дава мандатот на СДСМ и нивниот лидер Заев кој парламентарното мнозинство го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На средбите со претставниците на парламентарните партии јасно повторивме дека сите лидери во земјата, вклучувајќи го и претседателот, треба да ги почитуваат резултатите од неодамнешните избори, и во една демократија сите мора да го признаат парламентарното мнозинство, се вели во заедничката порака на еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан и европратениците Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн по завршувањето на нивната посета на Македонија. „Го охрабруваме претседателот Иванов итно да ја преиспита својата позиција, нема време за губење. Сега очекуваме сите политички лидери и институции да остават демократскиот процес нормално да тече, во интерес на граѓаните на земјата. Одолговлекувањата од минатите месеци веќе ја оштетија економијата на државата“, порачуваат европските емисари. „Исто така повикуваме на брзо формирање на нова влада која ќе биде посветена на имплементацијата на итните реформи. Партиите и новата влада треба да продолжат со имплементацијата на сите делови од ...
| | веќе видена | слични

НА крајот на денот пораката е мирни промени , нема нови избори туку нова Влада и тоа е демократија другото може да биде само анархија Брзо формирање нова влада посветена на спроведување на реформите, почитување на изборните резултати, имплементација на договорот од Пржино и воздржување од разгорување меѓуетнички тензии, се главните пораки кои еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, им ги упатиле на политичките лидери на вчерашние средби во Скопје. а Во заедничкото соопштение на Хан и тројката европарламетарци објавено по разговорите со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети, на Беса Билал Касами и на Алијансата на Албанците Зијадин Села, се наведува дека „било повторено многу јасно оти сите политички лидери, вклучувајќи го и претседателот, мора да ги почитуваат резултатите од последните избори, и дека во една демократија, секој мора да го признае парламентарното мнозинство“. – Затоа го охрабруваме претседателот итно ...
| | веќе видена | слични

Веднаш по завршувањето на последната средба со лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, со соопштение се јавија од Европската Комисија од каде порачуваат дека мора да се почитуваат резултатите од изборите. Го охрабруваме претседателот итно да ја преиспита својата позиција. Нема време за губење. Сега очекуваме сите политички лидери и институции да овозможат одвивање на демократскиот процес во интерес на граѓаните на државата. Одложувањата во изминативе неколку месеци веќе предизвикаа штета на економијата на државата, се вели во заедничкото соопштение на еврокомесарот Хан и европратениците Кукан, Вајгл и Флекенштајн. Повикаа на брзо формирање на нова влада која ќе ги спроведе реформите и им порачаа на партиите и на новата влада продолжување на имплементацијата на сите делови од договорот од Пржино. Ги повикуваме учесниците во процесот да се воздржат од било какви акции или изјави кои би можеле да ги разгорат меѓу етничките односи и да ги поткопаат добрососедските односи. Никој не треба да си игра со оган. ...
| | веќе видена | слични

Во заедничкото соопштение на Хан и тројката европарламетарци објавено по разговорите со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети, на Беса Билал Касами и на Алијансата на Албанците Зијадин Села, се наведува дека „било повторено многу јасно оти сите политички лидери, вклучувајќи го и претседателот, мора да ги почитуваат резултатите од последните избори, и дека во една демократија, секој мора да го признае парламентарното мнозинство“. - Затоа го охрабруваме претседателот итно да ја преиспита својата позиција. Нема време за губење. Сега очекуваме сите политички лидери и институциите да овзоможат демократскиот процес да се движи по својот курс - во интерес на граѓаните на земјата. Одложувањата во изминатите месеци веќе направија штета на економијата на земјата. Затоа повикуваме на брзо формирање нова влада посветена на спроведување на реформите. Од партиите и новата влада се очекува да продолжат да ги имплементираат сите делови од договорот од Пржино, се наведува во ...
| | веќе видена | слични

Официјален Брисел бара брзо формирање на влада во Скопје и прекин на говорот на омраза што дополнително може да ја влошува ситуацијата. Ова беше пораката соопштено од европската четворка предводена од еврокомесарот за проширување и добрососедска политика на ЕУ Јоханес Хан и европарламентарците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан непосредно пред полноќ. “…наредните денови треба да гледаме сериозна и одговорна државност од сите релевантни институции за да се овозможи брзо формирање на нова и силна влада. Ова е единствениот начин за враќање на патот кон ЕУ, нешто што граѓаните го посакуваат и заслужуваат„ се вели во нивното соопштение. Во соопштението исто така се бара од претседателот на државата Иванов да го почитува парламентарното мнозинство обезбедено од Зоран Заев. “Посебно, им повикуваме на сите да се воздржат од било какви дејствија или изјави кои можат да поттикнуваат меѓуетнички тензии и да ги потценуваат добрососедските односи. Никој не смее да си игра со оган. Ние сме многу загрижени поради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека Иран ќе се соочи со „голема сила“ доколку се обиде да направи што било против американските интереси на ...
сите 196 | | | веќе видена

До крајот на денов во планинските места ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и грмежи а има услови и за редок град а слична ќе биде ситуацијата и ...
сите 210 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 60 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан доаѓа во вторник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: