Бејли: Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на кризата


Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на политичката криза во земјата, а одлуката за тоа треба да ја донесат граѓаните, односно политичките лидери во земјата, изјави во средата американскиот амбасадор Џес Бејли кој присуствуваше на завршниот настан на проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието, пренесува А1он. „Зборувавме за ова многу пати, не знам дали има Пржино еден, два, три… Имавме систем поставен од мај до јули 2015, кој предвидуваше кризата да се разреши со враќање во Собранието, со создавање услови за добри и фер избори, со справување со прашањето на неовластено прислушуваните разговори, како тие настанале и што откриваат, и потоа да продолжиме со реформските приоритети. Сметам дека тоа останува добра основа за да одиме напред. Ако ги погледнете овие елементи, мислам дека може да видите начин како да одиме напред“, рече Бејли запрашан од новинарите за сугестија за разрешување на кризата и дали „Пржино 3“ е опција. Американскиот амбасадор посочи дека, сепак, ...
| | веќе видена | слични

Архивска фотографија - Претседателски и Парламентарни избори 2014. Нови избори нема да донесат поинаков распоредот на силите во Парламентот, па не само што нема да се реши кризата, туку може и да се продлабочи. Но, поддржувачите на протестите „За заедничка Македонија“ се убедени дека резултатите од нови избори ќе бидат во корист на ВМРО-ДПМНЕ. Нови избори не би биле излез од политичката криза, туку само продлабочување и комплицирање на и онака сложената политичка ситуација во која се наоѓаме, велат дел од политичките аналитичари во земјата. Политичката емпирија говори дека дури и да се организираат нови избори, тие на краток рок не би промениле ништо суштинско во резултатите, односно распоредот на силите во следниот парламентарен состав, вели Љупчо Ристовски, претседател на Инстититут за вредносна и доблесна политика, Интегра. „Ако носите политичка одлука од таков калибар потребно е да имате во рака елементи на изводливост. Ниту СДСМ ниту ДУИ во моментот се расположени за едно такво решение. За волја на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ние понудивме две решенија, прво брзи парламентарни избори заедно со локалните избори и нема да се потрошат и други пари, бидејќи тие избори и онака треба да се одржат на секој четири години, изјави во интервју за Канал 5 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „На една од анкетите кои што ги направивме над 70.000 граѓани кои се со македонска националност ценат дека треба да се оди на други предвремени избори, а само 12 проценти се искажале дека не сакаат нови избори, тоа значи и дека многу од луѓето кои го поддржуваат СДСМ се за предвремени избори. Па таму Зоран Заев нека ја претстави својата платформа, нека ја претстави бинационалноста и сите работи што доаѓаат по неа, како што се бинационализација, и сл. Тој нека излезе пред граѓаните и ако тие му дадат поддршка во ред, затоа велам излез од кризата се предвремени парламентарни избори.“ порача Груевски.
| | веќе видена | слични
2 копии

На една од анкетите кои што ги направивме над 70 проценти од граѓаните кои се со македонска националност ценат дека треба да се оди на други предвремени избори, а само 12 проценти се искажале дека не сакаат нови избори, тоа значи и дека многу од луѓето кои го поддржуваат СДСМ се за предвремени избори. Па таму Зоран Заев нека ја претстави својата платформа, нека ја претстави бинационалноста и сите работи што доаѓаат по неа, како што се бинационализација, и сл. Тој нека излезе пред граѓаните и ако тие му дадат поддршка во ред, затоа велам излез од кризата се предвремени парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 коментирајќи ја актуелната политичка ситуација истакна дека како партија понудиле две решенија за излез од политичката криза. Едното решение се брзи и нови парламентарни избори заедно со локалните, додека другото решение е формирање на малцинска влада. -На една од анкетите кои што ги направивме над 70 проценти од граѓаните кои се со македонска националност ценат дека треба да се оди на други предвремени избори, а само 12 проценти се искажале дека не сакаат нови избори, тоа значи и дека многу од луѓето кои го поддржуваат СДСМ се за предвремени избори. Па таму Зоран Заев нека ја претстави својата платформа, нека ја претстави бинационалноста и сите работи што доаѓаат по неа, како што се бинационализација, и сл. Тој нека излезе пред граѓаните и ако тие му дадат поддршка во ред, затоа велам излез од кризата се предвремени парламентарни избори, порача Груевски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нови избори се вистинското решение за излез од кризата, дециден е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој вечерва гостуваше во вестите на Канал 5. Тој останува на ставот на партијата дека повлекувањето на Албанската палтформа е услов да го поддржат СДСМ за формирање малцинска влада. – Ние понудивме две решенија – брзи предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Знали, нема да има дополнителен трошок, зашто локалните избори се редовни и тие мора да се одржат. На една од анкетите што ги направивме над 70% од граѓаните Македонци ценат дека треба да се оди на брзи предвремени парламентарни избори. Само 12-13% сметаат дека не треба. Тоа значи дека и многу од луѓето кои гласале за СДСМ се за предвремени избори. Па таму Зоран Заев нека ја претстави својата платформа, нека ги изнесе бинационална држава, федерализација, па ако народот му даде поддршка, тогаш во ред.
| | веќе видена | слични

Изборот на претседател на Собранието „виси”, исто како и распишувањето на локалните избори, што требаше да се случи во првата недела од овој месец. Сега, како што велат членовите на Државната изборна комисија, останува да се состане Собранието и да се одобрат измени во Изборниот законик за одложување на изборите. Политичките партии, кои секојдневно ги мерат силите во однос на изборот на Влада и спикер на Собранието , имаат различни ставови и во врска со датумот за одржувањето на локалните избори. Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека тие треба да се одржат заедно со нови предвремени парламентарни избори, независно од тие што се одржаа пред три месеци. СДСМ инсистира прво во Собранието да избере претседател, а потоа да се најде решение за локалните избори. ДУИ пак смета дека прашањето ќе се реши со меѓупартиски договор. Потпретседателката Теута Арифи, вели дека ова ги засега сите, затоа што го усложнува животот на граѓаните. Од Движењето Беса , пак, се залагаат за гласање за градски власти во определениот рок. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Петнаесетти мај е датумот до кога градоначалниците и советите на општините имаат мандат да ги извршуваат своите функции. Претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски е оптимист дека изборите ќе се одржат во редовниот рок. Вели дека ова е најдобро решение.- Во секој случај мора да се направи измена на Изборниот законик и таа измена може да биде во две насоки. Едната е да се скрати времето до распишување на избори заради тоа што во сегашниот изборен законик стои дека тој рок е од 70 до 90 дена, а може да се направи измена од 45 дена па нагоре, значи да се намали рокот за распишување на избори до одржување на избори. Втората насока е да се пролонгираат изборите. Сепак, ние би апелирале тие избори да се одржат во редовниот рок, изјави Трајановски.Членките на ЗЕЛС упатија апел за обезбедување на услови за побрзо распишување на локалните избори, бидејќи во спротивно ќе настане состојба кога општините и институциите кои се под општинска надлежност: училишта, градинки, културни установи, ...
| | веќе видена | слични

Дали е веќе доведено под знак прашалник функционирањето на општините и какви последици врз граѓаните би можело да има блокирањето на работата на локалната власт? Овие прашања се наметнаа откако Собранието не ги распиша локалните избори. Со оглед на тоа што мандатот на градоначалниците и на советите на општините е четири години, значи истекува на 22 март, односно најдоцна до половината на мај ако се има предвид пролонгираниот мандат со измените на Изборниот законик, јасно е дека веќе од 15 мај локалната самоуправа нема да има никакви ингеренции при носењето одлуки. Дали вакуум-просторот што ќе се создаде ќе ги доведе во прашање и платите на вработените во локалната самоуправа, на оние во училиштата и во другите институции кои се под надлежност на општините, дали ќе го запре и функционирањето на општинските сектори од каде произлегуваат сите акти што се од приоритетно значење за граѓаните? Кој и што треба да направи за да се надмине ситуацијата? Засега никој не може да даде точен одговор на овие прашања. ...
| | веќе видена | слични

Ви ја пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски објавена на порталот sdk.mk Го имат снемано Сеат Ибица – столбот на демократијата и слободното новинарство 1 Ќути трај до 1 мај. Како и да è, до тогаш може и ќе имаме Собрание. Ако не, може и до 1 септември да почекаме. Дај да го истуркаме летото. До тогаш можеби и Ѓорге Иванов ќе го убедат да го даде мандатот. И Трајко Вељаноски ќе оцени дали се создадени услови да ја продолжи конститутивната седница прекината на 30 декември лани. А во мај треба да стигне и пресудата од Судот во Њујорк за Али Ахмети дали зел мито за Телеком. До тогаш можеби и тој ќе заврши со анализата. Нема толку ненормален човек што би предвидел во Устав ваква ненормална ситуација. Да се пазариш со изборните резултати за давање мандат за влада. Или имаш мнозинство, или немаш. Ако имаш мнозинство правиш влада. Ако немаш мнозинство, прави тој што има. 67 пратеници се повеќе од половина од 120. Нели така е? Ама, во ненормалнава ситуација претседателот оди против математиката. Не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 70 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бејли: Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на кризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: