Меркел ги смета апсурдни обвинувањата од Ердоган за поддршка на тероризмот


3 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел ги смета за апсурдни обвинувањата изречени од турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека Германија го поддржува тероризмот, изјави доцна ноќта кон вторникот нејзиниот портпарол Штефан Зајберт. „Канцеларката не сака да учествува во натпревар во провокации. Тие обвинувањата се јасно апсурдни“, изјави портпаролот Штефан Зајберт, пренесе агенцијата DPA. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во понеделникот вечерта во телевизиското обраќање ѝ се закани на Холандија со дипломатски санкции поради забраната за турските политичари да одржат говори на собирите на турската дијаспора во врска со референдумот за проширување на претседателските овластувања во Турција на 16-ти април, а од истите причини ја обвини Германија за „немилосрдна“ поддршка на тероризмот. „Зошто вие, госпоѓа Меркел, ги прикривате терористите во својата земја. Зошто не реагирате?!“, рече Ердоган во телевизискиот говор, обвинувајќи го Берлин дека не ги проучил 4.500 досиеја на можни терористи коишто му ги ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го предупредил турскиот колега дека Реџеп Таип Ердоган ги „преминал дозволените граници“. Неговиот коментар пред „Passauer Neue Presse“ е по повод коментарот на турскиот претседател пред еден ден, во кој тој ја обвинува германската канцеларка Ангела Меркел за употреба на „нацистички практики“ против турски државјани. „Ние сме толерантни, но ние не сме глупави“, рекол Габриел. „Затоа го предупредив мојот турски колега дека дозволените граници се преминати“, додаде тој. Германскиот министер за надворешни работи, исто така, коментираше дека во овој момент „членството на Турција во ЕУ е подалеку од било кога.“ Турскиот претседател вчера упати персонални напади против Меркел, ја обвини дека користи нацистички практики, алудирајќи на одлуката на германските власти да забранат манифестации на турски министри на германска територија по повод претстојниот во Турција референдум на 16 април за зголемување на претседателските овластувања. Во исто време властите во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите" со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување"Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите" со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување".- Ние сме толерантни, но не сме идиоти, изјави Габриел во интервју за денешниот број на германскиот весник „Пасауер Ноје Пресе".Тој нагалси дека „јасно му порачал" на турскиот министер за надворешни работи Мављут Чавушоглу дека ја преминале границата со обвинувањата изречени од претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.Ердоган вчера упати лични навреди на сметка на Меркел, обвинувајќи ја за „нацистичко однесување", поради нејзината одлука да ја поддржи забраната за учество на турски министри на митинзи на Турците на територијата на Германија, организирани во пресрет на референдумот за уставните измени во ...
| | веќе видена | слични

Want create site? With Free visual composer you can do it easy. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите“ со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување“. – Ние сме толерантни, но не сме идиоти, изјави Габриел во интервју за денешниот број на германскиот весник „Пасауер Ноје Пресе“. Тој нагалси дека „јасно му порачал“ на турскиот министер за надворешни работи Мављут Чавушоглу дека ја преминале границата со обвинувањата изречени од претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Ердоган вчера упати лични навреди на сметка на Меркел, обвинувајќи ја за „нацистичко однесување“, поради нејзината одлука да ја поддржи забраната за учество на турски министри на митинзи на Турците на територијата на Германија, организирани во пресрет на референдумот за уставните измени во Турција, закажан за 16 април. – Кога ќе ги наречете нацисти, на Европејците им станува непријатно и тогаш манифестираат солидарност. ...
| | веќе видена | слични

Реакциите на Берлин на вербалните напади од страна на турскиот претседател Ердоган стануваат поостри. Се зборува за дрскост на турскиот претседател и има закани за прекин на преговорите за ЕУ-интеграција. Најјасното предупредување во насока на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган доаѓа од претседателот на парламентарната Комисија за надворешна политика, Норберт Ретген. Тој на Турција ѝ се закани со прекин на преговорите за приклучување во ЕУ доколку во земјата биде воведен претседателски систем. Турците, пред референдумот за уставни реформи кој е во полза на актуелниот претседател, мора да знаат дека гласаат и за односите на Турција и Европската Унија, изјави Ретген за првиот канал на германската телевизија. Ретген оцени дека со ваква реформа Турција сѐ повеќе се оддалечува од либерална демократија и плановите на Ердоган ги нарече „легализиран државен пуч“. Политичарот на ЦДУ не ги коментираше споредбите на Ердоган со нацизмот. „Нема да се спуштиме на тоа ниво“, изјави Ретген. Норберт Ретген Првиот човек ...
| | веќе видена | слични

Претстојниот референдум во Турција за зголемување на моќта на претседателот Реџеп Таип Ердоган предизвика длабоки поделби меѓу турската заедница во Германија. Најновите тензии меѓу Анкара и Берлин пак ја обновија дебатата за интеграцијата на три милиони турци во Германија. Турција и Германија се најдоа во голема расправија откако Берлин забрани неколку планирани собири на турски министри пред 16 април кога треба да се одржи референдумот за уставни промени со кои во земјата се воведува претседателски наместо сегашниот парламентарен систем. Германија ги забрани собирите поради безбедносни причини. Тензиите се преселија и на германските улици. Во Франкфурт турски иселеници пропагираат турците да гласаат негативно. Тие раздаваат флаери, додека други турци им извикуваат дека го поддржуваат Ердоган. Од турската заедница во Германија има и жалби дека ваквите политички расправии ги бркаат германските потрошувачи. Еден од нив вели: „Неодамнешната дебата имаше огромен ефект врз нас. Вчера еден дојде и почна да ни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После долгото игнорирање, официјален Берлин конечно се огласи и одговори на провокациите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Официјален Берлин, преку министерот за надворешни работи, порача дека турскиот претседател ја преминал границата кога ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека применува „нацистички методи“. „Ние сме толерантни, но не сме глупави. Затоа, на турскиот колега многу јасно му дадов до знаење дека со таквото однесува, границата е веќе премината“, изјави шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел за германските медиуми. Министерот за одбрана на Германија ги нарече „шокантни“ коментарите на Ердоган кој што ги упати кон германската држава и канцеларката на земјата, Ангела Меркел. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во неколку наврати ги обвини западните земји, пред се Холандија и Германија за нацизам, а во неговото последно интервју ја обвини германската канцеларка Ангела Меркел дека користи „нацистички методи“ и предизвика лавина на реакции во Германија. „Сега ...
| | веќе видена | слични

Новиот претседател на Германската социјалдемократска партија, Мартин Шулц ја нарече „бесрамна“ критиката која турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја упати кон канцеларката Ангела Меркел. Оваа информација ја објави националниот весник „Die Frankfurter Allgemeine Zeitung“, цитиран од агенциите. „Тоа дека претседателот на една пријателска земја навредува државен лидер на сличен начин, е вистинска дрскост“ - изјави Шулц. Ердоган денеска ја обвини Меркел за употреба на „нацистички методи“ во врска со ситуацијата околу забраната за агитирање на турски политичари во Германија. Властите во Германија забранија да се одржуваат собири кај нив, но Турција не се откажува од оваа идеја и мислат дека ќе имаат шанса за митинг пред референдумот кој ќе се одржи следниот месец.
| | веќе видена | слични

- Доколку смртната казна повторно биде воведена во Турција тоа би бил крајот на преговорите бидејќи со тоа би била премината „црвената линија“, рече Јункер, пренесе германскиот весник Билд. Турскиот претседател Реџеп Таип ердоган вчера изрази очекување дека парламентот ќе го одобри враќањето на најстрогата казна по одржувањето на референдумот наредниот месец за Уставните промени со кои неговите овластувања ќе бидат проширени. Турција ја укина смртната казна во 2004 година и ЕУ во повеќе наврати изрази јасен став дека каков било обид за нејзино обновување ќе биде крај за кандидатурата на Турција.
| | веќе видена | слични
14 копии

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер потврди дека ако Анкара ја врати смртната пресуда, тоа ќе биде сериозна пречка за државата да стане членка на Европската унија. – Ако смртната пресуда биде воведена одново во Турција, тоа ќе значи и крај за преговорите на државата, изјави Јункер за Билд, зборувајќи притоа за „црвена линија“. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа изјави дека очекува парламентот да одобри враќање на смртната казна по референдумот во април за проширување на овластувањта ан претседателот. Тоа беше првпат Ердоган да го повика парламентот да одобри враќање на смртната казна. Од друга страна Јункер порача дека таков потег би бил на штета за Турците. – Членството на Турција ќе биде невозможно ако случајот е таков, но не заради европејците туку заради недостигот од желба кај Турците да воведат европски стандарди, додаде Јункер. Шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел е уште потврд во ставовите за Турција. – Денес сме подалеку од кога било досега со членството на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меркел ги смета апсурдни обвинувањата од Ердоган за поддршка на тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: