Димовски: Говорот на Заев е манипулација, јасно слушнавме од политичари од албанскиот блок што е договорено

2 копии

-Зоран Заев не ја отфрли платформата од Тирана, не кажа прецизен одговор за ниту едно прашање, за ниту едно прашање кое што ги тангира граѓаните не кажа ниту да, ниту не, туку се убедуваше во форма на тоа дека уставните експерти ќе кажеле ќе имало дебата, ќе разговарале, ќе било вака ќе било така, вели Димовски. Тој вели дека тоа не е точно, бидејќи факт е потврден од повеќе политичари од страна на ДУИ, вклучително и претседателот Ахмети, дека текстот на законот за јазикот, е усогласен, прецизиран окончан и затворен. -Она што граѓаните го бараат како одговор е да го видат тој закон кој што веќе е окончан, договорен помеѓу СДСМ и ДУИ, да го видат коалициониот договор меѓу СДСМ и ДУИ, па потоа да може да се произнесат, изјави Димовски. Тој смета дека говорот на Заев бил манипулација, чија цел била да купи време, во смисла на извртување на реалноста. -Ние слушнавме многу јасни изјави, многу прецизни изјави, од повеќе политичари од албанскиот блок, кои што кажаа што е договорено, а тоа што е договорено е ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Want create site? With Free visual composer you can do it easy. „ Одлуката на Трајко Велјаноски да не свика веднаш координација и продолжување на конститутивната седница е уште една потврда за тоа дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ги интересира само личниот интерес и ништо друго. Објаснувањето на Велјаноски дека граѓаните на Македонија треба да чекаат Илија Димовски да се врати од пат, за да се одржи продолжението на конститутивната седница е безобразно и несовесно поигрување со волјата на граѓаните кои со месеци го чекаат формирањето на новата Влада, како и понижување на Парламентот. Ако Димовски е на пат, може да го претставува негов заменик, а и после 3 месеци неработење што и му е друга обврска на Илија Димовски од тоа да е во Собранието кога има должност да ги извршува важни парламентарни обврски. Неодговорното однесување на претставниците на ВМРО-ДПМНЕ е уште еден доказ дека тие воопшто не водат сметка за интересот на граѓаните и тоа ќе заврши многу брзо. Демократските процеси се незапирливи, ќе има и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Илија Димовски не може да зборува за медиумите и за судството, бидејќи токму ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години посветено работеше на уништување на професионалните медиуми и против независна судска власт, велат од СДСМ. „Наместо да зборува за прашања за кои со своите политики им наштетија на граѓаните, Илија Димовски треба да прифати дека ВМРО-ДПМНЕ е опозиција, да ја исполни својата должност, како пратеник да биде присутен во Собранието, и да не се обидува по налог на Груевски да ги попречува демократските процеси“, се вели во соопштението од СДСМ. Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски претходно ја обвини СДСМ дека врши притисок врз медиумите и врз судството./
| | веќе видена | слични

СДСМ го смета како неодговорно однесувањето на Трајко Вељаноски за несвикување на координација веднаш и продолжување на конститутивната седница. Неодговорното однесување на претставниците на ВМРО-ДПМНЕе уште еден доказ дека тие воопшто не водат сметка за интересот на граѓаните и оти тоа ќе заврши многу брзо, наведува СДСМ во соопштението. Посочуваат дека доколку Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ е на пат, може да го претставува негов заменик. Порачуваат дека демократските процеси се незапирливи и оти ќе има конститутивна седница, мандат за составување влада и нова реформска влада на граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

На новинарско прашање поставено на денешната Прес конференција, пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, го искажа ставот на ВМРО- ДПМНЕ за иницијативата на СДСМ околу продолжување на собраниската седница. Според Димовски, иницијативата поднесена од Социјалдемократскиот сојуз практично е почеток на реализација на Албанската платформа составена во Тирана. Тој потоа додаде, дека за собраниските процедури ќе почекаат став од претседавачот односно од досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија господинот Трајко Вељановски. Начинот на кој што ќе постапи ВМРО-ДПМНЕ околу иницијативата во овој момент не може да го соопшти. – Ние како партија ќе постапуваме секако во согласност со законите и Уставот на Република Македонија, но во насока на заштита на државните и национални интереси на Република Македонија, изјави Илија Димовски
| | веќе видена | слични

СДСМ бара од Димовски наместо да зборува за медиумите и судството, да ја исполни својата должност и како пратеник да биде присутен во Собранието, а не да ги попречува демократските процеси. - Огромното мнозинство од 700 илјади граѓани избра промени. Ќе има и конститутивна седница, и мандат за составување влада и нова реформска влада на граѓаните на Македонија, вели СДСМ во реакцијата. 
| | веќе видена | слични

Според Димовски, иницијативата поднесена од Социјалдемократскиот сојуз практично е почеток на реализација на Албанската платформа составена во Тирана. Тој потоа додаде, дека за собраниските процедури ќе почекаат став од претседавачот односно од досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија господинот Трајко Вељановски. Начинот на кој што ќе постапи ВМРО-ДПМНЕ околу иницијативата во овој момент не може да го соопшти. – Ние како партија ќе постапуваме секако во согласност со законите и Уставот на Република Македонија, но во насока на заштита на државните и национални интереси на Република Македонија, изјави Илија Димовски
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Јувентус, Меди Бенатија го одбил повикот на мароканскиот селектор, но не поради тоа што не сака да настапува за својата репрезентација. Дефанзивецот едноставно е убеден дека не заслужува да биде дел од националниот тим поради малата минутажа во редовите на италијанскиот првак и затоа реши привремено да се повлече од репрезентацијата чија капитен е. – Најчесто не сум во првиот тим на Јувентус, што е знак дека и репрезентацијата може без мене. Среќен сум што добив повик, но не сум во добра форма, подобро е на мое место да настапува фудбалер кој игра повеќе во моментов. Иако сум капитен, не сакам да ги прекршувам правилата, – изјавил Бенатија освојувајќи ги симпатиите на мароканската јавност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку СДСМ и формираат влада тоа значи дека целиот оној корпус на гласови кои ВМРО-ДПМНЕ ги доби од условно кажаниот македонски корпус на гласови, нема да одлучуваат туку Али Ахмети ќе одлучува за тоа, вели Илија Димовски во интервјуто на Канал 5. Тој потенцира дека во тој корпус на гласови, не се само гласовите на Македонците во Македонија. - Тука има и Турци, Власи, Роми, Бошњаци и Срби, кои што гласале за ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, воопшто не се битни во оваа држава, заради тоа што во оваа држава не одлучуваат граѓаните кој ќе биде во владата или народот, туку во конкретниот случај одлучува ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети. Димовски вели дека немало да има потреба да се одржат парламентарни избори во декември, туку можело да го прашаат Ахмети кој ќе формира влада. - Практично немаше да има потреба да одржиме парламентарни избори во декември минатата година, можеше само да го прашаме господинот Ахмети и неговото раководство кој ќе биде власт, и тие да кажат СДСМ ќе биде на власт, заради тоа што сите оние ...
| | веќе видена | слични

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ синоќа во гостувањето во вестите на Канал 5 за говорот на Зоран Заев од петокот кажа дека ако треба да го коментира со еден збор тоа е зборот манипулација. -Зоран Заев не ја отфрли платформата од Тирана, не кажа прецизен одговор за ниту едно прашање, за ниту едно прашање кое што ги тангира граѓаните не кажа ниту да, ниту не, туку се убедуваше во форма на тоа дека уставните експерти ќе кажеле ќе имало дебата, ќе разговарале, ќе било вака ќе било така, вели Димовски. Тој вели дека тоа не е точно, бидејќи факт е потврден од повеќе политичари од страна на ДУИ, вклучително и претседателот Ахмети, дека текстот на законот за јазикот, е усогласен, прецизиран окончан и затворен. -Она што граѓаните го бараат како одговор е да го видат тој закон кој што веќе е окончан, договорен помеѓу СДСМ и ДУИ, да го видат коалициониот договор меѓу СДСМ и ДУИ, па потоа да може да се произнесат, изјави Димовски. Тој смета дека говорот на Заев бил манипулација, чија цел била да купи време, во смисла на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Говорот на Заев е манипулација, јасно слушнавме од политичари од албанскиот блок што е договорено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: