Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Кавадарци


Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Пред присутните говореше Марија Попова Шандаров, дефектолог. Таа рече дека и овој ден Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија испраќа порака до сите политички партии, а најмногу до најголемата опозициска партија, да не се прифаќаат никакви платформи договорени во други држави, а неизгласани од граѓаните на Република Македонија. - Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија има едно и единствено барање, а тоа е зачувување на ова парче земја, зачувување на нашиот јазик, нашата нација за која нашите претци се бореле со години, нагласи таа меѓу другото во своето обраќање. Притоа апелираше, дека нема да подлегнат на, како што рече, ниту една манипулација, или обид „на мала врата да се протнат работи кои албанските партии ги договориле во Тирана, а СДСМ ги прифатила". - Сакаме да градиме мултиетничка, а не бинационална држава, нагласи таа, повторувајќи дека јасно и недвосмислено бараат целосно да ...
| | веќе видена | слични

Want create site? With Free visual composer you can do it easy. Македонците од Вашингтон се приклучија со поддршка за „Заедничка Македонија„. Повеќе генерации Македонци од Вашингтон се собраа пред Белата куќа со развиени македонски знамиња и повеќе пораки. „Ја изразуваме нашата целосна поддршка за нашите браќа и сестри во Македонија. Да ја зачуваме нашата единствена татковина, нашата слобода и независност. Сега, кога сме свои на своето, нема да дозволиме никој друг да одлучува за нас, за нашата судбина и за иднината на нашите деца и внуци. Македонија е наша земја! Ова е наша битка! За Македонија одлучуваат Македонците и сите други лојални граѓани на Македонија, а не туѓинците и нивните јатаци“, изјави Милка Ковач, професор по македонски јазик. Македонците од пред Белата куќа порачаа: „нашите татковци и дедовци не се бореа за денес некој друг да ни ја крои судбината. Ни оставија аманет кој не смееме да го заборавиме и држава која мораме да ја чуваме“. „Отфрламе секакви уцени и ултиматуми од надворешни и ...
| | веќе видена | слични

Македонците од Вашингтон се приклучија со поддршка за „Заедничка Македонија„. Повеќе генерации Македонци од Вашингтон се собраа пред Белата куќа со развиени македонски знамиња и повеќе пораки. „Ја изразуваме нашата целосна поддршка за нашите браќа и сестри во Македонија. Да ја зачуваме нашата единствена татковина, нашата слобода и независност. Сега, кога сме свои на своето, нема да дозволиме никој друг да одлучува за нас, за нашата судбина и за иднината на нашите деца и внуци. Македонија е наша земја! Ова е наша битка! За Македонија одлучуваат Македонците и сите други лојални граѓани на Македонија, а не туѓинците и нивните јатаци “, изјави Милка Ковач , професор по македонски јазик . Македонците од пред Белата куќа порачаа: „нашите татковци и дедовци не се бореа за денес некој друг да ни ја крои судбината. Ни оставија аманет кој не смееме да го заборавиме и држава која мораме да ја чуваме“. „Отфрламе секакви уцени и ултиматуми од надворешни и внатрешни непријатели, кои треба да знаат дека Македонците не се ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Група Македонци се собраа пред Белата Куќа во неделата, во знак на поддршка на иницијативата „За Заедничка Македонија“. Со развиорени македонски знамиња и транспаренти тие упатија порака за зачувување на македонската држава, идентитет и јазик, пренесе Македонската Телевизија. – Ја изразуваме нашата целосна поддршка за нашите браќа и сестри во Македонија. Да ја зачуваме нашата единствена татковина, нашата слобода и независност. Сега, кога сме свои на своето, нема да дозволиме никој друг да одлучува за нас, за нашата судбина и за иднината на нашите деца и внуци. Македонија е наша земја! Ова е наша битка! За Македонија одлучуваат Македонците и сите други лојални граѓани на Македонија, а не туѓинците и нивните јатаци, изјави професорката по македонски јазик Милка Ковач. Собирот беше организиран во поддршка на секојдневните собири низ Македонија, како и во поголем број држави низ светот, како реакција на промовирањето на Тиранската платформа.
| | веќе видена | слични

Со развиорени македонски знамиња и транспаренти тие упатија порака за зачувување на македонската држава, идентитет и јазик, пренесе Македонската Телевизија. - Ја изразуваме нашата целосна поддршка за нашите браќа и сестри во Македонија. Да ја зачуваме нашата единствена татковина, нашата слобода и независност. Сега, кога сме свои на своето, нема да дозволиме никој друг да одлучува за нас, за нашата судбина и за иднината на нашите деца и внуци. Македонија е наша земја! Ова е наша битка! За Македонија одлучуваат Македонците и сите други лојални граѓани на Македонија, а не туѓинците и нивните јатаци, изјави професорката по македонски јазик Милка Ковач. Собирот беше организиран во поддршка на секојдневните собири низ Македонија, како и во поголем број држави низ светот, како реакција на промовирањето на Тиранската платформа.
| | веќе видена | слични

– Ја изразуваме нашата целосна поддршка за нашите браќа и сестри во Македонија. Да ја зачуваме нашата единствена татковина, нашата слобода и независност. Сега, кога сме свои на своето, нема да дозволиме никој друг да одлучува за нас, за нашата судбина и за иднината на нашите деца и внуци. Македонија е наша земја! Ова е наша битка! За Македонија одлучуваат Македонците и сите други лојални граѓани на Македонија, а не туѓинците и нивните јатаци, изјави професорката по македонски јазик Милка Ковач. Собирот беше организиран во поддршка на секојдневните собири низ Македонија, како и во поголем број држави низ светот, како реакција на промовирањето на Тиранската платформа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ бараат нивни претставници да остварат средба со еврокомесарот, Јоханес Хан кој во вторник доаѓа во Македонија. Сметаат дека Хан треба да ги слушне нивните ставови и барања. Тие бараат Европската Унија да запре со игнорантскиот однос кон барањата на граѓаните на Република Македонија за отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата. Велат дека оваа платформа има единствена цел за разнебитување на Македонија во корист на интересите на други држави. Поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ меѓу кои има познати спортисти, пејачи, актери, голем број јавни личности велат дека протестите низ градовите ќе продолжат се до отфрлување на Тиранската платформа. Нив поддршка им дадоа и Македонците во дијаспората со слични собири.
| | веќе видена | слични

Не има 100.000. Еве, го поканувам Јоханес Хан, наместо да им врши притисок на нашите политичари, да излезе пред овој народ и да каже дека не може платформи на туѓи држави да ја уриваат Македонија. Друго е с` јасно и кажано. Настрана од тоа, лично мислам дека треба да се одржат нов попис и нови избори според нов изборен модел. Сакам да си го знам пратеникот. Вака, како што е сега, не оди, вели Борис Дамовски за „Дневник“, по барањето од „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот, кој утре треба да ја посети Македонија. Барањето за средба со Хан произлезе и по неофицијалните најави дека тој ќе се обиде да го притисне претседателот Ѓорге Иванов со тврдењето дека платформата стокмена во Тирана е само парче хартија, кое нема да може да се спроведе, па затоа, претседателот треба да му го даде мандатот за формирање влада на Зоран Заев. Оперскиот пејач и член на иницијативата Игор Дурловски за „Дневник“ вели оти бараат да бидат дел од агендата на средби на Хан во вторник оти, како што вели, е од огромна ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Македонската дијаспора изминативе денови силно застана зад граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, која секојдневно протестира за зачувување на унитарноста на државата и отфрлање на тиранската платформа која е вовед во редефинирање на Македонија и нејзина федерализација. Македонците на неколку контитента овие денови се сплотени под „црвено-жолтата“ боја, а од ден на ден се поголем е бројот на граѓани, но и на јавни личности кои ја искажуваат својата поддршка за заедничка Македонија и се против разнебитување на државата. Малме, Лондон, Сиднеј, Берлин, Малта, Словенија, Холандија и Австралија се само дел од државите и градовите кои овие денови беа обоени во „црвено-жолто“ и во кои ечеше македонската песна во знак на поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Во Шведска Малме пред неколку денови се собраа Македонци за поддршка за зачувување на унитарноста и самостојноста на Република Македонија. Пред присутните се одржа и говор во кој се даде целосна поддршка за зачувување на унитарноста на нашата земја. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонците на неколку контитента овие денови се сплотени под „црвено-жолтата“ боја, а од ден на ден се поголем е бројот на граѓани, но и на јавни личности кои ја искажуваат својата поддршка за заедничка Македонија и се против разнебитување на државата. Малме, Лондон, Сиднеј, Берлин, Малта, Словенија, Холандија и Австралија се само дел од државите и градовите кои овие денови беа обоени во „црвено-жолто“ и во кои ечеше македонската песна во знак на поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Во Шведска Малме пред неколку денови се собраа Македонци за поддршка за зачувување на унитарноста и самостојноста на Република Македонија. Пред присутните се одржа и говор во кој се даде целосна поддршка за зачувување на унитарноста на нашата земја. -Денес сме собрани тука, во јужниот дел на оваа прекрасна земја, мирно и достоинствено, но со силна порака и сплотеност, да ја искажеме нашата целосна поддршка за зедничка и унитарна Република Македонија. Како една од најстарите нации во Европа, како земја која има дадено огромен број ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Кавадарци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: