ОЈО отвори истрага за изборни нерегуларности


СДСМ и Зоран Заев под истага на Основното јавно обвинителство за незаконско финансирање на изборната кампања. Во нивното денешно соопштение не се откриваат детали за која политичка партија е покрената постапка, но извори од истрагата откриваат дека се истражува финансирањето на изборната кампања на СДСМ, а осомничени се партијата како правно лице, нивниот претседател Зоран Заев, одговорниот за спроведување на кампањата и неколку други лица. Истите извори откриваат дека случајот е отворен уште во октомври минатата година, а се однесува на изборите кои се одржаа на 11 декември. Во соопштението од Јавното обвинителство се вели дека истрагата е обемна, превземени се претходни дејствија, побарана и прибавена е материјална документација и релевантни писемни докази. Од почетокот на постапката сослушани се повеќе од 70 лице во својство на сведоци, но во просториите на Јавното обвинителство досега не се повикани осомничените. Постапувајќи по кривична пријава поднесена од надлежна институција, Основното јавно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Митко Андреевски денеска со Основното јавно обвинителство во Скопје достави документи со кои, тврди, ја разобличува лажната пријава на Пишев. - Најостро демантирам, но денеска ќе ги доставам до увид на јавноста и ОЈО сите документи за да ги разобличиме сите лаги. Овие документи лично ќе ги приложам до ОЈО за да се расчистат сите шпекулации и вистината да излезе на виделина. Ако Пишев не се извини ќе поднесам против него кривична пријава за лажно пријавување и пријава за клевета - рече Андреевски.
| | веќе видена | слични

Македонија е земја на две паралелни обвинителства. Откако Специјалното јавно обвинителство отвори истрага за финансирањето на изборната кампања на ВМРО ДПМНЕ во 2014 година, медиумите открија дека и Јавното обвинителство води истрага, но за финансирањето на СДСМ на последните парламентарни избори. ОЈО лиферуваше соопштение во кое се наведува дека во врска со изборни нерегуларности има отворено постапка уште во 2016 година. „Основното јавно обвинителство – Скопје во работењето постапува неселективно и неповрзано со преземени дејствија на други органи, ја води постапката без да објави податоци за нејзиниот тек за да не ја повреди тајноста што е обезбедена со закон. Постапувајќи по кривична пријава поднесена од надлежна институција, Основното јавно обвинителство – Скопје минатата година оформи предмет против едно лице – организатор на изборна кампања и други лица, како и против едно правно лице за сторено кривично дело – Злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања од член 165-а од Кривичниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Првичните информации од обдукцијата на телата на загинатите планинари покажува дека причина за настанатата смрт била хипотермија. 26-годишната Калина Велевска ...
сите 334 | | | веќе видена

Имињата на студентите кои трагично ги изгубија нивните животи од страна на нивниот соученик Седумнаесет студенти беа убиени за време на пукањето во Флорида во ...
сите 175 | | | веќе видена

Ниту една институција не реагирала на случајот со малолетното девојче од Домот за деца „25 Мај“ во Скопје, кое било неколкупати сексуално злоставувано. Алармот ...
сите 153 | | | веќе видена

Од 7:00 часот утрово, поради снимање филм, сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип, на четири километри се пренасочува десно, кон Републичка сообраќајна ...
сите 74 | | | веќе видена

Нема батерии, а е за десетпати поекономичен Каков е електричниот автобус за Скопје? Објавено на 18 февруари 2018 година Од април, на скопските улици ќе се ...
сите 98 | | | веќе видена

Оваа снимка од Шара покажува колку опасна и непредвидлива може да биде планината кога не се почитуваат безбедносните правила. Оваа снимка од Шара покажува ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОЈО отвори истрага за изборни нерегуларности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: