Нормализиран сообраќајот на мостот „Близнак“

Нормализиран е сообраќајот на мостот „Близнак“ во населбата Аеродром, кој денеска беше затворен во двата правци поради пукната гасоводна цевка. Владимир Ѓуровски од АД „ГАМА“ изјави дека е пукната гасоводна цевка при изведување градежни активности и оти осум потрошувачи се останати без напојување со гас. Екипите на „ГАМА“ работат на терен и се очекува што поскоро да се санира дефектот.
| | веќе видена | слични

Плацот каде се случи инцидентот во кој беше пробушена гасоводна цевка е истиот поради кој пред дваесетина дена од синдикатот на камионџиите се заканија дека ќе ја дигнат Владата во воздух со две ракети. Председателот на Макам транс Страшо Јованов тврди дека општина Гази Баба незаконски го продала плацот на градежната фирма која пак веднаш започнала со активности. Синдикатот со договор го користел државното земјиште веќе 15 години ама пред Нова година полиција ги избркала. Од општина Гази Баба потврдуваат дека на јавна лицитација фирмата Жикол го купила земјиштето, ама велат дека постапката е законска а тоа било државно. Според урбанистичкиот план на плацот треба да се градат станбени згради. Од Жикол пак велат дека за таа намена ангажирале фирма која ќе ја испитува земјата и поради тоа се извршувало дупчење. Сепак не одговараат дали имале дозвола од ГАМА за таков зафат. Од ГАМА велат дека од нив никој не побарал дозвола. Инаку во понеделникот дупчалка пробуши гасоводна цевка по што целиот систем на ГАМА во ...
| | веќе видена | слични

Нема одговор од институциите за тоа дали ќе се бара одговорност за инцидентот во кој беше пробушена една од главните гасоводни цевки од мрежата на ГАМА. Од полицијата не одговараат на прашањата на Телма дали изведувачот на работите имал дозвола за да врши геомеханички испитувања на земјата. Не кажуваат ниту дали ќе се бара одговорност и од кого. Од фирмата Жикол која е сопственик на плацот каде се случи инцидентот за се што не интересира побараа да испратиме прашања на маил. Портпаролот на Жикол не можеше да одговори дали е побарана дозвола за испитување на почвата, но истакна дека за таа намена Жикол ангажирала друга фирма. Вчера од ГАМА потврдија дека од нив никој не побарал дозвола за да извршува испитувања на почвата на плац на кој се подготвуваат градежни работи иако велат има законска обврска за ова. Очекуваат институциите да го истражат случајот. Инаку пред два дена на плацот во Ново Лисиче, дупчалка ја пробушила гасоводната цевка, поради што без напојување останаа десетина големи потрошувачи. ...
| | веќе видена | слични

Од Општина Гази Баба велат дека сопственици на земјиштето каде што биле изведувани градежни активности се фирмите „Жикол“ и „Новоградба“ Голема хаварија настана завчера во Скопје кога при изведување градежни работи беше оштетена гасоводна цевка во близина на мостот „Близнак“. За среќа, беше избегната голема трагедија. Сведоци на случката тврдат дека од ослободениот гас можело да настане хаварија од немерени размери, бидејќи само едно догорче можело да го крене во воздух целиот тој индустриски дел на главниот град. По незгодата целиот реон беше блокиран од полицијата и беше непристапен дури и за новинарски екипи, па никој и не можеше да види за што точно станува збор. Но, засега се тврди дека штетата е направена од невнимание. Но, дали е тоа причината, или можеби немањето подземен катастар, до вчера никој не се изјасни официјално. Настанот го блокира половина град, бидејќи беше нарушена сообраќајната комуникација меѓу општините Аеродром и Гази Баба, а без гас останаа десетина фирми. „Со вертикална бушилица ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„ГАМА“ го санираше дефектот на главната цевка за гас која вчера беше пробушена на плац близу универзитетот ФОН. По 24 часа од инцидентот, десетина големи потрошувачи добија гас, меѓу кои и Скопска пивара, фабриката за чоколади „Европа“, „Алкалоид“... Од гасоводниот систем „ГАМА“ велат дека поради сериозноста на инцидентот мораше да се затвори целата мрежа која го напојува овој дел од Скопје, објави Телма . Вчера околу 13 часот дупчалка која работела на геотехнички испитувања ја пробуши главната гасоводна цевка од системот на „ГАМА“. Од градежна фирма „Жикол“, чие име стои како изведувач, и денеска како и вчера одбива да коментираат што точно се случило. Вчера попладне Лисиче мирисаше на гас поради истекувањето од цевките. Два часа од безбедносни причини и сообраќајот на мостот „Близнак“ беше стопиран.
| | веќе видена | слични

Во тек е санирањето на гасоводната цевка која вчера пукна во близина на мостот Близнак во скопската населбата Аеродром. Повторна дистрибуција на гас се очекува граѓаните да добијат во попладневните часови. Директорот на компанијата „Гама“, Владимир Стојановиќ известува дека екипи и денеска интензивно работат на терен поради што се очекува проблемот да биде решен во текот на денот. Вчера сообраќајот на мостот Близнак во населбата Аеродром поради безбедносни прочини беше затворен во двата правци поради пукнатата гасоводна цевка.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нормализиран сообраќајот на мостот „Близнак“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: