Граничниот премин Евзони се уште затворен

Поради штрајкот на грчките земјоделци повеќе од две недели е блокиран граничниот премин евзони на македонско грчката граница. Протести има и низ целата територија на Грција. Останатите два премина Меџитлија кај Битола и Дојран се отворени. Дел од грчките земјоделци се упатија за Атина со цел да учествуваат во утрешните протести. Треба да одржат и средба во грчката влада, од каде што се надеваат дека ќе им биде одговорено на барањата за мерките за штедење. Пред два дена преговорите со на земјоделците со владата беа неуспешни.
| | веќе видена | слични
4 копии

Со блокадите на Евзони бизнисот трпи огромни штети, МНР испрати протестна нота до Атина, и реакција до Брисел. Во протестната нота до грчкото министерство за надворешни работи се бара решение на проблемот во најбрз можен рок. Писмо, како што велат од МНР, е упатено и до Европската комисија во кое, министерството потенцира дека со тековната блокада на граничниот премин се крши спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ која ја има потпишано и Грција и гарантира слобода на движење на стоки и луѓе. Истовремено, министерството за надворешни работи од Албанија побарало понуда за условите за користење на пристаништето во Драч со цел непречен извоз и увоз и задоволување на потребите на македонските компании. Коморите на Македонија и Србија вчера апелираа за деблокада на Евзони.
| | веќе видена | слични
15 копии

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за секаков вид возила, информира Автомотосојузот на Македонија. Евзони е блокиран од грчките земјоделците од 30- ти минатиот месец. Министерството за надворешни работи на Република Македонија вчера соопшти дека во изминатите денови презело конкретни активности за надминување на проблемот со блокадата. Упатена е протестна нота до грчкото Министерство за надворешни работи во која се бара да биде решен проблемот во најбрз можен рок. Писмо е испратено и до Европската комосија во кое, МНР потенцира дека со тековната блокада на граничниот премин се крши Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ која ја има потпишано и Грција и гарантира слобода на движење на стоки и луѓе. Апели за деблокада на преминот до меѓународните институции упатија и транспортните асоцијации од државава, како и бизнис заедницата, укажувајќи дека од блокадата трпат штети транспортерите од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во протестната нота до грчкото министерство за надворешни работи се бара решение на проблемот во најбрз можен рок . Писмо, како што велат од МНР, е упатено и до Европската комисија во кое, министерството потенцира дека со тековната блокада на граничниот премин се крши спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ која ја има потпишано и Грција и гарантира слобода на движење на стоки и луѓе. Истовремено, министерството за надворешни работи од Албанија побарало понуда за условите за користење на пристаништето во Драч со цел непречен извоз и увоз и задоволување на потребите на македонските компании. Коморите на Македонија и Србија вчера апелираа за деблокада на Евзони.
| | веќе видена | слични
2 копии

Евзони е блокиран од грчките земјоделците од 30- ти минатиот месец. Министерството за надворешни работи на Република Македонија вчера соопшти дека во изминатите денови презело конкретни активности за надминување на проблемот со блокадата. Упатена е протестна нота до грчкото Министерство за надворешни работи во која се бара да биде решен проблемот во најбрз можен рок. Писмо е испратено и до Европската комосија во кое, МНР потенцира дека со тековната блокада на граничниот премин се крши Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ која ја има потпишано и Грција и гарантира слобода на движење на стоки и луѓе. Апели за деблокада на преминот до меѓународните институции упатија и транспортните асоцијации од државава, како и бизнис заедницата, укажувајќи дека од блокадата трпат штети транспортерите од Македонија и регионот, како и компаниите корисници на нивните услуги. Според АМСМ, освен на Богородица, нема подолги задржувања за влез и за излез од државава. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерството за надворешни работи на Република Македонија во изминатите денови презеде конкретни активности во насока на надминување на проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони, на македонско-грчката граница. Како што информират од МНР, упатена е протестна нота до грчкото Министерство за надворешни работи во која се бара да биде решен проблемот во најбрз можен рок. Писмо, како што додаваат оттаму, е упатено и до Европската комосија во кое, МНР потенцира дека со тековната блокада на граничниот премин се крши Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ која ја има потпишано и Грција и гарантира слобода на движење на стоки и луѓе. Истовремено, Министерството за надворешни работи од Албанија побарало понуда за условите за користење на пристаништето во Драч со цел непречен извоз и увоз и задоволување на потребите на македонските компании. Граничниот премин Евзони, на македонско - грчката граница е блокиран од страна на грчките земјоделците од 30- ти минатиот месец.
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, упатило протестна нота до грчкото МНР, преку која се бара Грција да го реши проблемот со земјоделците кои со денови го блокираат граничниот премин Евзони. Од МНР писмо упатиле и до Европската комисија во кое, МНР потенцира дека со блокадата се крши Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ која ја има потпишано и Грција и гарантира слобода на движење на стоки и луѓе. Во меѓувреме, Македонија ја разгледува можноста увозот и извозот на стоки да почне да се одвива преку пристаништето Драч. Грчките земјоделци од 30 јануари го блокираат граничниот премин во знак на протест од најавените мерки на грчката влада.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за надворешни работи испрати протесна нота до грчкото МНР поради блокада на граничниот премин Евзони. Претходно по дипломатски пат грчкото МНР пратило објаснување дека Грција вложува напори да се реши проблемот со блокадата и дека прават се што е можно за да се надмине проблемот, затоа што како што велат и Грција трпи штета од блокадата, велат од МНР Министерството за надворешни работи во врска со овој проблем информира дека доставила писмо и до Европската Комисија, во кое, како што велат, е наведено дека со тековната блокада се крши спогодбата за стабилизација и асоцијација со еу која гарантира слободно движење на стоки и луѓе.
| | веќе видена | слични

Протестна нота за блокадата на Евзони. Македонија 31 по економски слободи. Жбогар оптимист за формирањето Влада. Нови лекови за малигни забоувања. Кандидатури за Претседател на Србија Протестна нота за блокадите на Евзони-Македонското МНР бара решение од Атина-Се разгледуваат и алтернативи за помош на бизнисот преку пристаништето во Драч-Бизнис Коморите од Македонија и Србија со апел- рампите да се кренат бидејќи штетите ќе бидат огромни Скок од 16 места за само една година-Македонија 31 во светот по индексот на економски слободи-Рангирањето од Херитиџ признание за економските политики но и дополнителен поттик за натамошно залагање за подобрување на бизнис климата, напиша Груевски на Фејсбук Евроамбасадоро Жбогар оптимист повикува да не се драматизира- очекува политичките лидери да го изнајдат вистинскиот начин да формираат влада Нови лекови, нова надеж за болните од рак-За нови терапии годинава предвидени 2 милиони евра Томислав Николиќ против кандидат на Александар Вучиќ-Актуелниот претседател на Србија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како што информират од МНР, упатена е протестна нота до грчкото Министерство за надворешни работи во која се бара да биде решен проблемот во најбрз можен рок. Министерството за надворешни работи на Република Македонија во изминатите денови презеде конкретни активности во насока на надминување на проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони, на македонско-грчката граница. Како што информират од МНР, упатена е протестна нота до грчкото Министерство за надворешни работи во која се бара да биде решен проблемот во најбрз можен рок. Писмо, како што додаваат оттаму, е упатено и до Европската комосија во кое, МНР потенцира дека со тековната блокада на граничниот премин се крши Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ која ја има потпишано и Грција и гарантира слобода на движење на стоки и луѓе. Истовремено, Министерството за надворешни работи од Албанија побарало понуда за условите за користење на пристаништето во Драч со цел непречен извоз и увоз и задоволување на потребите на македонските компании. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 271 | | | веќе видена

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. ...
сите 214 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 75 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граничниот премин Евзони се уште затворен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: