Судскиот спор Заев-Цветковски повторно одложен, во петок завршни зборови


Ново одложување на судското рочиште е донесено денеска во судот во Куманово каде се води случајот против Зоран Заев по приватната тужба на Виктор Цветковски поранешен член на СДСМ, а сега секретар на ГДОМ. Судењето денес беше одложено бидејќи адвокатот на одбраната Мирослав Вујиќ не можел да присуствува бидејќи учествувал на јавна седница на Апелациониот суд во Битола. Се очекува во петок инволвираните страни да ги дадат своите завршни зборови. Цветковски поведе тужба против лидерот на СДСМ Заев и претседателот на кумановскиот огранок на СДСМ Мартин Костовски поради објавување на прислушуваните разговори во бомбите. Пред судот Заев и Костовски се изјаснија дека не се виновни за делото за кое се товарат.
| | веќе видена | слични
3 копии

Адвокатите на тужителот Виктор Цветковски и на одбраната на тужените правното лице СДСМ, претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на општинската организација на СДСМ Мартин Костовски денеска во Основниот суд Куманово ги изнесоа завршните зборови по однос на приватната тужба на Цветковски за неовластено прислушкување и објавување на снимени тонски разговори. Судот ќе ја објави пресудата во понеделник. Адвокатот на тужителот Ѕвонко Богдан побара судот да донесе казна за тужените, бидејќи како што рече никој нема право да снима, објавува пред непознати лица разговори кои неговиот клиент ги водел со поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во периодот помеѓу двата круга на локалните избори во 2013, а потоа на прес-конференција да ги обајвува пред поголема група луѓе. Тој рече дека во расправата се изнесени докази и оти во согласност со изјавите дадени на главната расправа на Дамјан Манчевски во својство на застапник на правното лице СДСМ и Зоран Заев го признале делото и рече дека не ...
| | веќе видена | слични

Во понеделник ќе биде позната пресудата за лидерот на СДСМ Зоран Заев, по приватна тужба на Виктор Цветковски, генерален секретар на ГРОМ, заради нелагално прислушување и објавување на разговорите во т.н. „бомби“ на прес конференција на СДСМ во Куманово. На денешното рочиште во кумановскиот суд, на кое не присуствуваше Заев, бранителите дадоа завршни зборови и побараа од судот да донесе правилна одлука. Христина Николова
| | веќе видена | слични

На завршниот збор, на судскиот процес по приватна тужба на Виктор Цветковски против СДСМ, Зоран Заев и Мартин Костовски за објавување на снимени разговори во бомбите помеѓу Цветковски и Гордана Јанкуловска , бранителот на обвинетите Мирослав Вујиќ вели дека нема ниту еден елемент за кривично дело и очекуваат ослободителна пресуда.„Го разбирам тужителот Виктор Цветковски дека може да биде лут, но тој треба да се лути единствено на него самиот. Цветковски е адвокат по професија, но никој не го терал да се бави со политика и да биде јавна личност, а со тоа сме свесни дека ќе бидеме проценувани од народот и треба да водиме сметка што правиме“, потенцира тој.Дека пред судот стои голем предизвик, се сложија двете страни.Вујиќ во завршниот збор рече дека предизвикот не е во материјалниот аспект , туку поради мотивите кои што ја предизвикале оваа расправа и поднесување на тужбата која како акт на поднесување е неспорно легитимна, а тука се имаат во предвид меѓународни закони и конвенции и претставуваат неодвоив дел ...
| | веќе видена | слични

Во кумановскиот суд треба да бидат дадени завршни зборови на судењето на лидерот на СДСМ Зоран Заев по приватна тужба на Виктор Цветковски, генералниот секретар на ГРОМ, поради објавување на прислушувани разговори. Поради отсуство на адвокатот на обвинетите Мирослав Вујиќ, кој присуствувал на јавна седница на Апелациониот суд во Битола, судењето во понеделникот беше одложено и ПРЕзакажано за денеска. Виктор Цветковски ги тужи Зоран Заев, СДСМ како правно лице и претседателот на кумановскиот огранок на СДСМ Мартин Костовски, поради неовластено снимање и објавување на разговорот меѓу него и поранешната министерка Гордана Јанкуловска. Пред судот Заев и Костовски се изјаснија дека не се виновни за делото за кое се товарат.
| | веќе видена | слични

Останато

Констатирана беше одговорност за службена злоупотреба на бившиот директор на БЈБ Лазе Велковски. Кога веќе не е спорно дека има одговорност, тогаш не треба да ...
сите 130 | | | веќе видена

Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо Трповски“ во Скопје пукал кон Б.Б. (23) и Р.Б. (20), откако претходно се расправале ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судскиот спор Заев-Цветковски повторно одложен, во петок завршни зборови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: