Македонија и Турција станаа стратешки партнери

Ова вчера го кажа Бујар Османи, министер за здравство, по средбата со амбасадорот на Турција Ѓурол Сокменсуел Јавното и приватното здравство на Македонија и Турција стануваат стратешки партнери. Покрај инвестиции во приватното здравство се продлабочува и соработката во државното здравство меѓу двете министерства за здравство. Ова вчера го кажа Бујар Османи, министер за здравство, по средбата со Ѓурол Сокменсуел турскиот амбасадор во Македонија. Во согласност со Спогодбата за соработка потпишана лани Турција е домаќин на 38 лекари од јавните здравствени установи од земјава. Се работи за специјалисти од сите области кои се обучуваат во турските болници за најсовремените методи и современите протоколи. - Освен овие 38 лекари уште 10 други доктори од здравствените установи се на обука во Турција во делот на екстерната анализа, односно надворешната проценка на стандардите на болниците во процесот на акредитација кој го почнавме - вели Османи. Тој појасни дека се работи за обука која е на товар на нашето ...
| | веќе видена | слични

На едномесечна едукација во Анкара ќе заминат 38 лекари-специјалисти од 12 болници за да стекнат нови искуства и методи на работа, а изборот го извршиле директорите на здравствените установи. - Нова група лекари-специјалисти ќе заминат на едномесечен едукативен престој во својата дејност во болници од јавното здравство во Анкара. Станува збор за специјалисти - хирурзи, интернисти, гинеколози, педијатри, рендгенолози, онколози и други специјалисти, кои во текот на следниот месец ќе се запознаат со најновите методи и со начинот на работа во болниците во Турција и ќе имаат можност овие искуства да ги применат во своето работење во нашата држава - изјави министерот за здравство Бујар Османи, по вчерашната средба со турскиот амбасадор Ѓурел Сокмен Суел. На средбата било договорено да почне постапка за збратимување на 11 болници од Македонија со болници во Турција, со кои ќе се потпишат меморандуми за соработка. - На овој начин болниците ќе воспостават подобра комуникација на дневна основа и ќе разменуваат ...
| | веќе видена | слични

Лекари од јавното здравство во земјава учат современи методи на работење во Турција Министерот за здравство Бујар Османи и турскиот амбасадор во Скопје, Ѓурол Сокменсуел, се договориле за збратимување на првите 11 болници во земјава со установи во Турција. Така, македонските лекари полесно ќе може да побараат второ мислење за тоа што го работат. Турција е домаќин на 38 лекари, главно специјалисти, кои учат методи што треба да се применуваат во македонските јавни здравствени установи. Некои од турските доктори и експерти биле во земјава и учат од нашите искуства, особено во делот на имплементација на проектот за плаќање на болниците и семејната медицина.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 262 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 73 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија и Турција станаа стратешки партнери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: