Анкетата на „Телма“ е тежок фалсификат полн со нелогичности


Низа нелогичности јасно укажуваат и покажуваат дека анкетата која ја објави опозициската телевизија „Телма“, а според која наводно разликата помеѓу владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ се намалувала е тежок фалсификат, објави ТВ Нова. Имено, доколку се соберат рејтинзите на партиите, како и процентите на неопределени гласачи, оние кои одбиваат да одговорат и се изјасниле дека нема да гласаат, тогаш не се доаѓа до 100 проценти, што јасно претставува дека анкетата е фингирана и тежок фалсификат. Анкетата на Телма покажа дека рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ изнесува 23,7 отсто, на СДСМ, 18,9%, ДУИ 6,2 отсто, ДПА 3,3%, БЕСА 1,2%, други партии 4,3 отсто. За неопределени се изјасниле 14,9 отсто, одбиле да одговорат 18,2 отсто и 8,5 отсто рекле дека нема да гласаат. Доколку се соберат сите овие проценти, се доаѓа до збирна бројка од 99,2 отсто, со што се открива аматерскиот обид на опозициската телевизија да манипулира со граѓаните на само неколку дена пред изборите. Исто така, нелогичности има и доколку се соберат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако македонските гласачи сакаат да се доближат до Европа, ќе мораат да се заложат против корупцијата, а за отчетност и владеење на правото, и за слободни медиуми, независно судство и демократија, изјави денеска министерот за надворешни работи на Кралството Холандија Берт Кундерс, во видеопорака испратена преку холандската амбасада во Македонија. „Јас сум Берт Кундерс, министер за надворешни работи на Холандија. Холандија е долгорочен пријател на македонската демократија. За неколку дена Македонија се соочува со историски крстопат. Како министер за надворешни работи на Холандија, не можам да застанам на страната на некоја политичка опција. Меѓутоа, моја должност е да ги застапувам европските вредности. Доколку македонските гласачи сакаат да се доближат до Европа, ќе мораат да се заложат за отчетност и владеење на правото. Треба да се заложат против корупцијата и за слободни медиуми, независно судство и демократија“, вели Кундерс и додава: „На вас е, како наши пријатели, граѓани и како гласачи од Македонија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За да се доближат до Европа, македонските гласачи треба да се заложат за владеење на правото, за слободни медиуми и против корупцијата, вели во видеопорака министерот за надворешни работи на Холандија, Берт Кундерс. Тој ги повика македонските гласачи на 11 декември да излезат на гласачките места и да донесат одлука за иднината на земјата. „Холандија е долгорочен пријател на македонската демократија. За неколку дена Македонија се соочува со историски крстопат. Како министер за надворешни работи на Холандија, не можам да застанам на страната на некоја политичка опција. Меѓутоа, моја должност е да ги застапувам европските вредности. Доколку македонските гласачи сакаат да се доближат до Европа, ќе мораат да се заложат за отчетност и за владеење на правото. Треба да се заложат против корупцијата и за слободни медиуми, независно судство и за демократија. На вас е, како наши пријатели, граѓани и како гласачи од Македонија, да ја побарате слободата и реформите кои се неопходни за приближување на вашата земја кон ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Доколку македонските гласачи сакаат да се доближат до Европа, ќе мораат да се заложат за отчетност и владеење на правото, порача во среда во писмената изјава министерот за надворешни работи на Холандија, Берт Кундерс. „Треба да се заложат против корупцијата и за слободни медиуми, независно судство и демократија. На вас е, како наши пријатели, граѓани и како гласачи од Македонија, да ја побарате слободата и реформите кои се неопходни за приближување на вашата земја кон Европа, кон стабилност и посилна демократија. Излезете на гласачките места на 11 декември и донесете одлука за иднината на вашата земја“, рече Кундерс.
| | веќе видена | слични
14 копии

Министерот за надворешни работи на Кралството Холандија Берт Кундерс ги повика македонските гласачи да излезат на гласачките места на 11 декември и да донесат одлука за иднината на својата земја. - На вас е, како наши пријатели, граѓани и како гласачи од Македонија, да ја побарате слободата и реформите кои се неопходни за приближување на вашата земја кон Европа, кон стабилност и посилна демократија, порачува Кундерс во видео изјава доставена од Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија. Посочи дека Холандија е долгорочен пријател на македонската демократија и дека земјата за неколку дена се соочува со историски крстопат. - Како министер за надворешни работи на Холандија, не можам да застанам на страната на некоја политичка опција. Меѓутоа, моја должност е да ги застапувам европските вредности, рече Кундерс.
| | веќе видена | слични

- На вас е, како наши пријатели, граѓани и како гласачи од Македонија, да ја побарате слободата и реформите кои се неопходни за приближување на вашата земја кон Европа, кон стабилност и посилна демократија, порачува Кундерс во видео изјава доставена од Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија. Посочи дека Холандија е долгорочен пријател на македонската демократија и дека земјата за неколку дена се соочува со историски крстопат. - Како министер за надворешни работи на Холандија, не можам да застанам на страната на некоја политичка опција. Меѓутоа, моја должност е да ги застапувам европските вредности, рече Кундерс. 
| | веќе видена | слични

Холандскиот министер за надворешни работи Берт Кундерс денеска попладневно испрати видео порака упатена до македонските гласачи по повод престојните избори на 11 декември. Кундерс им порачува на граѓаните на Македонија дека патот до ЕУ зависи од волјата на гласачите и колку тие ќе се заложат за принципите на владеење на правото. Кундерс порачува дека Македонците треба да застанат против корупцјата, а да се заложат за владеењето на правото. Под видеото прочитајте ја целосната изјава на министерот за надворешни работи на Холандија. Јас сум Берт Кундерс, Министер за надворешни работи на Холандија. Холандија е долгорочен пријател на македонската демократија. За неколку дена Македонија се соочува со историски крстопат. Како Министер за надворешни работи на Холандија, не можам да застанам на страната на некоја политичка опција. Меѓутоа, моја должност е да ги застапувам европските вредности. Доколку македонските гласачи сакаат да се доближат до Европа, ќе мораат да се заложат за отчетност и владеење на правото. ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 80 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 210 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне на места ќе провејува слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. В ...
сите 197 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкетата на „Телма“ е тежок фалсификат полн со нелогичности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: