Дополнително вештачење на возилото пред американска амбасада

Сомнителното возило застава пикап кое вчера беше паркирано пред амбасадата на САД во Скопје веќе е на вештачење, а сопственикот на автомобилот и е познат на полицијата. Амбасадата пак се огласи и изрази загриженост за настанот. „Може да потврдиме дека вчера вечер имаше паркирано возило на улицата пред амбасадата, што предизвика загриженост. Побаравме поддршка од Министерството за внатрешни работи и единици на Министерството реагираа соодветно. Возилото беше отстрането без инцидент. Ве упатуваме до МВР за какви било информации во врска со текот на истрагата. Ова нема никаква врска со проблемите што ги имавме со телефонските линии.“ Паркираниот пикап бил забележан во доцните вечерни часови. Експертите од америкаската амабасада пак од направениот увид првично се сомневаа дека во возилото може да има експлозив по што веднаш била повикана полиција. Од таму за 24 вести го потрвдуваат случајот со паркираниот автмобил, но велат дека нема индиции оти екплозив бил поставен во возилото. Во своето објаснување ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Делегација на Амбасадата на Република Кина во Република Македонија, денеска беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи Охрид. На средбата, претставниците на кинеската амбасада, на раководниот тим на СВР Охрид им искажале задоволството од, како што стои во соопштението, високиот степен на безбедност во Охрид забележано од кинеските туристи што во изминатиов период го посетиле Охрид. -Се грижиме за туристите што од Кина доаѓаат во Република Македонија и во Охрид, водиме сметка за нивните права и посебно за начинот на решавање на евентуалните безбедносни проблеми со кои би се соочиле, рече Цуј Шиукуан, прв секретар на Амбасадата на Народна Република Кина во Република Македонија. Военото аташе Сун Хиаовен, посебно ја нагласил извонредната соработка што амбасадата ја има со Министерството за внатрешни работи на Република Македонија и изразил надеж дека соработката посебно ќе биде интензивна со СВР Охрид, со оглед дека се поголем е бројот на кинески туристи што пројавуваат интерес за туристички престој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. ...
сите 215 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 271 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 174 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дополнително вештачење на возилото пред американска амбасада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: