Среќна ждрепка за Вардарки, го добија посакуваниот противник во 1/2 финалето од ЛШ!

2 копии

Ракометарките на Вардар во полуфиналето на ракометната Лига на шампионки го добија ЦСМ Букурешт за противник на завршниот фајнл-фор турнир кој и оваа година ќе се одржи во „Ласло Пап арена“ во Будимпешта. Вардарки во претходните две сезони го освојуваа третото место на завршниот турнир, а за противник го добија тимот против кого оваа сезона забележаа две победи во Група 2, од 22:21 и 30:25. Букурешт во четвртфиналето направи вистинска сензација елиминирајќи го тимот на Ростов Дон со 26:25 и 29:28. Втората полуфинална двојка ја формираа актуелните шампионки на Европа, ракометарките на Будуќност и Ѓер. Завршниот турнир во Лигата на шампинките ќе се игра на 7. и 8.мај.
| | веќе видена | слични

Романскиот гигант кој игра сезона од соништата со 33-19 (16-8) пред домашните гледачи славеше против Клуж и со скор од 25-0 дојде до титулата. Најефикасни ракометарки во убедливиот триумф беа Кармен Мартин и Јулија Куреа со по шест постигнати гола, а ги следеше Ана Паула Родригез со пет погодока. За ЧСМ Букурешт ова беше втора титула во женската лига на Романија, по онаа во ланската сезона во која клубот ја освои двојната круна. За романките сега „мисија“ е полуфиналето со Вардар, а потоа следи предизвик во Купот на Романија каде важат за апсолутни фаворити. Натпреварите на завршниот фајналфор-турнир од женската ЛШ се играат во Будимпешта, на 7 и 8 мај.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската ракометна фредерација (ЕХФ) организира наградна игра во која може да се добие ВИП билети за фајнлфорот во Лигата на шампионите во женска конкуренција, кој ќе се одржи во Будимпешта на 7 и 8 мај. За да добијат билети, фановите треба да тргнат во „потрага по богатството". Наградната игра стартува ид утре и ќе се одвива секој ден, и ќе треба да откријат каде се крие официјалната топка на ЕХФ лигата на шампионите. Дел од местото ќе биде објавено на социјалните мрежи на ЕХФ лигата на шампионките, на фејсбук, твитер и инстраграм. На овие линкови ќе има „помош" каде би можела да биде сокриена топката, и првиот што ќе ја пронајде ќе добие ВИП билети. Како екстра бонус, секој победник ќе добие и по два потпишани дресови од својот омилен клуб, откако ќе пристигне во Будимпешта. Единствените две работи што треба да ги направите се: откако ќе ја пронајдете сокриената топка, да направите „селфи" со топката и да ј апостирате на социјалните мрежи, користејќи го официјалниот хаштаг #ehffinal4hunt. Ќе мора и да се ...
| | веќе видена | слични

ЕХФ организира наградна игра во која може да добиете два ВИП билети за натпреварите на 7 и 8 мај. За да добијат билети, фановите треба да тргнат во „потрага по богатството". Тоа почнува на 19 април, и ќе се одвива секој ден, и ќе треба да откријат каде се крие официјалната топка на ЕХФ лигата на шампионите. Дел од местото ќе биде објавено на социјалните мрежи на ЕХФ лигата на шампионките, на фејсбук твитер и инстраграм На овие линкови ќе има „помош" каде би можела да биде сокриена топката, и првиот што ќе ја пронајде ќе добие ВИП билети за Ф4 натпреварите во Будимпешта. Како екстра бонус, секој победник ќе добие и по два потпишани дресови од својот омилен клуб, откако ќе пристигне во Будимпешта. Единствените две работи што треба да ги направите се: откако ќе ја пронајдете сокриената топка, да направите „селфи" со топката и да ј апостирате на социјалните мрежи, користејќи го официјалниот хаштаг #ehffinal4hunt. Ќе мора и да се јавите на телефонскиот број што ќе биде н атопката со цел да го информирате клубот ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на Фајнл-фор турнирот во Будимпешта во женската Лига на шампионите кој ќе се одржи на 7. и 8. мај 2016 година.. ЕХФ тв направи еден одличен видео запис каде што се прикажани најдобрите одбрани и голови во оваа натпреварувачка сезона. Помеѓу нив се наоѓаат дел од одбраните на француската голманка Амандин Лејно и германскиот пивот Ања Алтаус, членови на македонскиот првак ЖРК Вардар. Да потсетиме, на 7. мај се полуфиналните двојки ЖРК Вардар-ЦСМ Букурешт и Ѓер-Будуќност, а на 8. мај се борбите за третото место и европската титула. НАЈДОБРИТЕ ОДБРАНИ И ГОЛОВИ НА СЕЗОНАТА 2015/2016 МОЖЕТЕ ДА ГИ ПОГЛЕДНЕТЕ ТУКА
| | веќе видена | слични

Ова е четврта титула на Зенит Казан во одбојкарската Лига на шампиони по 2008, 2012 и 2015 година, а во исто време е петта титула по ред во ова натпреварување на руските клубови бидејќи во меѓувреме славеа и Локомотив Новосибирск и Белогорје. Третото место го освои италијанскиот Лубе кој ја совлада Ресовија, исто така, со 3-2.
| | веќе видена | слични

Ракометарките на македонскиот првак Вардар патот кон големото финале на завршниот фајналфор во Лигата на шампионите (ЛШ) во Будимпешта (7-8 мај) ќе го бараат преку елиминација на романскиот првак Букурешт Така сакаше вчерашната ждрепка во Будимпешта, според која во второто полуфинале ќе се соочат актуелниот првак Будуќност од Црна Гора и унгарски Ѓер, екипи што по двапати досега го подигнале славеничкиот пехар во ЛШ. Вардарки во третиот обид го избегнаа Будуќност во полуфиналето, од кого беа елиминирани во минатите две сезони.
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Вардар на денешната ждрепка за противник во полуфиналето на 7.мај во Будимпешта го добија романскиот тим Букурешт. Можеби најпосакуваниот избор, а по дознавањето на ривалот на прес конференцијата тренерот Индира Кастратовиќ истакна: „За нас во стручниот шатб ова е познат ривал. Постигнавме две победи, но ова е сега поинаку. Нема лесен ривал на завршниот турнир. Мора да се одигра максимално тактички и психички. Мора да одиме чекор по чекеор. Сакаме да играме во финалето, но не чека претходно тежок натпревар. Букурешт е добра екипа. Будуќност не го сакавме за ривал, а и Ѓер дека некако ја има улогата на домаќин“.
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Среќна ждрепка за Вардарки, го добија посакуваниот противник во 1/2 финалето од ЛШ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: