Иванов побара сите поединечно писмено да побараат поништување на аболицијата

Претседателот Ѓорге Иванов, во своето вонредно обраќање до јавноста во петокот, ги повика сите аболицирани доколку сакаат, да упатат писмено барање до него, за поништување на помилувањето. Иванов ги повикува сите што сакаат, лично во писмена форма, да побараат поништување на аболицијата, а тој потоа ќе свика правна служба која би изнашла решение за можна правна разврска. Рече дека внимателно ги разгледал сите реакции и смета дека одлуката што ја донесе пред два дена за аболиција на сите политичари е во насока на решавање на кризата и го штити државниот интерес. Повика од меѓународната заедница да упатат барања до политичките чинители во земјата за исполнување на обврските од договорот од Пржино, со што би се овозможило одрѓување на фер и демократски избори на 5-ти јуни. Иванов ги повика и сите носители на јавни функции – судии, обвинители, полициски службеници, да не подлегнат на притисоци од кого било, јавно да проговорат за тоа, и ако е потребно да го известат него. „Граѓаните очекуваат од политичките ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на најголемата опозициона партија во Албанија Демократската партија, Лулзим Баша, побара распуштање на Собранието и одржување на предвремени избори во земјата.Баша ја обвини левицата која е на власт дека во Собранието има „голем број пратеници со дебело криминално досие и пратеници кои се многу корумпирани“. Лидерот на десницата по повод 25-годишнината од основањето на првото албанско плуралистичко Собрание рече дека овој јубилеј земјата ја наоѓа во состојба кога неа ја водат криминални банди.Албанските аналитичари наведуваат дека неуспехот на меѓународниот фактор да договори соработка на власта и опозицијата за неопходните реформи во правниот систем ја води кон предвремени избори. Опозицијата за мај има најавено нови силни протести.
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов побара сите поединечно писмено да побараат поништување на аболицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: