Новинарите на А1 пред истражен судија

Новинарите на А1 не открија детали за испрашувањето кај истражниот судија надлежен за даночната пирамида на “Перо Наков“. Неофицијално истрагата се интересирала за платните списоци на вработените во телевизијата преку кои, како што тврдат надлежните институции, се примала плата на помала сума од реалната за да се плати помалку данок. На дневен ред биле и договорите на новинарите потпишани со сопственикот на телевизијата. Се правеле препознавања на потписите со кои се подигале парите за плата кои не оделе преку сметка. Истражниот сега ќе одлучува колку му помогнале изјавите на новинарите од А1 и дали со нив ќе може да ја доплете Пајажината околу Велија Рамковски. “Кажав тоа што го знам а истражниот ќе цени дали вреди исказот“- изјави Катерина Цаневска Арсовска, новинар. На новинарскиот тим во А1 не му е јасно зошто се повикуваат на суд кога надлежните отворија истрага со уверување дека постојат материјални докази против даночната пирамида на “Перо Наков“. Обидот преку новинарите да се стигне до докази го ...
| | веќе видена | слични

Полицијата поднесе кривична пријава против непознат сторител за упадот во магацините на “Перо Наков” и за изнесување на 500 регистри полни со илјадници документи за криминалот на Велија Рамковски. Според директорот на Финансиската полиција документацијата од магацинот кај А1 била изнесена од алтернативен излез. Не се исклучува регистрите да биле изнесувани преку прозорец, но поизвесно е тие да биле сокриени преку некој излез за кој финансиската полиција не ни знаела дека постои и не го затворила со пломба како што беше запелатена главната врата на магацинот. Љупчо Стаматовски за АЛФА потврдува дека пломбата била здрава и дека тие што упаднале користеле излез преку кој лесно можело да се изнесат документите. И обвинителката Гордана Гешковска потврдува дека материјалите постоеле, но при последниот претрес во магацините ги немало. Снимки и фотографии од полните полици со регистри има и во обвинителството и во финансовата полиција. Нејасно останува зошто инспекторите ако знаеле дека таму има вредни документи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да ...
сите 228 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 67 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 56 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите на А1 пред истражен судија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: