Новинарите на А1 пред истражен судија

Новинарите на А1 не открија детали за испрашувањето кај истражниот судија надлежен за даночната пирамида на “Перо Наков“. Неофицијално истрагата се интересирала за платните списоци на вработените во телевизијата преку кои, како што тврдат надлежните институции, се примала плата на помала сума од реалната за да се плати помалку данок. На дневен ред биле и договорите на новинарите потпишани со сопственикот на телевизијата. Се правеле препознавања на потписите со кои се подигале парите за плата кои не оделе преку сметка. Истражниот сега ќе одлучува колку му помогнале изјавите на новинарите од А1 и дали со нив ќе може да ја доплете Пајажината околу Велија Рамковски. “Кажав тоа што го знам а истражниот ќе цени дали вреди исказот“- изјави Катерина Цаневска Арсовска, новинар. На новинарскиот тим во А1 не му е јасно зошто се повикуваат на суд кога надлежните отворија истрага со уверување дека постојат материјални докази против даночната пирамида на “Перо Наков“. Обидот преку новинарите да се стигне до докази го ...
| | веќе видена | слични

Полицијата поднесе кривична пријава против непознат сторител за упадот во магацините на “Перо Наков” и за изнесување на 500 регистри полни со илјадници документи за криминалот на Велија Рамковски. Според директорот на Финансиската полиција документацијата од магацинот кај А1 била изнесена од алтернативен излез. Не се исклучува регистрите да биле изнесувани преку прозорец, но поизвесно е тие да биле сокриени преку некој излез за кој финансиската полиција не ни знаела дека постои и не го затворила со пломба како што беше запелатена главната врата на магацинот. Љупчо Стаматовски за АЛФА потврдува дека пломбата била здрава и дека тие што упаднале користеле излез преку кој лесно можело да се изнесат документите. И обвинителката Гордана Гешковска потврдува дека материјалите постоеле, но при последниот претрес во магацините ги немало. Снимки и фотографии од полните полици со регистри има и во обвинителството и во финансовата полиција. Нејасно останува зошто инспекторите ако знаеле дека таму има вредни документи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 290 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите на А1 пред истражен судија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: