Иванов: Синоќа се случи инцидент, ќе ги преземеме сите мерки на заштита


2 копии

Пред малку заврши средбата на седницата на Совет за безбедност, која вечерва ја свика претседателот Ѓорге Иванов. На седницата на Советот за безбедност субјектите на системот за управување со кризи задолжени за превенција и справување со кризната состојба, го информирале претседателот на Република Македонија и членовите на Советот за безбедност за заканата од илегална миграција што доаѓа од територија на Европската Унија и Шенген-зоната, како и со можностите за развој на заканата и зголемување на ризиците. „Синоќа се случи инцидент на нашата јужна граница. Нашите безбедносни сили успешно реагираа. Ја поздравувам нивната навремена и одговорна реакција, без употреба на сила. Со затворање на балканскиот коридор, очекувано беше да се зголемат обидите за насилно и илегално влегување во Македонија... Република Македонија ниту е членка на Европската унија, ниту на НАТО, ниту на Шенген зоната и не може да ги трпи последиците на неединствената политика на Унијата. Не смее властите во која било држава на оваа ...
| | веќе видена | слични

1.Многумина обвинуваат дека следи политика со затворање на границите, следејќи една еднострана политика. Не би рекла дека е еднострана одлука. Официјалната позиција на владата, а верувам и на општеството, е дека не сакаме затворени граници, меѓутоа кога една одлука доаѓа од северната граница,односно кога Србија ја затвора границата и не им дозволува на мигрантите и на  бегалците да поминат и да влезат во Србија, тогаш ние немаме друг избор, од тој да ја затвориме границата со Грција. Верувам дека и Србија нема друго решение. Одлуките ги носат земјите од север, доаѓаат одлуките, а ние ги спроведуваме. 2. Сања, видовме мал Идомени, што се формираше, за 24 часа го видовме тоа, во Куманово, во неутралната зона меѓу поранешната југословенска Република Македонија и Србија, во суштина има домино ефект. Кога следната земја ја затвора нејзината граница и ги има овие луѓе на кои ниту им дозволува да влезат во бегалски кампови, но ниту да поминат од другата страна.  Мислам дека видовте и вие, постојат луѓе ...
| | веќе видена | слични

По договорот во Брисел, се уште е нејасно и нема официјално соопштено што ќе се случува со овие луѓе. Во Македонија не можат да влезат, во прифатните центри не сакаат да одат. Според грчкиот заменик министер за внатрешни работи, на Идомени нема да се изгради прифатен центар, туку овие луѓе ќе треба доброволно, да се префрлат во некои од веќе постоечките центри. Балафас говорејќи за телевизијата Мега, рече дека мигрантите и бегалците од македонско грчката граница ќе останат во Грција. Ципрас, пак,е задоволен од договорот на Самитот ЕУ- Турција, а на прес конференцијата, кусо по завршувањето на состанокот, упати апел до сите што се на Идомени да си заминат од импровизираниот камп, а паралелно, грчкиот премиер, уште еднаш ги обвини земјите од Балканот за носење еднострани одлуки. „За нас, итен приоритет е справување со хуманитарната криза што е во тек на нашата северна граница, на Идомени. Криза создадена поради едностраните одлуки на земјите од балканската рута кои решија да ги затворат границите надвор од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министрите за внатрешни работи и за одбрана на Македонија Оливер Спасовски и Зоран Јолевски на денешната средба со бугарските колеги Румјана Бачварова и Николај Ненчев договориле зајакнување на соработката меѓу двете земји за полесно справување со проблемот со мигрантите. На средбата, која се случила на граничниот премин Ново Село - Златарево, како што соопшти македонското МВР, министрите размениле информации и меѓусебни искуства и се договориле за зајакнување на соработката за полесно справување со проблемот со мигрантите. - Оваа криза добива на интензитет од ден на ден и затоа мораме да бидеме подготвени да пратиме порака до граѓаните на двете држави дека сме решени да се справиме со кризата. Кризата може да се надмине само ако имаме мудри одлуки на земјите - членки на ЕУ и добра координација меѓу соседните држави од регионот, рече Спасовски. Спасовски, како што соопшти МВР, посочил дека соработката меѓу овие министерства ќе се продлабочува и оти ќе биде направено се што е можно да им повеќе заеднички ...
| | веќе видена | слични

После затворањето на македонската граница, во Идомени останаа илјадници бегалци кои се надеваат дека ќе можат да го продолжат патот кон Европа. „Сакам да ја искористам оваа прилика и да им порачам на бегалците во Идомени дека треба да имаат доверба во грчката влада и да преминат во другите сместувања каде условите се многу подобри“ – изјави таа после самитот во Брисел. Оттаму, како што таа додаде, Грција ќе започне процедура за азил или ќе се направи распоредување во другите европски земји. Меркел повтори дека бегалците нема да имаат право да бираат во која земја ќе сакаат да заминат, пренесе „АП“.
| | веќе видена | слични

На средбата, која се случила на граничниот премин Ново Село - Златарево, како што соопшти македонското МВР, министрите размениле информации и меѓусебни искуства и се договориле за зајакнување на соработката за полесно справување со проблемот со мигрантите. - Оваа криза добива на интензитет од ден на ден и затоа мораме да бидеме подготвени да пратиме порака до граѓаните на двете држави дека сме решени да се справиме со кризата. Кризата може да се надмине само ако имаме мудри одлуки на земјите - членки на ЕУ и добра координација меѓу соседните држави од регионот, рече Спасовски. Спасовски, како што соопшти МВР, посочил дека соработката меѓу овие министерства ќе се продлабочува и оти ќе биде направено се што е можно да им повеќе заеднички контроли на границите на Република Македонија и Република Бугарија за да не дозволиме да се отвори нов коридор за влез на бегалци. /МИА
| | веќе видена | слични

Средба на министрите за внатрешни работи и одбрана на Република Македонија Оливер Спасовски и Зоран Јолевски и министрите за внатрешни работи и одбрана на Република Бугарија.Румјана Бачварова и Николај Ненчев се одржа во петок на ГП Ново Село –Златарево. Министрите разменија информации и меѓусебни искуства и се договорија да се зајакне соработката за полесно справување со проблемот со мигрантите. „Ова е многу важна средба затоа што овие министерства се надлежни директно да се справуваат со бегалската криза. Оваа криза добива на интензитет од ден на ден и затоа мораме да бидеме подготвени да пратиме порака до граѓаните на двете држави дека сме решени да се справиме со кризата. Оваа криза може да се надмине само ако имаме мудри одлуки на земјите членки на Европската унија и добра координација меѓу соседните држави од регионот. Ќе ја продлабочуваме нашата соработка и ќе направиме што е можно повеќе заеднички контроли на границите на Република Македонија и Република Бугарија за да не дозволиме да се отвори нов ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска на граничниот премин Ново Село –Златарево се одржа средба на министрите за внатрешни работи и одбрана на Република Македонија Оливер Спасовски и Зоран Јолевски и министрите за внатрешни работи и одбрана на Република Бугарија Румјана Бачварова и Николај Ненчев. Министрите разменија информации и меѓусебни искуства и се договорија да се зајакне соработката за полесно справување со проблемот со мигрантите. - Ова е многу важна средба затоа што овие министерства се надлежни директно да се справуваат со бегалската криза. Оваа криза добива на интензитет од ден на ден и затоа мораме да бидеме подготвени да пратиме порака до граѓаните на двете држави дека сме решени да се справиме со кризата. Оваа криза може да се надмине само ако имаме мудри одлуки на земјите членки на Европската унија и добра координација меѓу соседните држави од регионот. Ќе ја продлабочуваме нашата соработка и ќе направиме што е можно повеќе заеднички контроли на границите на Република Македонија и Република Бугарија за да не дозволиме ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за внатрешни работи Панајотис Курумплис условите во бегалскиот камп Идомени денеска ги спореди со оние во нацистичкиот Дахау. - Не се колебам да кажам дека кампот Идомени е модерна верзија на логорот Дахау во Германија, со кого раководеа нацистите, рече тој за време на денешната посета на кампот, додавајќи дека за тоа е виновна „логиката на затворени граници“ од европските земји кои одбиле да прифатат бегалци. Повеќе од 46.000 луѓе се заробени во Грција, а само во Идомени има повеќе од 14.000 бегалци.
| | веќе видена | слични

Сѐ додека импровизираниот камп за мигранти во Идомени е таму останува опасноста од уште едно стампедо како она на 14 март, изјави меѓу другото македонскиот амбасадор во Атина, Дарко Ангелов, во интервју за информативниот грчки портал „Њузбист“ Ангелов во интервјуто, освен за миграциската криза, говори и за соработката помеѓу Грција и Македонија и за прашањето за името. Според Ангелов, улогата на организирани и повремени криминални банди и поединци во олеснување и поттикнување на нелегалниот миграциски тек е неоспорен факт и клучен фактор во кризата. - Ова е една од главните причини зошто сите засегнати земји, особено ние што сме, така да се каже, во првите борбени редови, треба да се координираме и да соработуваме на безбедносните аспекти од кризата. Се разбира, изјавите на претставниците на некои земји што се залагаат за отворање на границите на сите можни мигранти не помага во решавањето на оваа невидена криза - вели амбасадорот. Тој информира дека македонските власти внимателно ја следат целата ситуација, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 69 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 60 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Синоќа се случи инцидент, ќе ги преземеме сите мерки на заштита

Од:
До кого (е-маил):
Порака: