Мигрантите се вратија на грчка територија, мирно во селото Моин


Дел од мигрантите кои вчера попладне илегално ја поминаа македонско-грчката граница кај гевгелиското село Моин, почнале сами да се враќаат назад на грчка територија откако сфатиле дека не можат да продолжат понатаму, а поголемиот дел од нив се уште се наоѓаат во близина на селото каде беа пресретнати и задржани од нашите армиски и полициски сили.
| | веќе видена | слични

Кој и со каква цел го организираше инцидентот на македонско-грчката граница? Како е можно техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски да немал информации дека огромна група се движи кон наша територија и зошто грчки полициски извори тврдат дека мигрантите и бегалците што влегоа во Македонија, тајно се враќаат во Грција? Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, овие дилеми деновиве го окупираат грчкото јавно мислење, кое што освен идентификација на т.н. „волонтери“ што ја водеа групата кон нелегалниот премин, бара и одговори и за тоа кој се бил вмешан и од македонска страна. Наспроти т.н. „волонтери“ и „хуманитарци“ од Сехово ( Идомени ), за кои што е извесно дека делеле флаери со насоки и порака „Германија е отворена за вас“, потпишани од поранешниот германски минисетр за труд, во грчката јавност сомнеж се фрла и врз работата на техничкиот министер за внатрешни работи на Македонија од редовите на СДСМ, Оливер Спасовски. Под текстот „Опасни игри на Скопје“, весникот Катимерини посочува ...
| | веќе видена | слични

Жителите на пограничното гевгелиско село долго ќе ја паметат ноќта меѓу 14 и 15 март ГевгелиJа - Ноќта меѓу 14 и 15 март жителите на гевгелиското село Моин долго ќе ја паметат. Завчера попладне околу 15 часот на моинчани им дојдоа неканети гости од другата страна на границата. Над две илјади бегалци им се појавиле во селото, а првата нивна реакција била панична. Веднаш побарале помош од полицијата, но велат дека се' поминало мирно и без инциденти. Семејната куќа на Светозар Захариевски е последна во селото, но прва пред која запреле бегалците. Сопственикот вели дека никогаш во животот нема видено толку многу луѓе на едно место. „Веднаш дојдоа војската и полицијата и ги наседнаа на земја. Беа мирни и некаде до 2-3 часот утрината едвај ги извадија од селото“, раскажува Светозар Захариевски. Неговата сосетка Тана Проданова вели дека не е сеедно кога пред куќниот праг ќе ти дојдат непознати. Но, и покрај тоа им помогнале на бегалците со тоа што имале. Им понудиле леб, компот, сирење и нешто од зимницата. А Тана ...
| | веќе видена | слични

На арапски јазик била отсликана мапа односно рутата по која мигрантите треба да се движат и како да стигнат до селото Моин.​ Само смет, калливи кебиња и обувки останаа во Моин да сведочат дека вчера оддеднаш во селото илегално влегоа над илјада миграти.Месното население вчера беше видно вознемирено што толкава толпа на мигранти одденаш го запоседнаа поќетокот на селото.Денес коментираа дека ако не беше војската и полицијата не ќе можеа сами да се носат со настанатата состојба.Велат буквално ни влегоа во дворовите,се исплашивме најмногу за нашите деца. Во текот на изминатиот викенд на Идомени помеѓу мигрантите кои се со денови таму, се рашириле флаери кои им ги поделиле грчки активисти. На арапски јазик била отсликана мапа односно рутата по која мигрантите треба да се движат и како да стигнат до селото Моин. Двата летоци, едниот на грчки, другиот на арапски, содржат 5 вистини и решение. Во вистините било наведено дека . Грчко-македонската граница е затворена и ќе остане затворена.Има напишале дека Секој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мигрантите се вратија на грчка територија, мирно во селото Моин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: