1МФЛ: Шкендија незапирлива и на калливиот терен во Маџари (ВИДЕО)

Тетовскиот фудбалски клуб и понатаму го следи Вардар во битката за титулата оваа сезона во Првата македонска лига (1МФЛ). Шкендија на калливиот терен на стадионот „Борис Трајковски“ – Маџари славеше убедливо со конечен резултат 0:4 против скопски Металург. На трибините беше присутна и поддршката за Шкендија од страна на навивачката група „Балисти“. Двапати во листата на стрелците се запиша Марјан Радески, а по еднаш Енур Тотре и Арменд Алими. Најинтересните моменти од натпреварот Металург-Шкендија можете да ги проследите ТУКА Фото: kfshkendija.com
| | веќе видена | слични

Пријателскиот меч меѓу двете екипи ќе се игра на 26 март (сабота), а саатницата на одигрува на средбата ќе биде дополнително објавена од домаќинот. Натпреварот меѓу Пирин и Вардар ќе се игра на стадионот „Христо Ботев“. Тимот на Пирин се натпреварува во Првата лига на Бугарија и со 16 бода се наоѓа на дното на табелата.

Хоризонт Турново в сабота на домашен терен ќе го пречека Младост ЦД, две екипи кои грчевито се борат за опстанок во Првата фудбалска лига. Тренерот на „турновци“, Јане Николоски очекува дека тоа ќе биде тежок натпревар, но се надева дека неговиот клуб конечно ќе успее да победи, по поразите на последните натпревари. „Мојата екипа и Младост ЦД се во долниот дел на табелата веќе подолго време, и сигурно е дека ќе биде тежок натпревар. Во последните четири натпревари освоивме само еден бод, и време е да оствариме триумф во Турново. Младост ЦД има многу нови играчи во тимот, и јасно е дека воопшто не се неквалитетни. Очекувам дека ќе успееме да ги освоиме трите бода, и да излеземе од зоната на испаѓање“ – вели Николоски за ЕКИПА. Добра вест за турновци е што во таборот се враќа Филип Тимов, кој беше повреден, и ќе биде од голема помош за овој натпревар. Хоризонт Турново се наоѓа на осмото место, со 21 бод, пет повеќе од деветтопласираниот Младост ЦД.

Брегалница Штип ја оствари шестата победа сезонава во Првата македонска лига (1МФЛ)… На Градскиот стадион во Кочани со конечен резултат 2:0 успеа да го совлада Хоризонт Турново. На табелата штипските фудбалери се наоѓаат на шестата позиција со 23 бодови, два повеќе од осморангираните „турновци“. Погодоците за победникот беа дело на Ристе Наумов во 45. и Стојан Велинов во 63. минута од средбата. Видео записот можете да го погледнете ТУКА

Штипските „сини“ во четвртото пролетно коло дојдоа и до првата победа во вториот дел од шампионатот во Првата лига. Брегалница го дочека дуелот со Хоризонт Турново за да слави во Кочани со 2-0, со погодоците на Ристе Наумов во 46. минута и Стојанче Велинов во 63. минута од средбата. „Среќен сум што дојдов до првиот мој гол во дресот на Брегалница, но пред се и поради освоените три бода. Брегалница може повеќе од досегашните резултати, и сигурен сум дека тоа ќе го докажеме на секој следен наш натпревар“ – вели Велинов.