1МФЛ: Шкендија незапирлива и на калливиот терен во Маџари (ВИДЕО)


Тетовскиот фудбалски клуб и понатаму го следи Вардар во битката за титулата оваа сезона во Првата македонска лига (1МФЛ). Шкендија на калливиот терен на стадионот „Борис Трајковски“ – Маџари славеше убедливо со конечен резултат 0:4 против скопски Металург. На трибините беше присутна и поддршката за Шкендија од страна на навивачката група „Балисти“. Двапати во листата на стрелците се запиша Марјан Радески, а по еднаш Енур Тотре и Арменд Алими. Најинтересните моменти од натпреварот Металург-Шкендија можете да ги проследите ТУКА Фото: kfshkendija.com
| | веќе видена | слични

Пријателскиот меч меѓу двете екипи ќе се игра на 26 март (сабота), а саатницата на одигрува на средбата ќе биде дополнително објавена од домаќинот. Натпреварот меѓу Пирин и Вардар ќе се игра на стадионот „Христо Ботев“. Тимот на Пирин се натпреварува во Првата лига на Бугарија и со 16 бода се наоѓа на дното на табелата.
| | веќе видена | слични

Хоризонт Турново в сабота на домашен терен ќе го пречека Младост ЦД, две екипи кои грчевито се борат за опстанок во Првата фудбалска лига. Тренерот на „турновци“, Јане Николоски очекува дека тоа ќе биде тежок натпревар, но се надева дека неговиот клуб конечно ќе успее да победи, по поразите на последните натпревари. „Мојата екипа и Младост ЦД се во долниот дел на табелата веќе подолго време, и сигурно е дека ќе биде тежок натпревар. Во последните четири натпревари освоивме само еден бод, и време е да оствариме триумф во Турново. Младост ЦД има многу нови играчи во тимот, и јасно е дека воопшто не се неквалитетни. Очекувам дека ќе успееме да ги освоиме трите бода, и да излеземе од зоната на испаѓање“ – вели Николоски за ЕКИПА. Добра вест за турновци е што во таборот се враќа Филип Тимов, кој беше повреден, и ќе биде од голема помош за овој натпревар. Хоризонт Турново се наоѓа на осмото место, со 21 бод, пет повеќе од деветтопласираниот Младост ЦД.
| | веќе видена | слични

Брегалница Штип ја оствари шестата победа сезонава во Првата македонска лига (1МФЛ)… На Градскиот стадион во Кочани со конечен резултат 2:0 успеа да го совлада Хоризонт Турново. На табелата штипските фудбалери се наоѓаат на шестата позиција со 23 бодови, два повеќе од осморангираните „турновци“. Погодоците за победникот беа дело на Ристе Наумов во 45. и Стојан Велинов во 63. минута од средбата. Видео записот можете да го погледнете ТУКА
| | веќе видена | слични

Штипските „сини“ во четвртото пролетно коло дојдоа и до првата победа во вториот дел од шампионатот во Првата лига. Брегалница го дочека дуелот со Хоризонт Турново за да слави во Кочани со 2-0, со погодоците на Ристе Наумов во 46. минута и Стојанче Велинов во 63. минута од средбата. „Среќен сум што дојдов до првиот мој гол во дресот на Брегалница, но пред се и поради освоените три бода. Брегалница може повеќе од досегашните резултати, и сигурен сум дека тоа ќе го докажеме на секој следен наш натпревар“ – вели Велинов.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

1МФЛ: Шкендија незапирлива и на калливиот терен во Маџари (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: