Нормализиран сообраќајот на патниот правец Катланово - Велес


27 копии

На патниот правец А3 обиколница Битола-Ресен на 70+300 км поради свлечиште патот е во прекин во двата правци. Како алтернатива сообраќајот е пренасочен преку градот Битола. Поради одрони на пат на Виничка раскрсница помеѓу с.Истибања и  с. Калиманциблокиран е сообраќајот во двата правца. Сообраќајот се пренасочува преку Виница. Општинскиот пат с. Долни Полог- с. Облешево пред Кочанска река е во прекин поради прекопан коловоз и е направен канал за одводнување на надојдена атмосферска вода од врнежи на дожд. Eкипи на Ј.П. Македонија пат ги расчистија свлечиштата на патниот правец Кочани – Делчево. Поради врнежите од дожд и можноста од повторно активирање на свлечиштата од превентивни причини патниот правец Кочани-Делчево останува затворен за сообраќај. Сообраќајот е пренасочен преку Виница-Смојмирово-Делчево./МИА
| | веќе видена | слични
7 копии

Поради свлечиште од девет часот изутрина во е прекин сообраќајот на регионалниот пат село Подареш-село Смиланци кај местото викано „Картало“ во атарот на Општина Радовиш. Како што соопшти Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) свлекување на земја има од левата странја на коловозот.
| | веќе видена | слични

Полиња со земјоделски култури во скопското село Коњари се поплавени поради излевање на реката Пчиња. Проблемот се повторува веќе неколку години поради сепарација на речното корито за ископување и екплоатација на речниот песок. Жителите на Коњари се жалат дека откако приватни фирми, кои добиле концесија од државата, го извадиле песокот, не ја исполниле обврската да ја санираат штетата. До пред две години Пчиња не им правела никаков проблем на жителите, но последниве години го уништува нивниот посед каде одгледуваат жито, пченица, детелина, пиперка, луцерка и ред други земјоделски култури од кои преживуваат. Поради поплавите приносот од нивниот засад изминативе години е двојно помал од претходно. Педесетина хектари земјоделско земјиште е загрозено поради излевањето на реката Пчиња. Стотина семејства преживуваат од земјоделските култури кои ги одгледуваат тука. Водата навлегува во нивните полиња, го уништува засадот, но што е најкритично го повлекува нивното земјиште со себе. Освен тоа што ги поплавува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

АМСМ информира дека денеска од 09 часот е затворен регионалниот пат од село Подареш до село Смиланци кај месноста .„Картало“ во атар на општина Радовиш, поради свлекување на земја од левата страна на коловозот .
| | веќе видена | слични
3 копии

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива по влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на планинскиот превој Стража. На патниот правец А3 обиколница Битола-Ресен на 70+300 км, поради свлечиште патот е во прекин во двата правци. Како алтернатива, сообраќајот е пренасочен преку градот Битола. АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово - Стража, Демир Капија – Удово, Виница – Берово и Кочани - Делчево, каде е можна почеста појава на одрони. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични
7 копии

Сообраќајот на патот Марвинци – Балинци – Брајковци под надвозникот кај клучката Марвинци е нормализиран. Авто мото сојузот на Македонија соопшти дека водата на коловозот е повлечена. Се уште останува во прекин сообраќајот на патот Битола - Ресен каде има свлечиште, а во прекин е и сообраќајот на општинскиот пат од селата Долни Полог до Облешево пред Кочанска река. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нормализиран сообраќајот на патот Марвинци – Балинци – Брајковци. На патниот правец Р1401 Марвинци – Балинци – Брајковци под надвозникот кај клучка Марвинци водата од одводните канали е повлечена и сообраќајот е нормализиран, информираат од ЈП МакедонијаПат.
| | веќе видена | слични
11 копии

Општинскиот пат Долни Полог-Облешево, пред Кочанска река, е во прекин поради прекопан коловоз, односно направен е канал за одводнување на атмосферската вода од дождовите. Поради свлечиште на патниот правец А-три, обиколница Битола-Ресен, патот е се уште во прекин во двата правци. Како алтернатива, сообраќајот е пренасочен преку Битола, информираат од Автомото сојузот на Македонија. Општинскиот пат Долни Полог-Облешево, пред Кочанска река, е во прекин поради прекопан коловоз, односно направен е канал за одводнување на атмосферската вода од дождовите. На патниот правец Марвинци–Балинци–Брајковци, под надвозникот кај клучката Марвинци, поради излевање на каналите има вода на коловозот. Се препорачува користење на алтернативниот патен правец Удово–Валандово–Гевгелија и обратно. Извор: Курир
| | веќе видена | слични
3 копии

Поради свлечиште на патниот правец А-три, обиколница Битола-Ресен, патот е се уште во прекин во двата правци. Како алтернатива, сообраќајот е пренасочен преку Битола, информираат од Автомото сојузот на Македонија. Општинскиот пат Долни Полог-Облешево, пред Кочанска река, е во прекин поради прекопан коловоз, односно направен е канал за одводнување на атмосферската вода од дождовите. На патниот правец Марвинци–Балинци–Брајковци, под надвозникот кај клучката Марвинци, поради излевање на каналите има вода на коловозот. Се препорачува користење на алтернативниот патен правец Удово–Валандово–Гевгелија и обратно.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Катланово - Велес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: