Пожарот голтна 112 славеници!

Голема трагедија во ноќен клуб во рускиот град Перм Бројот на загинатите во прексиноќешниот пожар во ноќниот клуб "Куциот коњ" во рускиот град Перм, се искачи на 112 лица, а како повредени се водат околу 120 луѓе. Меѓутоа, се стравува дека бројот на загинатите би можел да биде поголем, бидејќи голем број од повредените се во тешка состојба, соопштиле од локалната болница. Во врска со трагедијата, полицијата го уапсила сопственикот на клубот и уште пет лица кои се обвинети за вмешаност во предизвикувањето на пожарот. Полицијата прво ги привела извршната директорка, Светлана Јефремова и еден од основачите на клубот, Анатолиј Зак, а потоа и уметничкиот директор, другиот основач на клубот и вработениот кој го запалил огнометот. Инцидентот се случил кога пред околу 250 лица, кои дошле да ја одбележат осумгодишнината од работењето на клубот "Куциот коњ", во еден момент биле истрелани неколку ракети за огномет, при што една од нив го погодила пластичниот таван, по што наеднаш избувнал голем пожар. Рускиот ...
| | веќе видена | слични

Во болниците во Перм,  синоќа починале уште четири лица кои натрадаа во пожарот во ноќниот клуб, ноќта помеѓу петокот и саботата. Бројот на жртвите се искачи на 117. Руските медиуми наведуваат дека во болниците се наоѓаат  уште 115 луѓе, посетители на клубот каде што настана пожарот и дека тие се наоѓаат во крајно лоша состојба. Премиерот на Русија синоќа беше во Перм каде изјави дека  за пожарот не се виновни само членовите на управата на клубот, туку и локалните и државните органи, чие попуштање индиректно довело до големата трагедија. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на жртвите од пожарот во ноќниот клуб во рускиот град Перм достигна 117, откако во локалните болници во текот на ноќта починаа уште четири лица. Меѓу починатите се еден 50-годишен маж и три млади жени, на возраст од 26 и 27 години. Во пожарот кој се случи на 4 декември повредени се 120 лица, од кои околу 20 се хоспитализирани во болници во Перм, 65 се префрлени во Москва, 28 во Санк Петерсбург и седум во Челјабинск. Здравствената состоба на сите хоспитализирани е тешка или многу тешка. Тие имаат изгореници по телото и на горните дишни патишта, труење и различни трауми.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бројот на жртви кои во петокот навечер изби во ноќен клуб во рускиот град Перм се зголеми на 117 лица, а голем дел од 120-те повредени и понатаму се во тешка состојба, гласи најновиот биланс од несреќата објавен денеска. “Во болницата во Перм починаа уште четири лица“, соопшти локалниот претставник на Министерството за вонредни состојби, пренесува Итер-Тасс. Во болниците во околните градови се згрижени околу 100 лица. Употребата на огномет беше причината за избувнувањето на пожарот во ноќниот клуб во Перм, кога над 200 лица во паника бегале кон излезот на клубот. Порати сомнеж за непочитување на противпожарните стандарди во притвор се наоѓаат сопственикот и двајца менаџери на клубот, како и лицето надлежно за огнометот.
| | веќе видена | слични

„Во болницата во Перм починаа уште четири лица“, соопшти локалниот претставник на Министерството за вонредни состојби, пренесува Итар-Тас. Во болници во Москва, Санкт Петербург и Чељабинск се згрижени околу сто лица. Огномет беше причината за избувнувањето на пожарот во ноќниот клуб во Перм во петокот доцна навечер , кога повеќе 200 лица во паника бегале кон излезот на клубот. Под обвинение за непочитување на противпожарните стандарди, во притвор се наоѓаат сопственикот и двајца менаџери на клубот, како и лицето надлежно за огнометот.
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати од пожарот во ноќниот клуб „Куциот коњ“ во рускиот град Перм во петокот се искачи на 112, додека најмалку 123 се повредени, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.Од повредените, 27 се наоѓаат во болниците во Перм, а 96 се префрлени во болници во Москва и во Санкт Петербург. Од Министерството соопштија и дека се плашат дека бројот на мртвите ќе продолжи да расте. Нивните колеги од Министерството за внатрешни работи веднаш ја отфрлија можноста за терористички напад, а како причина за катастрофалната несреќа го наведоа непочитувањето на правилата при ракување со експлозивни и со запаливи материјали. Во моментот кога избил пожарот, во клубот се наоѓале околу 250 луѓе, кои биле гости на прославата на осумгодишнината од отворањето на клубот. Во моментот кога забавата почнала да се „загрева“ персоналот го запалил огнометот од кој, пак, се запалил покривот на клубот и огнот почнал да се шири. Очевидците тврдат дека се се случило за неколку мига.- Кога го запалија огнометот, видов како ...
| | веќе видена | слични

Знамиња на половина копје, прекината телевизиска програма и панихиди во црквите ширум земјата за помен на 112-те загинати. Русија жали по жртвите од саботниот пожар во кој уште 140 - мина се повредени,од кои повеќето сериозно. Во Перм , се запалени стотици црвени свеќи и се оставени сликите на настраданите пред дискотеката ,,Куцата кобила,, .Четворица, меѓу кои и сопственикот на ноќниот клуб се притворени под сомнение дека се одговорни за пожарот.
| | веќе видена | слични

Русија одбележува Ден на жалост поради 112 лица кои загинаа во петокот вечер во пожар што изби во ноќен клуб во уралскиот град Перм. Повредени се 130 лица, а властите стравуваат дека бројот на загинати може да биде поголем, со оглед на тоа дека голем број од повредените се во тешка состојба. Знамињата денеска се на половина копје, а поголемите прослави се откажани. Полицијата уапсила пет лица, вклучувајќи го сопственикот на клубот, а обвинителите ги теретат за немарност, убиство од небрежности и кршење на противпожарните прописи. Поголем дел од настраданите имале меѓу 20 и 30 години. Истрагата за причината за пожарот и можното непочитување на мерките за безбедност продолжува.
| | веќе видена | слични
3 копии

Еднодневна национална жалост е денеска во Русија, по трагичниот пожар што викендов избувна во еден ноќен клуб при што загинаа најмалку 112 лица. Уште стотина луѓе со тешки изгореници и повреди се распоредени во најдобрите болници во Москва и Санкт Петерсбург. Во болницата во Перм останаа 26 лица што се во релативно стабилна здравствена состојба. Отворена е и истрага за трагедијата што се случи во сабота за време на прославата од осумгодишнината од отворањето на ноќниот клуб „Мрзливиот коњ“. Истрагата треба да утврди кој е виновен за пожарот предизвикан од пиротехниката испалувана во внатрешноста на клубот, иако била наменета само за надворешна употреба.
| | веќе видена | слични

Русија тагува по жртвите од ноќниот клуб „Куциот коњ“ во Перм, во кој во саботата настрадаа најмалку 112 лица. Полицијата уапси пет лица за вмешаност во најголемата трагедија во земјата во изминативе години Рускиот претседател Дмитриј Медведев завчера го окарактеризира инцидентот како сериозно злосторство и 7 декември го прогласи за ден на жалост. Портпаролот на комисијата што ги испитува причините за трагедијата, Владимир Маркин, изјави дека се уапсени пет лица - извршната директорка Светлана Ефремова и основачот на клубот Анатолиј Зака, како и уште три лица чии имиња не ги соопшти, уметнички директор, уште еден сопственик на клубот и еден вработен, кој ги запалил пиротехничките средства што го предизвикале пожарот, пренесува АФП. Семејствата на жртвите вчера ги погребаа своите најблиски на гробиштата во Перм и запалија свеќи и положија цвеќе околу остатоците од опожарениот клуб. Тие го изразија гневот кон, како што рекоа, корумпираните власти, зашто не воделе сметка за лошите безбедносни стандарди.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 408 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 209 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 221 | | | веќе видена

Хајнц Кристијан Штрахе, заменик на австрискиот премиер Себастијан Курц, во саботата ја понуди својата оставка со цел да се спречи распадот на коалициска влада ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пожарот голтна 112 славеници!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: