МАНУ стана домаќин на Уранија

При факсимилното обновување на Куќата во основата е откриен објект од римскиот период од 3 век од нашата ера којшто е цврста подлога во која се вградени темелите на оваа зграда, вели директорот на Дирекцијата за заштите на културното наследство Паско Кузман Македонската академија на науките и уметностите стана домаќин на Уранија. На вчерашната свеченост клучот на оваа куќа, една од најубавите примероци на старата охридска архитектура, беше предаден на претседателот на МАНУ, академик Георги Старделов. -Денешниот ден има историска конотација. Од денеска се отвора една нова страница во работата на МАНУ. Таа делумно, или со еден значителен дел, се преселува и во Охрид и овде се надоврзува на големата традиција на овој славен град кој ја прославува вистината и убавината за Македонија низ целиот свет, рече академик Старделов. Тој најави дека овде ќе се формира разгранок на МАНУ кој најверојатно ќе се нарекува Охридски книжевен центар. Според него центарот ќе ги продлабочува научните и уметничките остварувања на ...
| | веќе видена | слични

“Куќата на Уранија” со нов афтентичен лик денеска свечено и беше предадена на МАНУ . Во Уранија ќе се формира разгранок на македонската академија за да се воспостави парабола помеѓу минатото и сегашноста во Охрид која најверојатно ќе се нарекува Охридски книжевен центар истакна Старделов. Првата поголема реставрација на овој објект е направена 1951/52годинаа во 2008г. поради можност истиот да се оштети од страна на Завод и музеј од Охрид беше изготвен проект за некова реконструкција при што е извршено статичко зацврстување на камените ѕидови од подрумот и прземјето обнова на двата спрата и на покривот внатрешниот и надворешниот дел како и уредување на дворното место. “Куќата на Уранија” која е изградена во втората половина на 19 век со одлука на Bлада и е отстапена на трајно користење на МАНУ.
| | веќе видена | слични

Од денеска се отвора нова страница во работењето на МАНУ Таа делумно, или со еден значителен дел, се преселува и во Охрид, каде што ќе се надоврзе на големата традиција на овој славен град, рече претседателот на МАНУ, Георги Старделов, на вчерашното примопредавање на клучот од Куќата на Уранија, која Заводот и музеј од Охрид и ја предаде во владение на Македонската академија на науките и уметностите. Директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман смета дека овој објект ќе и служи на МАНУ за продолжување на научното и уметничкото остварување на балканските академии. - При нејзиното факсимилно обновување, во темелите е откриен објект од римскиот период, поточно од третиот век од нашата ера - појасни Кузман. Според министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, Спомен-куќата на Уранија зазема маркантно место во богатото културно наследство на Охрид, кој е под закрила на УНЕСКО. - Чувството за вистинските вредности и респектот кон Академијата како највисок национален идентификатор ...
| | веќе видена | слични

Примопредавањето го изврши министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска. Во овој значаен споменик на културата пред 42 години преку изборот на првите 14 редовни членови на МАНУ почнува растежот на оваа национална институција. Реконструкцијата на „Куќата на Уранија“ е капитален проект на Министерството за култура и е значаен од аспект на зачувувањето и заштитата на автентичноста на старата градска архитектура. Првата поголема реставрација и конзервација на куќата е направена во 1951/52 година, а во 2008 година поради потенцијална опасност од оштетувања од страна на Националната установа Завод и Музеј - Охрид е изработен проект за целосна реконструкција на конструкцијата на објектот. Извршено е статичко зацврстување на камените ѕидови од подрумот до подземјето, факсимилна обнова на двата ката и на покривот на објектот, како и уредување на дворното место од јужната страна со поплочување на просторот и изведување на дрвена настрешница. Куќата на Уранија е изградена во втората половина на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 475 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда ...
сите 212 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 77 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАНУ стана домаќин на Уранија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: