СЈО ги обжали одлуките на Кривичниот суд


2 копии

Специјалното јавно обвинителство вечерва на Твитер сподели дека одлуките на Кривичниот суд во Скопје се обжалени и дека истрагата за случаите од „Титаник“ продолжува. Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје. Истрагата продолжува. — Специјално ЈО (@S_J_O_) February 13, 2016 Инаку, денеска Кривичниот суд преку соопштение ја информираше јавноста дека за 4 лица се одбива притворот, останатите 4 лица уште не се појавиле пред судот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кривичниот суд денеска после пладне ќе ја сооппшти одлуката по жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе во врска со мерката притовр за осомничените во постапката Титаник за изборни нерегуларности. Од Судот велат дека денешните одлуки ќе се однесуваат на првата група од осомничените кои пред судија на претходна постапка се појавија во петокот – екс министерот за транспорт Миле Јанакиевски, градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко и уште две други лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска околу 13 часот како што информират од Основниот суд Скопје 1 се очекува да има информација околу тоа дали се прифатени или одбиени жалбите на Специјалното јавно обвинителство во врска со мерката притвор што го бара за осомничените во случајот Титаник. Но од Судот утрово објаснуваат дека денес се очекува да има одговор само на првите жалби за Миле Јанакиевски, Едмонд Темелко и уште две други лица, а не за сите како што најавија завчера. Завчера од Судот објаснија рече дека рокот од 48 часа во кој треба да одлучат по жалбите на СЈО почнал да тече откако ги добиле сите жалби девет жалби за истиот предметот. Во втората група се жалбите на СЈО за поранешната министерка Гордана Јанкуловска, генералниот секретар на владата Кирил Божиновски кои исказ дадоа во поденелник, по што во вторникот СЈО ги поднесе жалбите. Првата група осомничен исказ во Кривичниот совет дадоа во петокот, а приговорите од Јо беа поднесени во саботата вечерта. Од СЈО реагираа дека рокот за одговор на жалбата е многу јасно прецизиран ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Извори од судот тврдат дека во просториите на Основен 1 биле забележани двајца дипломати од американската амбасада и еден македонски државјанин кој пристигнал заедно со нив, пишува Денешен. Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, во вчерашната изјава за медиумите рече дека по спектакуларната прес-конференција на СЈО примил неколку луѓе кај него, меѓу кои и претставници на странски делегации, додавајќи дека не знае нивното место што било таму, односно тие треба да одговорат подетално околу тоа прашње. -Значи по една таква спектакуларна прес конференција на Специјалното обвинителство, можам да кажам и дека дента примив неколку луѓе кај мене, беа и претставници на странски делегации на Република Македонија. Исто така беше и еден јавен обвинител кој што постапуваше по предметот уште пред да биде поднесен во судот. Така да мислам дека моето место беше таму кај што бев. А, не знам нивното место што било таму, така да нив ќе ги прашате за тоа подетално, рече Панчевски. Според сознанија до кои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кривичен совет составен од тројца судии од организиран криминал одлучува дали ќе ги прифати жалбите на Специјалното обвинителство и ќе одреди притвор за екс министрите Јанкулоска, Јанакиески, владиниот секретар Божиновски, четворица поранешни членови на ДИК, градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко и Исмет Гури од општинската изборна комисија во Чаир. Најдоцна до утре одлуката треба да биде соопштена, а додека се чека одлуката дел од правните експерти реагираат дека Судот постапува спротивно на Законот за кривична постапка и прави преседан па наместо да одлучува за секоја жалба поединечно одлучува наеднаш за решенија донесени во различни денови, објави 24 вести – Како ќе одлучеше судот и дали ќе чекаше ако за некој беше одлучена мерката притвор? Значи факт е дека прави преседан, не дека е на штета на некој, но воспоставува лоша судска пракса, изјави адвокатот Звонко Давидовиќ, за телевизијата. Најмногу замерки на адреса на скопска единица пристигнаа откако одби да им одреди притвор на осомничените во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Катица Јанева поднесе жалби до Основниот суд поради одлуката осомничените во овој предмет меѓу кои се поранешни високи владини функционери и актуелни членови на потесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ да се бранат од слободаКривичниот совет на скопскиот Основен суд Скопје 1 најдоцна до утре вечер мора да донесе одлука во однос на жалбите на СЈО околу одлуката осомничените во предметот "Титаник" да се бранат од слобода. Според законските прописи Советот има рок од 48 часа, од моментот кога ја примал жалбата, да достави одговор.Иако се очекуваше одговорот на жалбите да биде доставен најдоцна до понеделникот вечерта, со оглед на фактот што во неделата беа обжалени одлуките за четворица осомничени, од Судот соопштија дека рокот почнува од моментот кога ги примиле и жалбите за останатите петмина осомничени.- Кривичниот совет ги доби жалбите за сите решенија на судијата на претходна постапка, кој одлучуваше по предлозите на Специјалното јавно обвинителство. Со тоа, предметот пред Кривичниот совет е ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство – Скопје цени дека предметите што се бараат не се поврзани, ниту пак произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, па од тука барањата на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите не се во согласност со Законот, како и дека со таквото барање се пречекорени овластувањата што на јавниот обвинител кој раководи со тоа обвинителство му се дадени со Законот, се наведува во соопштението на СЈО. Оттаму побарале од Советот за јавни обвинители да се изјасни дали Специјалното обвинителство постапува законски. Бидејќи според нив Специјалниот обвинител е професионално одговорен за својата работа пред Советот на јавни обвинители. И правните експерти ценат дека доколку овие предмети не произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, специјалното обвинителство нема право да постапува по нив. Познавачите коментираат и дека работата на СЈО се карактеризира со ...
| | веќе видена | слични

Специјалното јавно обвинителство не ги бара предметите за Маѓар Телеком и за таткото и синот Верушевски за да отвори предмети и истраги, туку за да провери дали е во негова надлежност постапувањето. Ови три предмети од кои за синот и таткото се за дела поседување оружје и детска порнографија Основното јавно обвинителство соопшти дека не му ги дава на СЈО со образложение дека тие не произлегуваат од прислушуваните материјали. Предметите ги бараме на иницијатива на засегнатите странки, а во рок од осум дена ќе процениме дали сме надлежни по нив да постапуваме. Законот за СЈО е јасен дека ние ја правиме проценката на надлежноста и нема причина зошто предметите да не ни бидат дадени, појаснуваат од Специјалното јавно обвинителство. Основното јавно обвинителство – Скопје се обрати до Советот на јавните обвинители на Република Македонија со барање Советот да се произнесе дали наведеното дејствие е законско дејствие на јавниот обвинител кој раководи со гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од ...
| | веќе видена | слични

Предметот „Титаник“ е комплетиран, а жалбите што ги поднесе специјалното јавно обвинителство во врска со одбиениот предлог за определување мерка притвор вчера попладнево се доставени до кривичниот совет при Кривичниот суд во Скопје Со тоа од вчера попладне почна да тече и рокот од 48 часа, во кој тројцата судии треба да донесат одлуки за жалбите. Одлуката треба да се донесе за сите осум осомничени, бидејќи барањата за притвор до судија по претходна постапка се побарани во еден предлог. - Судија на претходна постапка до кривичниот совет ги достави сите осум жалби од предлогот на обвинителството за гонење кривични дела поврзани и што произлегуваат од незаконското следење на комуникации. Со тоа предметот пред кривичниот совет е комплетиран - изјавија од Основниот суд-Скопје 1. Ова значи дека одлуката треба да се донесе и објави во текот на денешниот ден или најдоцна до утре. Според Законот за кривична постапка, ако судскиот совет се изјасни дека осомничените во „Титаник“ треба да одат во притвор, одбраната ќе ...
| | веќе видена | слични

Последните политички и правни случувања го насочија вниманието на граѓаните кон појавата на паралелизмот во институциите. Во функција на јавниот интерес, нашиот весник ја отвора темата и побара мислења на релевантни познавачи на оваа материја Дали постои граница кај принципот според кој секој проблем, секоја пречка во системот, се надминува со формирање паралелна институција? Решенијата со кои се бара излез од политичката криза во Македонија сѐ повеќе ја туркаат државата во тој правец. Веќе постои специјално јавно обвинителство, кое е задолжено да ги истражува кривичните дела поврзани и што произлегуваат од незаконското прислушување. Потоа, има паралелни кабинети на министри и на дополнителни заменик-министри во пет министерства од Владата. Односите меѓу нив главно се сведуваат на поднесување кривични пријави едни против други и на други пречки што си ги создаваат во работата. Но откако Основниот суд Скопје 1 ги одби барањата на специјалното јавно обвинителство за притвор за осомничените за изборни измами во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 475 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда ...
сите 212 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 77 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЈО ги обжали одлуките на Кривичниот суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: