Иванов: Македонија не може да биде семафор за регулирање бегалци

Македонија не може да биде семафор и да ја преземе одговорноста да пушта или да не пушта мигранти и бегалци, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов во обраќањето на панел-дискусијата „Кон натамошна евроатлантска интеграција на Југоисточна Европа“ во рамки на 52. Минхенска безбедносна конференција. - Добро беше да дојдат бегалците за сите да сфатат дека Македонија е функционална држава и најдобро се справуваше од сите земји на коридорот со предизвиците што ги имавме со бегалците, рече Иванов. Додаде дека Македонија е прва земја што прогласи кризна состојба и ја однесе армијата да ја чува границата. Земја што има 99 отсто регулиран проток на мигранти и која ги има податоците за сите безбедносни ризици што доаѓаат со бегалците. Доаѓањето на бегалците, како што посочи, требаше да и покажат на ЕУ дека најбрзиот, најефтиниот и најбезбедниот коридор кон Европа од Блискиот Исток и Азија води низ Македонија и Балканот. Според македонскиот претседател, во справувањето со бегалската криза Македонија презема ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија нема да се претвори во семафор за мигрантите. Нема да ја преземаме одговорноста сами да одлучуваме кого да испраќаме и кого не од мигрантите и бегалците. Ова го изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов на меѓународната конференција за безбедност во Минхен. “Добро е што доаѓаат бегалците за да може сите да разберат дека Македонија е функционална држава. Во споредба со сите земји од бегалскиот коридор Македонија најдобро се справи со сите предизвици”, рече претседателот.
| | веќе видена | слични

Останато

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од средбата што денеска ја остварија ...
сите 45 | | | веќе видена

И во скопската котлина утре попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 14 до 30 степени. Времето утре во ...
сите 230 | | | веќе видена

Неприфаќањето на пакетот „Република Илинденска Македонија“ предложен од македонската страна во преговорите со Грција за ново име, ги врати преговорите за ...
сите 244 | | | веќе видена

Пет метро станици, во централното градско подрачје во Киев беа затворени по дојавата за поставена бомба, која подоцна се испостави како лажна. „Станиците се ...
сите 70 | | | веќе видена

Еден од најголемите поборници во ЕУ за интернет приватност и заштита на податоците на корисниците во петокот поднесе 4 тужби, од кои три ќе завршат на адреса ...
сите 68 | | | веќе видена

„СДСМ упорно се обидува да го прикрие фактот дека во нон пејперот на највлијателните европски земји се нотира неспособноста на оваа власт на СДСМ да спроведе ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Македонија не може да биде семафор за регулирање бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: