Иванов: Македонија не може да биде семафор за регулирање бегалци

Македонија не може да биде семафор и да ја преземе одговорноста да пушта или да не пушта мигранти и бегалци, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов во обраќањето на панел-дискусијата „Кон натамошна евроатлантска интеграција на Југоисточна Европа“ во рамки на 52. Минхенска безбедносна конференција. - Добро беше да дојдат бегалците за сите да сфатат дека Македонија е функционална држава и најдобро се справуваше од сите земји на коридорот со предизвиците што ги имавме со бегалците, рече Иванов. Додаде дека Македонија е прва земја што прогласи кризна состојба и ја однесе армијата да ја чува границата. Земја што има 99 отсто регулиран проток на мигранти и која ги има податоците за сите безбедносни ризици што доаѓаат со бегалците. Доаѓањето на бегалците, како што посочи, требаше да и покажат на ЕУ дека најбрзиот, најефтиниот и најбезбедниот коридор кон Европа од Блискиот Исток и Азија води низ Македонија и Балканот. Според македонскиот претседател, во справувањето со бегалската криза Македонија презема ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија нема да се претвори во семафор за мигрантите. Нема да ја преземаме одговорноста сами да одлучуваме кого да испраќаме и кого не од мигрантите и бегалците. Ова го изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов на меѓународната конференција за безбедност во Минхен. “Добро е што доаѓаат бегалците за да може сите да разберат дека Македонија е функционална држава. Во споредба со сите земји од бегалскиот коридор Македонија најдобро се справи со сите предизвици”, рече претседателот.
| | веќе видена | слични

Останато

Федерацијата на планинари му ја суспендираше лиценцата на организаторот на турата за Кајмакчалан Зоран Костадинов. Во искачувањето на оваа тура загинаа ...
сите 333 | | | веќе видена

Оваа снимка од Шара покажува колку опасна и непредвидлива може да биде планината кога не се почитуваат безбедносните правила. Оваа снимка од Шара покажува ...
сите 55 | | | веќе видена

Исламската верска заедница и Бектешката заедница од Тетово повторно ќе треба пред првостепен суд да докажуваат дека имаат право на владение на комплексот ...
сите 5 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Македонија не може да биде семафор за регулирање бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: