Груевски: Поддршка на иновациите и нивно стимулирање


Нови 7 проекти ја збогатија лепезата на мерки за подобрување на животот на младите. Намалување на партиципацијата за студентите со висок просек, нов систем за администативни потреби на студентите, саеми за средношколците и изградба на спортски капацитети, се дел од проектите кои попладнево ги презентираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред младите во Музејот на Македонската борба. Според Груевски веќе има 27 проекти кои се наменети за младите преку што значително ќе се збогатат содржините кои ќе може да ги користат.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ изминатиов период промовираше повеќе проекти наменети за младите. Се фокусираме на проектите кои директно влијаат на подобрување на образовниот систем во нашата држава, како што се „Еден клик“, „Промена на студентскиот статус“ и „Саем на средношколски иновации“. Ова денеска го истакна Димче Арсовски, потпретседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. Тој информира дека со проектот „Еден клик“, студентите преку компјутер, ќе можат со еден клик да добијат се што им е потребно од службите во факултетите. Со проектот „Промена на студентскиот статус“, како што рече, студентите кои се запишале на државните универзитети со кофинансирање од 400 евра, ако остварат просек над 8,5, можат да аплицираат и ќе бидат префрлени во државната квота, која е за 50 отсто пониска. - Ги промовиравме новите студентски домови, пералните и сушалните, читалните кои ќе се градат во Струмица, Велес и Аеродром, реконструкцијата на читалната во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ и НУБ „Св. Климент Охридски“, го ...
| | веќе видена | слични

Младите задоволни од проектите кои ги промовира владејачката партија. Со нив значајно се подобрува и олеснува нивниот живот. Од Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ потенцираа дека еден од најважните проекти е оној со кој на студентите со висок просек ќе им се овозможи намалување на партиципацијата однсно студирање во државна квота. Реализицијата почнува од септември догодина. Младите го потенцираа и значењето на проектот за саемите за иновации со кои ќе се поттикне креативноста и претприемничкиот дух кај средношколците и основците. Надлежните во институциите кои ќе ги реализираат, ги поздравија проектите за изградба на спортски капацитети. Од УМС велат дека голем дел од проектите потекнуваат директно од младите. Нивните идеи се вметнати во програмата .Изминатите два месеци беа промовирани вкупно 27 проекти за младите во земјава.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кон крајот на 2017 година Македонија ќе добие затворена тениска арена и гимнастичарска сала по сите светски стандарди. Ова вчера го најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, а денеска го потврди и директорот на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, каде всушност и ќе бидат сместени овие два капитални проекти. И отворениот пливачки базен во општина Шуто …
| | веќе видена | слични

-Тениската арена во која ќе биде вклучена и гимнастичарската сала ќе биде распространета на 105 метри во должина и 70 метри во ширина. Тоа навистина ќе биде еден грандиозен објект, каде ќе бидат сместени три тениски игралишта со трибини за 500 лица, ќе имаме дополнително игралиште за падел тенис и еден од трите тениски терени ќе биде мултифункционален и ќе може да се адаптира во дополнителни три падел тенис игралишта. Ќе биде сертифицирано од светската тениска организација и ќе можеме да организираме највисоки светски и европски турнири. Гимнастичарската сала ќе биде на површина од околу 1575 метри квадратни. Во неа ќе има два објекти- една голема и една помала сала. Во големата сала ќе има опрема која ќе ги задоволува највисоките светски и европски стандарди. Кога ќе го реализираме овој проект ќе биде прв и најквалитетен во земјите од опкружувањето и слободно можам да кажам дека ќе стане регионален центар за гимнастика. Ќе ги исполнува сите предуслови за организирање на европски, светски и балкански ...
| | веќе видена | слични

Следната година од септември стартува мерката за намалување на партиципацијата на студентите запишани со кофинансирање, кои доколку постигнат и задржат просек од 8,5. Eден од проектите е и организирање на саем на средношколски иновацииВо рамки на спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се изградат затворена тениска арена и сала за гимнастика. Три тениски терени, со трибини со капацитет од 500 седишта, кафе бар се предвидени за тениската арена, а салата за гимнастика ќе биде опремена со плус помала сала за тренинг на деца од 4-5 годишна возраст. Од Агенцијата за млади и спорт информираат дека се планира изградба на 18 нови тениски терени и на 22 спортски игралишта во сите општини во Македонија. Современа спортска сала ќе добие универзитетот „Свети Апостол Павле“, чија изградба ќе започне во 2017 година. Во Шуто Оризари Груевски на вчерашната промоција на мега проектите за младиот човек, најави изградба на отворен пливачки базен на површина од 4076 м2. Инвестицијата тежи 45 милиони денари. -Нашите ветувања се ...
| | веќе видена | слични

Втората, од седумте мерки за млади кои денеска ги најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, е промена на студентски статус. „Преку овој проект на студентите кои се запишале со кофинансирање, ќе им се овозможи да им се намали партиципацијата, учеството за 50 посто, доколку го постигнат планираниот просек со што ќе заштедат половина од сумата за студирање. Имено, останувајќи доследни на реформите со кои се предвидуваат бројни стимулации и награди за најдобрите студенти, предвидуваме проект преку кој секој студент запишан на некои од државните универзитети“, рече Груевски. Секој студент кој се запишал во квотата со кофинансирање, врз основа на што плаќал сума од 400 евра на годишно ниво, доколку по втора завршена студиска година на прв циклус на студии, практично по положувањето на сите дотогашни испити оствари просек над 8,5 по автоматизам да биде префрлен на државна квота и да плаќа за 50% понизок надомест во преостанатиот период на студирање, односно 200 евра на годишно ниво. „Овие студенти ќе ...
| | веќе видена | слични

Преку мерката „Еден клик“, гужвите на шалтерите на службата за Студентски прашања заминуваат во минатото, истакна во саботата претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната промоција на нови мерки за младите на која особено ја истакна мерката за промена на студентски статус и значи намалување за 50 отсто на партиципацијата за студентите кои имаат просек повисок од 8,5. Најголема задача е да им се помогне на младите, да се направат проекти и мерки кои ќе бидат одговор на нивните проблемит, за да се промениме нештата кон подобро, а само работата ќе донесе подобро утре.„ Ваквиот начин на работа не е лесен, а граѓаните најдобро знаат кој и што работи“, истакна Груевски. „Но, ова однесување не го практикуваат сите, ние сме различни од нашите конкуренти. Тие се добро прочитано четиво, кое граѓаните не го сакаат. Македонија нема време за губење, и затоа ние целиот наш капацитет и време го насочуваме кон креирање и реализирани на проекти и мерки“, рече Груевски. Нагласи дека промовираните седум мерки и ...
| | веќе видена | слични

Изградба на нова затворена тениска арена во Скопје најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој промовираше серија од 7 мерки за млади лица. Новата тениска арена која ќе се гради во склоп на спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе биде со површина од 3850 метри квадрати и ќе содржи три тениски терени и еден терен за падел тенис. Проектирана е и трибина со вкупно 500 седишта, подтрибински простор со административен дел и кафе бар. Тениските терени ќе бидат сертифицирани од светската тениска федерација и ќе бидат според сите светски и европски стандарди. -Со изградбата на оваа тениска арена и заедно со веќе постоечките терени на отворено и еден монтажен терен сместен во големата арена на спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се отвори можност да се организираат секаков вид на светски и европски турнири и првенства. Но, најважно од се е дека за прв пат ќе се добие соодветно место за редовен тренинг на оние кои што редовно тренираат тенис, а делумно и за рекреативците. Во текот на зимскиот период, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. ...
сите 214 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 271 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 75 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Поддршка на иновациите и нивно стимулирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: