Грција забрзано ги гради новите локации за сместување на бегалците


Грција гради кампови. Отворен фудбалски стадион, армиски напуштен објект и 3 магацини и складишта се локациите за центри за релокација каде Армијата на Грција ги преуредува и адаптира за згрижување. Грција гради кампови. Отворен фудбалски стадион, армиски напуштен објект и 3 магацини и складишта се локациите за центри за релокација каде Армијата на Грција ги преуредува и адаптира за згрижување. Локациите во Солунско се предвидени за центри за релокација до 20.000 лица и според извори на Алфа треба да бидат до утре завршени. На макдонско грчката граница пак тече изградбата на вториот ред на жичена ограда која се протега од потегот граничен камен 58 до каменот 61 во должина од околу 3200 метри. На к59 засега има намален број на бегалци и регулирано тече преминот и регистрирањето во транзитниот центар Винојуг. Поради брзата промена на состојбите на терен и информациите дека најверојатно Винојуг ќе биде почетна точка за транзит со возови долж коридорот, според извори дознаваме дека волонтери од Лесвос од ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Гевгелиските таксисти и приватните автобуски превозници најмалку до петок ќе продолжат со двочасовните блокади на граничниот премин „Богородица“ во редовните термини од 10 до 12 часот, соопштија утрово од здружението на таксистите. Појаснуваат дека ќе бидат трпеливи во очекување на одговор на нивното барање од страна на надлежните институции од кои е ветено дека до петок ќе се разгледа настанатиот проблем околу превозот на мигрантите од ПТЦ Гевгелија кон Табановце. - Информирани сме дека денеска на таа тема ќе расправа Центарот за управување со кризи, а дека во петок конечна одлука треба да донесе Координативното тело за справување со кризи. Првиот договор што беше постигнат се почитуваше само еден ден. Од донесената одлука во петок ќе зависи дали штрајкот на таксистите ќе прекине или ќе се прошири,рече претедателот на таксистите,Миле Ангелов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Гевгелиските таксисти и приватните автобуски превозници и денеска во 10 часот започнаа со блокада на граничниот премин Богородица. Од Здружението најавуваат дека со блокади продолжуваат до петок, за кога од надлежните институции им е ветено дека ќе се разгледа проблем околу превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Приватниците бараат почитување на договорот што наводно бил постигнат на коориднативното тело за рамноправна распределба на превозот на мигрантите со Македонски железници, односно приватниците да возат дење, а возовите ноќе. – Информирани сме дека денеска на таа тема ќе расправа Центарот за управување со кризи, а дека во петок конечна одлука треба да донесе Координативното тело за справување со кризи. Првиот договор што беше постигнат се почитуваше само еден ден. Од донесената одлука во петок ќе зависи дали штрајкот на таксистите ќе прекине или ќе се прошири, вели претедателот на Здружението на таксистите, Миле Ангелов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Појаснуваат дека ќе бидат трпеливи во очекување на одговор на нивното барање од страна на надлежните институции од кои е ветено дека до петок ќе се разгледа настанатиот проблем околу превозот на мигрантите од ПТЦ Гевгелија кон Табановце. – Информирани сме дека денеска на таа тема ќе расправа Центарот за управување со кризи, а дека во петок конечна одлука треба да донесе Координативното тело за справување со кризи. Првиот договор што беше постигнат се почитуваше само еден ден. Од донесената одлука во петок ќе зависи дали штрајкот на таксистите ќе прекине или ќе се прошири,рече претседателот на таксистите, Миле Ангелов.
| | веќе видена | слични

На оваа одлука бегалците да се транспортираат со воз најбурно реагираа такси и автобуските превозници од Гевгелија.Одлучија да бојкотираат на граничен премин Богородица. Преминот сега функционира само по неколку часа во денот. Покрај интензивните протести на грчките земјоделци и блокадите на Евзони кои си ги бараат нивните права ,блокади има и на македонската страна. Налутените таксисти ја држат по два часа дневно границата затворена Се надеваат дека некој ќе попушти , ќе се смени одлуката па така и тие ќе возат бегалци кон Табановце.
| | веќе видена | слични

Гевгелиските таксисти најавуваат радикализирање на протестите, ако до утре не добијат одговор на нивните барања од надлежните институции. Цела недела траат двочасовните блокади на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница, каде автобуските и такси превозниците го изразуваат незадоволството што не возат мигранти. Според нив, Mакедонски железници има монопол врз транспортот, и бараат да бидат подеднакво застапени. Цук попушти пред десетина дена, и донесе одлука според која таксистите требаше да возат преку денот, а вечерта возовите. Но таа важеше само еден ден. Државниот секретар на Мвр смета дека нема ништо спорно во ваквите решенија, бидејќи во прашање е безбедноста и на мигрантите и на државата. Освен граничниот премин Богородица, протести имаше и во градот, каде се блокираа улици во центарот на Гевгелија. Последниве два дена тие се откажани, бидејќи чекаат одговор од институциите да се произнесат за нивните барања. Претходно таксистите протестираа на пругата Гевгелија-Табановце, но оттаму ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Продолжува блокадата на граничниот премин „Богородица“, од страна на такистите и приватните автобуски превозници од општина Гевгелија, кои од 10 до 12 часот денеска повторно ги затвораат лентите за влез и излез од земјата. Тие се уште немаат одговор на нивното барање да се вклучат во превозот на мигрантите од јужната кон северната граница. - Ни беше ветено од надлежните дека до синоќа ќе стигне одговорот на нашето барање, но тоа не се случи и покрај тоа што чекавме до последен момент. Нашата добра волја не се почитува па затоа одлучивме да продолжиме со блокирањето на граничниот премин секој ден по два часа. До кога ќе трае тоа,веќе не зависи од нас, велат од такси здруженијата. Основното барање на такси и автобуските превозници е тие во дневните часови да ги превезуваат мигрантите кон Табановце, а ноќе тоа да го прават возовите на МЖ. Овој договор, посочуваат, беше постигнат, но траеше само еден ден.
| | веќе видена | слични

Република Грција пред 22 години, на 16 февруари ја затвори границата кон Република Македонија и воведе трговско ембарго. Тогаш беа затворени и грчкиот конзулат во Скопје и солунското пристаниште за македонските компании. Деновиве неколку гранични премини на Грција со Македонија и со Бугарија се повторно затворени.Бугарските превозници, незадоволни од повеќедневната блокада на премините со Грција од грчките земјоделци, од денеска и тие воведоа блокада. Велат не можат веќе да гледаат како со нив на границите се зафркаваат грчки пијани фармери, а тие секојдневно губат многу пари, јави бугарската агенција Фокус.Бугарските превозници се подготвени да ги блокираат сите премини со Грција.Во Гевгелија и денеска беше блокиран преминот Богородица кон Грција. Гевгелиските таксисти бараат да се почитува договорот и за нивното учество во превезувањето на бегалците од јужната до северната граница.За денеска нема информации за денешниот план за блокада на премините Меџитлија и Дојран од страна на грчките фармери.
| | веќе видена | слични

Тие се уште немаат одговор на нивното барање да се вклучат во превозот на мигрантите од јужната кон северната граница. - Ни беше ветено од надлежните дека до синоќа ќе стигне одговорот на нашето барање, но тоа не се случи и покрај тоа што чекавме до последен момент. Нашата добра волја не се почитува па затоа одлучивме да продолжиме со блокирањето на граничниот премин секој ден по два часа. До кога ќе трае тоа,веќе не зависи од нас, рече денеска претрседателот на такси здружението,Миле Ангелов. Основното барање на такси и автобуските превозници е тие во дневните часови да ги превезуваат мигрантите кон Табановце, а ноќе тоа да го прават возовите на МЖ. Овој договор, посочуваат, беше постигнат, но траеше само еден ден. 
| | веќе видена | слични

Откако Австрија и Словенија воведоа рестриктивни контролни мерки за влез на мигрантите они кои ги враќаат од контролните пунктови заради разни причини како нецелосна документација нема да имаат можност по втор пат да остварат влез Откако Австрија и Словенија воведоа рестриктивни контролни мерки за влез на мигрантите они кои ги враќаат од контролните пунктови заради разни причини како нецелосна документација нема да имаат можност по втор пат да остварат влез. Ова значи ако Австрија и Словенија не им даваат втора шанса се очекува постепено тоа да почнат да го прават и Србија и Хрватска па и ние. Сите што ќе бидат вратени еднаш нема да поминуваат и втор пат. Дознаваме дека 150 лица биле вратени во Загреб и Србија па се очекуваат и кон Табановце а од таму кон к59. Во меѓувреме пак тука кај нас на граничниот појас едно лице се обидувало да помине пет пати низ илегалните патишта. Не се малку ни оние кои се обидуваат по неколку пати да поминуваат со фалсификат документи. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција забрзано ги гради новите локации за сместување на бегалците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: