Блиску до победа, на чекор до реми, сепак пораз


По првите 30 минути најави дека е блиску до победа,во финишот заслужи барем реми ,а на крајот пораз. Вардар загуби на гостувањето кај Рајн Некар,иако одигра одлично прво полувреме,падна на почетокот на второто што резултира со серија на германците од 4-0,пресврт и конечна минимална победа со 28-27. Ремито вардарци го пропуштија во последниот напад кога Брумен не успеа да го совлада Апелгрен за значаен бод во битката за што повисок пласман пред осминафиналето. И традицијата беше на страната на црвено-црните кои имаа три победи во претходните 3 дуела со Рајн Некар.По израмнетиот почеток во 19-тата минута Вардар поведе со 10-7,предност што ја задржа до полседните 40-тина секунди од првото полувреме кога домаќините со 2 брзи гола повеќе како резултат на невнимание на нашиот првак намалија на 14-15.Стартот на ворото им припадна на домаќините влегоа во серија од 4-0 поведоа со 19-17 ,но Вардар брзо се врати и го однесе натпреварот во завршница гол за гол во која нијансите без на страната на Рајн Некар,а и двете ...
| | веќе видена | слични

Одличната игра на капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров во дуелот на Барселона, кај Монпелје, во кој беше стрелец на девет гола, вторпат сезонава му донесе место во идеалната седморка на колото во изборот на ЕХФ во Лигата на шампионите Кире Лазаров е втор стрелец во ЛШ со голови како бројот на дресот - 77 Покрај Лазаров, со својата добра игра во 11-то коло место во идеалниот тим си обезбеди и десното крило на Целје, Блаж Јанц, кој со осум гола беше лидер во дуелот со Висла. На централната позиција се истакна бекот на Левен, Андре Шмид (10 гола против Вардар). Левиот бек на Кристијанстад, Иман Џемали, беше еден од предводниците на шведскиот првак во дуелот со Киелце, а на левата крилна позиција со играта отскокна Андреас Егерт од Фленсбург. За пикер на 11-то коло е избран Андреас Нилсон од Веспрем (со шест гола беше најефикасен на мечот со Бешикташ), а голманската позиција му припадна на чуварот на мрежата на Фленсбург, Матијас Андерсон. ИДЕАЛЕН ТИМ, 11-ТО КОЛО голман ...
| | веќе видена | слични

За најдобра одбрана во 11-то коло на ракометната Лига на шампионите, во изборот на ЕХФ, е избрана таа на голманот на македонската репрезентација и на германски Левен, Борко Ристовски, за одбраната на ударот на Мијајло Марсениќ од Вардар, а како најатрактивен гол е одреден погодокот на поранешното крило на Металург, а сега на Бешикташ, Србинот Дарко Ѓукиќ, кој по одбранетиот седмерец на Мирко Алисовиќ во скок ја прифати топката и го погоди голот свртен со грб кон голманот Седумте постигнати гола во дуелот со Загреб ја осигурија првата позиција на листата на стрелци за левиот бек на ПСЖ, Данецот Микел Хансен, со 82 погодоци. Со деветте гола во дуелот со Монпелје, или 77 вкупно, Кире Лазаров сега е втор стрелец, а на третото место со 75 гола е Словенецот од Сегед, Деан Бомбач.
| | веќе видена | слични

Кирил Лазаров и Борко Ристовски се најдоа меѓу ракометарите што го обележаа 11. коло од главната фаза во Лигата на шампионите - првиот како најдобар десен бек, вториот како голман со најатрактивна одбрана. Лазаров придонесе со девет гола за триумфот на Барселона од 31:23 во Монпелје за зацврстување на првото место во групата Б, а тој се искачи на второто место на листата на стрелците со 77 погодоци, пет помалку од водечкиот Микел Хансен од Пари Сен Жермен. Јанко Божовиќ од елиминираниот Металург падна на четвртата позиција со 71 гол, Тимур Дибиров од Вардар го дели 19. место со 57, а неговиот соиграч Сергеј Горбок е на делба на 46. место со 43 погодоци. Покрај Лазаров, идеалната седморка ја сочинуваат и голманот Матијас Андерсон од Флензбург, неговиот соиграч на лево крило Андерс Егерт, потоа левиот бек Иман Џамали од Кристијанстад, средниот бек Анди Шмид од Рајн Некар Левен, пивотменот Андреас Нилсон од Веспрем и десното крило Блаж Јанц од Целје. Ристовски, пак, за место во најдобрите пет успешни ...
| | веќе видена | слични

ЛШ Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров вторпат по ред го предводи идеалниот тим на 11 коло како најдобар десен бек. Лазаров постигна девет голови за Барселона и беше најзаслужен во убедливиот триумф на неговиот тим од гостувањето кај Монпелје во рамките на Б групата од Лигата на шампиони. Во изборот на ЕХФ покрај Лазаров во првата седморка влегуваат, голманот и левото крило на Фленсбург, Матијас Андерсон односно Андерс Егерт, потоа пивотот на Веспрем, Андреас Нилсон, левиот бек на Кристијанштад, Иман Џамали, средниот бек на Рај Некар, Анди Шмит и десното крило на Целје, Блаж Јанц.За одбраната по шутот на Мијајло Марсениќ на дуелот со Вардар, голманот на Рај Некар, Борко Ристовски го заработи признанието за најубава и најатрактивна од топ 5 во изборот на ЕХФ. Зад македонскиот репрезентативец останаа одбраните на, Славомир Шмал, Пјотр Вишомирски, Небојша Симиќ и Даниел Шариќ.Тимот на 11.коло:лево крило: Андерс Егерт (Флензбург)лев бек: Џамали (Кристијанштад)среден бек: Анди Шмид ...
| | веќе видена | слични

Двајца македонски ракометни интернационалци Kирил Лазаров од редовите на шпанската Барселона и Борко Ристовски од германскиот Рајн Некар Левен се најдоа меѓу играчите што го одбележаа 11. коло од Лигата на шампионите кое беше комплетирано викендов. Барселона го совлада Монпелје како гостин (31-23) и изби на првата позиција во групата Б, а Лазаров постигна девет погодоци и се проби на втората позиција на листата со најдобри стрелци. Со вкупни 77 гола, Лазаров е веднаш зад лидерот Микле Хансен од ПСЖ кој има 82 гола. И не само тоа, Лазаров со прикажаната игра си обезбеди и место во идеалниот тим на колото како најдобар десен бек.Репрезентативниот голман Ристовски, кој имаше забележителен настап на голот на бундеслигашот Рајн Некар Ловен против Вардар кого го совладаа минимално (28-27) ја има најдобрата одбрана по ударот на пивотменот Мијајло Марсениќ. Најубав погодок во ова коло има постигнато Дарко Ѓукиќ, поранешниот ракометар на Металург, кој сега ги брани боите на Бешикташ.
| | веќе видена | слични

Првите луѓе на европската ракоментна федерација на останаа имуни на феноменалното издание на македонскиот капитен против Монпелје (беше најефикасен ракометар во победата на Барса со 9 голови) и го вметнаа Кире во најдобриот состав на колото во Лигата на шампионите, додека Борко Ристовски на сметка на Вардар ја изведе најатрактивната одбрана во Европа. Покрај Лазаров, во изборот на ЕХФ за најдобриот тим се најдоа уште Џамали од Кристијанштад, Шмид од Рајн Некар, Андерсон и Егерт од Флензбург, Јанц од Целје и Нилсон од Веспрем. Храбрата одбрана на Борко во дуелот со Марсениќ погледнете ја на следното ВИДЕО . Извор: Derbi.mk
| | веќе видена | слични
4 копии

Капитенот на македонската ракометна репрезентација и член на Барселона, Кирил Лазаров со деветте постигнати голови против Монпеље се избори за место во тимот на колото според ЕХФ, додека голманот Борко Ристовски кој настапува за Рајн Некар Левен има најдобрата одбрана на колото. Тимот на 11.коло од Лигата на шампионите го сочинуваат: лево крило: Андерс Егерт (Флензбург) лев бек: Џамали (Кристијанштад) среден бек: Анди Шмид (Рајн Некар Левен) десен бек: Кирил Лазаров (Барселона) десно крило: Блаж Јанц (Целје) пивот: Андреас Нилсон (Веспрем) голман: Матијас Андерсон (Флензбург). Најубав погодок во оваа рунда постигна Дарко Ѓукиќ од Бешикташ.
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров и Борко Ристовски се познати по тоа што секогаш делат иста соба кога се во прашање настапите на македонската ракометна репрезентација на големите собири, но сега за првпат во пакет ова македонско дуо се најде во центарот на еден избор на ЕХФ. Првите луѓе на европската ракоментна федерација на останаа имуни на феноменалното издание на македонскиот капитен против Монпелје (беше најефикасен ракометар во победата на Барса со 9 голови) и го вметнаа Кире во најдобриот состав на колото во Лигата на шампионите, додека Борко Ристовски на сметка на Вардар ја изведе најатрактивната одбрана во Европа. Покрај Лазаров, во изборот на ЕХФ за најдобриот тим се најдоа уште Џамали од Кристијанштад, Шмид од Рајн Некар, Андерсон и Егерт од Флензбург, Јанц од Целје и Нилсон од Веспрем. Храбрата одбрана на Борко во дуелот со Марсениќ погледнете ја на следното ВИДЕО
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометар Кирил Лазаров во рамките од 11. коло во Лигата на шампионите беше прв стрелец за Барселона со девет голови во осмата победа од групата Б против францускиот состав на Монпеље (23:31). На тој начин нашиот десен бек се најде во идеалниот тим од седум ракометари. Потоа, нашиот голман Борко Ристовски (Рајн Некар Ловен) ја има најдобрата одбрана, забележана во минималната победа на домашен терен против Вардар. И на крајот најубавиот гол го има Дарко Ѓукиќ (Бешикташ, соиграч на Немања Прибак) кој воедно во кариерата ги бранеше и боите на Металург. Идеалниот тим на колото можете да го погледнете ТУКА Најдобрите пет одбрани на колото можете да ги погледнете ТУКА Најдобрите пет голови на колото можете да ги погледнете ТУКА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 681 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 173 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 330 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 182 | | | веќе видена

Возрасен маж на еден од митинзите на ВМРО-ДПМНЕ, се расположи на песните на ДНК кои настапуваат во рамките на кампањата на нивната претседателска кандидатка, ...
сите 72 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Општина Кратово. Мицкоски пред присутните истакна дека е дојдено ...
сите 216 | | | веќе видена

Во предизборната кампања за претседатедателските избори, претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ Стево Пендаровски, го вклучи и своето семејство.Неговата ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блиску до победа, на чекор до реми, сепак пораз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: