Обрван го објави конечниот список за ЕП


4 копии

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, во понеделникот одржа средба со сите играчи, по што ги објави имињата на 17-те ракометари кои ќе настапат на ЕП во Полска. Од поширокиот список отпаднаа голманот Никола Митревски, потоа Филип Талески, Милорад Куковски и Никола Костески. „Ова ми е еден од најтешките, ако не и најтежок професионален момент откако сум селектор на оваа репрезентација. Момците повеќе од кога и да е заслужуваат можност секој поединечно да остави придонес во бранењето на боите на националниот дрес. Но, желбите се едно, а правилата налагаат друго. Финалната селекција беше направена врз база на многу квалитативни, но и квантитативни параметри. Сакам да потенцирам пред македонската јавност дека ниту еден од оние ракометари кои нема да тргнат за Краков на 13-ти, не е елиминиран. Момците знаат дека треба да бидат подготвени да одговорат на повикот за Краков доколку се укаже потреба за нивно присуство таму во текот на првенството“, изјави Обрван. Ракометарите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Домаќинот на Европското првенство во ракомет, репрезентацијата на Полска забележа минимална победа во првото коло откако во преполната „Таурон арена" со тешка мака славеше над Србија 29:28Многумина очекуваа лесна победа на Полјаците, но сепак, Србите покажаа карактер и мечот го загубија во последните минути. На полувремето нашиот северен сосед имаше предност од еден гол (14:15), додека во вториот дел кој мина во егал до победата дојде Полска која имаше далеку подобар финиш од Србите.Во 55 минута Полска поведе со два гола (29-27), а потоа Никчевиќ погоди за намалување на 29:28. Во продолжението Дарко Станиќ го спречи налетот на Полска, а кога Србија требаше да биде најмирна - не успеа. Во 59 минута Славомир Шмал го одбрани пеналот на Никчевиќ.Најефикасен ракометар кај Полска беше Јурецки со седум гола, а Лијевски додаде уште пет, додека кај Србија најмногу се истакнаа Никчевиќ и Ненадиќ со по седум гола.Во наредното коло Полска игра против Македонија, додека Србија се соочува со Франција.
| | веќе видена | слични

„Франција е силна репрезентација. Сепак, нема за што да жалиме. Одигравме 45 минути и не требаше да дозволиме да загубиме седум разлика. Што е тука е. Загубивме, но треба да продолжиме. Против Полска не чека многу потешка средба, но ќе мораме да се соочиме и со публиката која ќе биде во голем број. Научени сме веќе да играме во таква атмосфера така што ќе се соочиме со притисокот“, изјави Филип Миркуловски. На прашањето дали можеше подобро против Сораиндо кој беше незадржлив, Миркуловски смета дека грешките ќе бидат поправени. „Видовме дека можевме да играме. Имавме 50 минути егал. Не е до снемувањето на сила бидејќи сигурно имавме и за последните десет. Можеше да се спречат Сораиндо, но ќе треба да ги консолидираме редовите“, коментираше Миркуловски. Двојниот цепелион на Манасков и Лазаров И покрај убедливиот триумф на Франција, сепак пораталите се исполнети со двојниот цепелин на Манасков и Лазаров.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Полска со победа го отвори Европското првенство. Следниот противник на македонската ракометна репрезентација славеше со минимални 29:28. И двете репрезентации има свои шанси, на крајот Никчевиќ го промаши првиот седмерец на мечот за изедначување, до овој момент имаше 5/5 од седум метри. Јурецки со седум гола беше најефикасен во редовите на Полска.
| | веќе видена | слични
5 копии

По стартниот пораз на Европското првенство во Полска, од актуелниот шампион Франција (30-23), репрезентативниот пивот на Македонија Стојанче Стоилов е разочаран од пропуштената шанса. - Се исплашивме од победата, тоа е моето мислење за овој натпревар. Не би можел да кажам зошто, бидејќи покажавме дека можеме да играме со Франција: Направивме премногу грешки во овој меч, од кој многу лесно можевме да излеземе и како победници. Сметам дека покажавме дека можеме да играме со Французите, дека тие не се толку страшни колку што наликуваат, но токму затоа сега разочарувањето е големо, бидејќи знам дека е пропуштена голема шанса, изјави Стоилов веднаш по мечот. Стоилов кој имаше тешка битка со цврстата француска одбрана, а натпреварот го заврши со еден постигнат гол.
| | веќе видена | слични

Тој изјави дека знаел што ги чека „триколорите“ против Македонија, која е искусен тим и е навистина среќен што Франција го добила мечот кој минал во брз ритам. „Знаевме дека ќе ни биде тешко против Македонија и добро знаевме што нѐ чека. Имавме проблеми во нападот, поготово во првото полувреме кога топката в раце ни беше навистина „тешка“. Потоа, се опуштивме, ја заигравме нашата игра и во финишот ги искористивме сите шанси. Одигравме меч без многу тактизирање, во брз ритам и затоа дојдовме до триумфот во второто полувреме“, изјави Абало. Во триумфот над Македонија, Абало постигна три гола од вкупно четири обида.
| | веќе видена | слични

Селекцијата домаќин на Европското првенство, Полска во драматичен меч ја совлада Србија со минимални 29-28 (14-15) и прокнижи два бодови на табелата во А групата. Полјаците целиот натпревар го одиграа во грч поради притисокот од домашната публика, а пак тоа србите максимално го искористија. Домаќините еднаш се одлепија на плус четири (24-20), но Станиќ со фантастични интервенции ја врати селекцијата на Србија во игра за бодови. „Орлите“ има за што да жалат бидејќи во последната минута при резултат (29-28) Никчевиќ не реализираше удар од седум метри. Возбудувањата во А групата продолжуваат во недела со мечевите меѓу Полска - Македонија и Франција - Србија.
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Полска која е наш следен ривал на ЕП забележа тешка победа против Србија од само еден гол разлика, 29:28. Полската селекција имаше навистина возбудлив дуел против Србите кои дадоа далеку посилен отпор од она што се очекуваше и најавија голема битка за пласман во втората фаза од шампионатот. Мечот имаше постојана резултатска тензија, а голманите Станиќ и Шмал беа клучни во моментите кога се одлучуваше победникот бидејќи одбранија многу тешки удари. Прво Станиќ запре удар од крило, а потоа Шмал одбрани пенал на Никчевиќ, па во последните 30 секунди домашните само ја чуваа топката во свој посед. Србија е наш последен ривал и според сите очекувања главен противник во битката за пласман понатаму така што тоа ќе биде двобојот на кој се очекува да падне одлуката за третата селекција која оди понатаму бидејќи сите веќе ги видоа Франција и Србија во следната рунда. Марко Копљар (Фото: ehf-euro.com) Денеска се играа и средби во групата Б каде што исто така имаше неизвесност. Хрватите се мачеа 30 минути ...
| | веќе видена | слични

Многумина очекуваа лесна победа на Полјаците, но сепак, Србите покажаа карактер и мечот го загубија во последните минути. На полувремето нашиот северен сосед имаше предност од еден гол (14-15), додека во вториот дел кој мина во егал до победата дојде Полска која имаше далеку подобар финиш од Србите. Во 55 минута Полска поведе со два гола (29-27), а потоа Никчевиќ погоди за намалување на 29-28. Во продолжението Дарко Станиќ го спречи налетот на Полска, а кога Србија требаше да биде најмирна - не успеа. Во 59 минута Славомир Шмал го одбрани пеналот на Никчевиќ за изедначување, а последниот напад Полска го одигра мирно за конечни 29-28. Најефикасен ракометар кај Полска беше Јурецки со седум гола, а Лијевски додаде уште пет, додека кај Србија најмногу се истакнаа Никчевиќ и Ненадиќ со по седум гола. Од голманите Дарко Станиќ забележа вкупно 13 интервенции меѓу стативите, додека Славомир Шмал забележа седум интервенции. Во наредното коло Полска игра против Македонија, додека Србија се соочува со Франција.
| | веќе видена | слични

-Веруваме во победа секогаш, но немавме преголеми илузии дека можеме да ја совладаме Франција. Во првиот дел бевме одлични, но во продолжението направивме грешки во одбраната, а тие со неколку промени во таа фаза не изненадија. Финалниот исход не е реален однос на силите на овој меч. Сега треба да се одмориме и да се обидеме да ја совладаме Полска, која не е на нивото на нашиот денешен ривал. Не се потрошивме премногу и оставивме сила за тоа што следува. Главите горе и верувам дека доаѓаат подобри денови за оваа репрезентација, изјави Лазаров за својот официјален сајт. Во недела во терминот од 20:30 часот Македонија игра против Полска во второто коло од групата А во Краков.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

Заев и Пендаровски наместо правда промовираат монтирани процеси, политички реваншизам и нарачани пресуди. На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го ...
сите 290 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обрван го објави конечниот список за ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: