Еврејската заедница во Македонија и евреите во целиот свет го прославуваат празникот Ханука

Денеска е Ханука ,еврејски празник на светлината кој трае осум дена и осум ноќи. Славењето варира секоја година во однос на Грегоријанскиот календар. Оваа година празнувањето започнува вечерта на 6 декември, и трае до вечерта во понеделник 14 декември. Ханука за Евреите е исто толку важен празник , како Божик за Христијаните. Но , во однос на другите еврејски празници, повеќе се смета за забавен, отколку духовен празник. За Ханука се користи посебен свеќник со осум свеќи кои се палат по една секоја вечер за времетраење на Хануката. Инаку, Ханука се одбележува по повод победата на Макабејците над грчко-асириската војска предводена од Антиох и осветување на Вториот храм кој бил осквернавен за време на нивната окупација. Чудото на Ханука се состои во тоа што свеќите на ханукијата гореле осум дена и ноќи, иако имало масло само за еден ден. Ханука е весел празник, особено за децата. Традиционално се подготвува храна пржена на масло, како на пример крофни латкас. Сите членови на семејството заедно ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по повод големиот Еврејски празник Ханука упати честитка до претседателот на еврејската заедница Берта Романо – Николиќ и до сите припадници на Еврејската заедница. „Во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и мое лично име упатувам искрени и срдечни честитки до сите припадници на Еврејската заедница по повод денот на светлината – Ханука. Посакувам овој ден, согласно Вашата традиција, да го одбележите во спокој, радост и духовен мир. Нека празникот на светлината донесе светлина и радост во секој дом, во секое семејство. Ханука, како еден од празниците коишто ја симболизираат и желбата за слобода, е трајна вредност во градењето на слободно општество врз темелите на меѓусебно почитување, помагање и толеранција. Со промовирање на овие вредности допринесуваме за подобра и просперитетна иднина на Република Македонија.” се вели во честитката на Заев. The post Заев го честита еврејскиот празник Ханука appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Државниот врв, претседателот Ѓорге Иванов, премиерот, Никола Груевски и претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски упатија честитки до Еврејската заедница во Македонија по повод претстојниот празник Ханука. „Во деновите на празникот на светлината, одбележувајќи го триумфот над насилството и поробувањето, се присетуваме на важноста на Еврејската заедница во земјава, која е длабоко вкоренета во македонската историја, традиција и култура. Евреите се неразделив дел од македонскиот модел за соживот делејќи ја судбината на македонскиот народ, придонесувајќи кон севкупниот живот во Македонија“, се вели во честитката на Иванов. Груевски пишува дека Ханука е еден од празниците кои ја симболизираат нескротливата желба на поединецот да биде слободен „Чествувањето на овој празник доаѓа токму во време кога човештвото е исправено пред големи предизвици во кои наместо говорот на срцето често пати говори оружјето, насилството и безумието. Ханука е еден од празниците кои ја симболизираат нескротливата желба на поединецот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 475 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда ...
сите 212 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 173 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 77 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврејската заедница во Македонија и евреите во целиот свет го прославуваат празникот Ханука

Од:
До кого (е-маил):
Порака: