Жолта улична демократија во Собрание

Амосферата на демонстрации пратениците од опозицијата вчера ја пренесоа и во Собранието. Опозиционерите на вчерашната собраниска седница се појавија во жолти маици на кои беше испишано "Доста е, Избори". На тој начин и во законодавниот дом, како и протесниот марш во неделата, ја испратија пораката за предвремени парламентарни избори. Велат дека на тој начин сакале на власта и на премиерот Никола Груевски да им порачаат дека е време да си заминат. Најголем дел од пратниците од опозицијата беа облечени во жолто и сино, бидејќи, како што велат, тоа биле боите на социјалдемократите. Од денеска ќе носеле само беџови со истата порака. Најголем дел од опозициските праатеници на вчерашната седница покрај себе имаа и слика со која сакаа да покажат колку луѓе дале поддршка на "Маршот на демократијата". Опозиционерите беа најгласни кога Собранието не ги изгласа измените на Законот за организација на државната управа. Власта не успеа да обезбеди поддршка од 81 пратеник, туку само од 79. Опозицијата тоа го поздрави со ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Илјадници луѓе се собраа во неделата (5-ти декември) во Скопје, на протести против владината политика и побараа предвремени избори. Проценките за бројот на демонстрантите се различни, но независните набљудувачи сметаат дека имало повеќе од 15.000 луѓе. Бранко Црвенковски, водачот на најголемата опозициска партија, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), ја обвини владата за корупција и лошо раководење. Тој објави дека опозицискиот блок предводен од СДСМ изготвил три документи кои ќе ги поднесе до парламентот -- иницијатива за измена на изборниот законик, предлог за формирање комисија за следење на избирачките списоци и барање за распуштање на парламентот и свикување предвремени избори. Митингот заврши без инцидент. (Макфакс, А1, Сител, Канал 5 - 05/12/10)
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ оценува дека на вчерашниот марш на демократијата што го организираше партијата против власта првпат во Македонија се случил општонароден протестен марш, и оти според нивни проценки биле излезени повеќе од 50 илјади лица од Скопје и од целата земја. - Колку и да се трудеше ВМРО-ДПМНЕ преку негативна кампања, прес конференции, мрачни сценарија, приземни графити и флаери да ги одврати и уплаши граѓаните од протестниот марш, во тоа не успеа. Вчера на власта и се случи народ, рече потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев на денешната прес-конференција. Според него, премиерот Никола Груевски со изјавата дадена вчера за една домашна телевизија манипулирал со оценката оти на маршот имало само осум илјади луѓе. Георгиев го повтори барањето за предвремени избори што вчера СДСМ го поднесе во Собранието, а кое очекуваат од Груевски да го прифати.
| | веќе видена | слични

Ако има добра волја од премиерот Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во март следната година може да има предвремени избори, велат од СДСМ. Според нив тоа може да се случи ако се постигне договор за формирање комисија за чистење на избирачкиот список и измени на изборниот законик. Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во принцип, не ја отфрли иницијативата. ДУИ забележува дека не е време за предвремени избори, бидејќи би се легитимирал уште еден изолирачки мандат за Македонија. И Демократскиот Сојуз, како дел од коалицијата "За подобра Македонија" е на став дека нема потреба од предвремени избори. "ДУИ е секогаш подготвена за избори, но избори без решение за името, не е решение. Избори со решение е решение, бидејќи со тоа се отвора патот на интеграцијата. Нашето прашање до сите политички актери е што можат да понудат во една можна изборна кампања. Која ќе биде понудата, ако ние сме го блокирале процесот на интеграција, доколку опозицијата не кажува дека нејзиниот прв приоритет во евентуалната победа ќе ...
| | веќе видена | слични

И покрај масовноста на вчерашниот марш организиран од СДСМ, тоа не е начинот и патот преку кој треба да се решава било кое прашање, вклучително и за предвремени избори, смета универзитетскиот професор Билјана Ванковска. Проблемите, вели таа, треба да се решаваат во институциите, а не на улица. Таа, ја советува опозицијата да се обиде да ги убеди пратениците од мнозинството да гласаат за распуштање на Собранието, бидејќи вели тоа е единствениот пат кој води кон предвремените избори. „И покрај масовноста на овој марш, тоа не е вистинскиот начин за да се сменат работите. Значи, повеќе пати изминатите месеци имавме различни обиди на лидерите на опозицијата да повикаат на избори, меѓутоа се знае дека клучот на одлуката лежи во Парламентот, односно во парламентарното мнозинство. Во барањето на опозицијата не е само барање за самораспуштање на Собранието, туку и ревидирање на избирачкиот список и измена на изборниот законик. Значи тоа се постапки кои бараат одредено време, ќе бараат и одреден политички консензус и ...
| | веќе видена | слични

За Груевски и Владата вчера црвени картони. Во Собранието денеска опозицијата со жолти маици со јасна порака: „Доста е“, побара распуштање на Собранието, и предвремени избори, но претходно, нови изборни правила и пречистен избирачки список. Над 50 илјади луѓе на протестниот марш за опозицискиот фронт го покажале незадоволство од режимот на Груевски. „Груевски сега има една единствена опција, да го прифати тоа што го бара народот и да биде поразен на предвремени избори“, изјави Гордан Георгиев, СДСМ. 24/7, во стилот на премиерот, медиумите упорни да го слушнат неговиот став за фрлената ракавица за предвремено изборно соочување. И конечно одговор. Партиските тела ќе ја донесат одлуката. А за Црвенковски познатите критики. „Практично човекот кој што го создаде најголемиот хаос во Македонија, денеска се претставува и се промовира како човек што би ја извадил земјата од некаков хаос, како што тој го нарекува“, вели Никола Груевски, претседател на Владата. Коалициската ДУИ затоа излезе со јасен став. За избори се ...
| | веќе видена | слични

На јавноста сеуште не и е јасно што сака Груевски да постигне со неговата денешна изјава и со вчерашното интервју дадено на неговата омилена телевизија. Дали се храбри самиот себе или се обидува да го охрабри уплашеното членство на ВМРО - ДПМНЕ? Толку се нереални и лажни неговите процени и изјави што веќе никој не им верува, ниту пак ги есапи за сериозни. Вчера на режимот на Груевски и фамилијата му се случи НАРОД. Народот даде најдобар одговор: Дека му е доста од неговите погубни политики и му порача дека треба да си замине! Груевски нема потреба да се затскрива зад органите на партијата, бидејќи и до сега се зависело од него. Неговата единствена опција е да распише предвремени избори на кои ќе биде поразен. (Крај) ** Агенцијата ИНПРЕС ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ тактизира да се произнесе по барањето на опозицијата дасе распушти Собранието и да се оди на предвремени избори. Премиерот Никола Груевски денеска само кусо го прокоментира предлогот што Црвенковски вчера јавно му го даде пред зградата на Парламентот. - Ќе го разгледаме предлогот на СДСМ на партиски органи и овие денови ќе се произнесеме по него, изјави Груевски. Со 63 пратеници во парламентот, се е во рацете на ВМРО-ДПМНЕ, околу можноста да се има уште едни предвремени избори. Одлуката дали да се прифати предизвикот од опозицијата ја носат највисоките партиски тела на владејачката партија. Извршниот комиет се уште не се состанал, но според сознанија на Алфа во ВМРО-ДПМНЕ сериозно се размислувало да се прифати опозицискиот предлог и инстантно да се оди на избори. Но, со стариот Изборен законик во кој би имало неколку амандмански интервенции. Неофицијално, во владејачката партија опозицискиот предлог го коментираат во стилот “сакаат избори, а молат бога да ги нема“. Или, со други зборови го ...
| | веќе видена | слични

ДУИ веќе порачаа без решение за името нема избори. Партијата на Ахмети очекува единство околу клучното прашање ЕУ и НАТО интеграциите, па потоа одмерување на силите. На фрлената ракавица од Црвенковски, премиерот Груевски одговори дека одлуката ќе биде донесена деновиве откако за тоа ќе одлучат партискиот врв и коалициските партнери. Ако се исполнат сите барања на опозицијата првиот рок во кој би се одржале избори би бил најрано за шест месеци, велат од СДСМ. Согласно распоредот на силите опозицијата во моментов го нема потребното мнозинство во Собранието кое би ја подржало иницијативата за вонредни избори. Опозицијата денеска се пофали дека на вчерашниот протест народот излегол масовно.
| | веќе видена | слични
2 копии

Народот масовно излезе на улица и побара избори. Груевски има една единствена опција. Да го прифати тоа што го бара народот и да биде поразен на предвремени избори, рече денеска потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев Според опозициската СДСМ на протестниот марш имало над 50 илјади луѓе, кои според Гордан Георгиев излегле масовно на улица за да се спротивстават, како што кажа, на режимот на Никола Груевски . „Колку и да се трудеше ВМРО ДПМНЕ преку негативна и мизерна кампања, прес конференции, мрачни сценарија, приземни графити и флаери да ги одврати и заплаши граѓаните од протестниот марш, во тоа не успеа. Вчера на режимот на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ му се случи народ“, рече Георгиев. Тој информираше дека вчера во Собранието влегле единствено пратениците на СДСМ и опозициониот фронт. „Предложивме конкретни пакет решенија за соборување на ненародниот и криминален режим на Никола Груевски на предвремени парламентарни избори. Тоа е вистинскиот глас на народот“, рече потпретседателот на СДСМ. Партиите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жолта улична демократија во Собрание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: