Реал по „трета среќа“ во недела


За разлика од нивните фудбалски колеги пред неколку дена во Лигата на шампионите, кошаркарите на Реал денеска во Мадрид успеаја да се изборат за пласман во финалето на елитното европско клупско натпреварување. Трета година во низа Реал Мадрид ќе биде дел од битката за европската круна, овој пат на свој терен и по победата над Фенербахче Улкер од 96:87. Дали овој пат играњето дома ќе биде и трета среќа за „кралевите“ по двете загубени финалиња последниве две години ќе видиме во недела кога тие ќе се сретнат со Олимпијакос, екипа која претходно со одличен финиш успеа да ја совлада ЦСКА Москва. Реал успеа во полуфиналето да го надигра целосно тимот на чија клупа седи тренерот со кој тие последен пат и се радувале на европската круна, Жељко Обрадовиќ. Клучна за триумфот на домашниот тим беше втората четвртина во која тие ја направија решавачката разлика добивајќи ги тие десет минути со 35:14. Минус од кој Фенербахче Улкер не успеа да се опорави до крајот. Ајон со 18 и Риверс со еден поен помалку беа лидери во ...
| | веќе видена | слични

Мадриѓани мораа да организираат Фајнлфор турнир за да ја освојат Евролигата. И ја освоија потполно заслужено. Играчите на "кралскиот" клуб во своите витрини го внесоа деветтиот евролигашки пехар откако во финалето во Мадрид го совладаа Олимпијакос со 78:59. После двата последователни порази во финалињата, тимот на Пабло Ласо не дозволи да му избега пехарот и во дуелот со истиот ривал како и пред 20 години, најголемиот клуб во Европа повторно стана шампион. - Полудев од среќа, Не можам да опишам како се чувствувам - изјави феноменалниот шутер на Реал, Џејси Керол кој беше најефикасен со 16 поени. Фото АП Во борбата со огромниот притисок "наталожен" 20 години од последната титула, Американецот заедно со МВП играчот на Фајнлфорот, Андрес Ночиони, ги постигна клучните поени за победа. Аргентинскиот ветеран Андрес Ночиони е прогласен за МВП со 36 години и стана најстариот играч кој бил прогласен за најкорисен на една завршница во Евролигата. Ночиони беше МВП на шпанската лига во 2004 година, во НБА играше од ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Реал Мадрид ја освоија рекордната деветта титула во Евролигата, прва по 20 години (1995), а втора во ерата на Евролига КОШАРКА - ДЕВЕТТИ ТРИУМФ НА РЕАЛ ВО ЕВРОЛИГАТА Судбината сакаше и овој пат точно на јубилејот, 20 години, противник во финалето да им биде грчкиот Олимпијакос, кој повторно беше победен. Конечните 78-59 ја обележаа втората најголема разлика во финалните дуели, за поен повеќе од победата на Барселона (86-68) во 2010 и тогаш против Олимпијакос. Најголемата разлика од 44 поени (118-74) на Макаби против Фортитудо во 2004 година, веројатно, е недостижна во скоро време. Аргентинецот Андрес Нисиони со просек од 12 поени и 6,5 скока во финалните дуели стана втор кошаркар од оваа земја кој го освојува трофејот за најкорисен кошаркар (МВП) на финалниот турнир, по Емануел Џинобили во 2001 година во дресот на Киндер. Откако се воведе оваа награда (1988), тој е втор играч (во исто толку победи) од Реал, кој бил прогласен за МВП. Во 1995 година, МВП-титулата замина кај Литванецот Арвидас ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Кошаркарите на Реал Мадрид ја освоија титулата европски шампион, откако во финалето од завршниот турнир во Евролигата го победија Олимпијакос со 78:59. На полувремето Реал водеше со 35:28, пред се' благодарение на добрата втора четвртина. За „кралевите“ ова е деветта европска титула, прва по 20 години. И последната во 1995 година ја освоија со триумф над Олимпијакос во финалето. Финалните натпревари во претходните две години мадриѓаните ги загубија од Олимпијакос и од Макаби. Клуч за победата беше серијата од 11 поени, од кои три тројки, на Џејси Керол, откако по водството на Реал од 40:29, Олимпијакос успеа да израмни на 43:43. Тогаш на сцената стапи Керол, донесувајќи му ново водство на Реал, кој завршниот турнир го играше на домашен терен во Мадрид. Керол постигна 16 поени, а најефикасен беше Мет Лоџески од Олимпијакос со 17. Неговиот соиграч Василис Спанулис постигна само три поена. Кошаркарите на Реал постигнаа дури 13 тројки, а беа подобри и во скокот (40:25). Олимпијакос имаше проблеми со слободните ...
| | веќе видена | слични

По 20 години пауза конечно кошаркарите на Реал Мадрид се искачија на европскиот кошаркарски врв. По двата порази во финалето во последните две сезони, кошаркарите на Реал на домашен терен во Мадрид стигнаа до својата девета европска титула. Во Мадрид играчите на Реал не можеа да си дозволат нов кикс во финалето и во пресметката со истиот ривал како и кога пред 20 години ја освоија последната своја европска титула, славеа со 19 разлика 78:59. Победа која стави крај на малерот на тренерот Пабло Ласо и која на „кралевите“ им ја донесе деветата европска титула во клупската историја, прва во Евролигата. Клучна беше втората четвртина која домаќинот ја доби со 20:9. Џејси Керол со 16 и Андрес Носиони и Серхио Љул со по 12 поени беа лидери кај Реал, а кај Олимпијакос Мет Лоџески со 17 и Јоргос Принтезис со 11 поени беа први стрелци каде потфрли јунакот од полуфиналето со ЦСКА, Василис Спанулис кој средбата ја заврши со само три поени. Аргентинецот Носиони беше прогласен за најдобар на мечот и заслужено ја доби ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот Реал Мадрид на завршницата од елитното кошаркарско клупско натпреварување, Евролигата, пред своите гледачи ја освои деветтата шампионска титула на Стариот континент. Совладан беше грчкиот Олимпијакос (78-59) против кого „кралевите“ се радуваа и последен пат во 1995 година. „Kралевите“ овој пат имаа трета среќа откако на претходните два финални настапа беа поразени најпрво од Олимпијакос и минатата сезона од израелскиот Макаби. Реал освојуваше европски шампионски титули и во 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978 и во 1980 година. Американецот Џејси Kерол со 16 поени, од кои четири тројки од пет обиди, го предводеше Реал Мадрид до новиот европски пехар. Реал постигнаа 13 тројки, а имаше и подобар скор и во скокот (40-25). Олимпијакос имаше проблеми и од линијата за слободните фрлања од каде што неговите играчи не искористија дури 14 удари. Мат Лоџески со 17 поени беше најефикасниот во редовите на Олимпијакос. Адутот на грчкиот тим, Василис Спанулис, во финалниот меч потфрли, постигна само три поени, ...
| | веќе видена | слични

Андрес Ночиони го доби признанието за најкорисен кошаркар на финалниот турнир во Мадрид, на 35 годишна возраст. Аргентинецот демонстрира како се игра одбрана и беше најзаслужниот што Реал го направи пресвртот на почетокот на вториот период, кога Олимпијакос беше во налет. Повозрасни добитници на ова признание од Ночиони, се само Боб Макадо (36) во 88-та во дресот на првиот освојувач на фајнал фор пехар, Трејсер од Милано и Доминик Вилкинс (36) со Панатинаикос во 1996-та година. Тони Кукоч (Југопластика) и Василис Спанулис (Панатинаикос 1, Олимпијакос 2) имаат рекордни три МВП признанија на завршните турнири, а Дејан Бодирога (Панатинаикос, Барселона) и Димитрис Дијамантидис (Панатинаикос) имаат по 2.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Реал Мадрид имаа одлична можност по 20 години апстиненција да ја освојат својата прва, а вкупно деветта титула во Евролигата, оти синоќа на свој терен во Мадрид играа во финалето против Олимпијакос ЕВРОЛИГА Овој меч беше и реприза на тогашното финале од пред две децении, во кое Реал ја освои последната своја титула, кога победи со убедливи 73-61 во финалето, кое, како и ова, се играше во Шпанија, но во Сарагоса. Воедно Реал имаше можност да му се реваншира на Олимпијакос за поразот во финалето пред две сезони, кога за грчкиот клуб играше и македонскиот ас Перо Антиќ. До пласман во финалето Реал дојде по сигурната победа против Фенербахче, а Олимпијакос, пак, предводен од Василис Спанулис, како и пред две сезони, со неверојатен пресврт во последните неколку минути ја елиминира ЦСКА Москва. Зад Реал, според титулите, се ЦСКА Москва, Макаби и Панатинаикос со по шест. Олимпијакос има три.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид ја освои 9-та титула во европската кошаркарска Лига на шампионите, со што го зголеми рекордот на елитните трофеи. Постот траеше 20 години, по титулите во 64, 65, 67, 68, 74, 78, 80 и 1995. Ова беше и вкупно рекордниот 15-ти голем трофеј за Мадриѓаните, ако се бројат и 4 во Сапорта купот, 1 во Кораќ купот и 1 во УЛЕБ Купот. Реал чекаше две децении за враќање на пехарот во Мадрид, но на оваа листа се и Макаби (20 години, од 81 до 2001) и ЦСКА Москва (35 години, од 71 до 2006).
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Реал синоќа ја освоија својата девета шампионска титула во Европа. Во финалето кое се играше во Мадрид, Шпанците славеа против Олимпијакос со 78:59. Грците одлично го отворија натпреварот. Водеа во текот на целата прва четвртина, но не успеаа да дојдат до поголема предност од шест поени. Кошаркарите на Реал успеаа да одржат приклучок, а „Кралевите“ кон средината од втората четвртина дојдоа и до пресврт. Мадриѓаните одиграа одлично во одбраната, а тоа беше клучно за 10-те поени предност. Олимпијакос во втората четвртина постигна само девет поени, па на полувремето „домаќините“ Реал заминаа со предност од седум поени. Но, Олимпијакос не се предаде, па кон средината на третата четвртина со серија од 10:0 се вратија на натпреварот, но нивниот подем траеше кратко. Ниту Реал не се предаде, па набрзо мадриѓаните дојдоа до предност од 10 поени и практично го решија победникот на натпреварот. Во последната четвртина Грците целосно се „распаднаа“ и на крајот загубија со високи 19 поени разлика. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 166 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 228 | | | веќе видена

Тамара Тодевска уште еднаш ја воодушеви публиката со својата прекрасна изведба на песната „Proud“ на евровизиската финална вечер во Тел Авив, Израел.Само ...
сите 190 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 147 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал по „трета среќа“ во недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: